Hala e-posta öncelikli haberleşme aracı

Fujitsu Hizmet Operasyonları Kıdemli Başkan Yardımcısı Benno Zollner, bilişim teknolojilerinin hızla değiştiği ve geliştiği günümüzde e-posta kullanımının son durumunu değerlendirdi. E-postanın geçmişte çok popüler olan teleks ve 56K modemler gibi sonunun geleceğini söyleyen öngörüler olduğu kadar, bu beklentinin abartıldığının düşünenler de var. E-posta halen iletişim dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ancak bugünün henüz olgunlaşmamış teknolojileri ileride hayatımıza girdiğinde, e-posta kullanımı ortadan kalkabilir. Özellikle, bilinirliği ve önemi giderek artan Bulut Bilişim’in gelecekte e-postanın ortadan kalkmasında önemli rol oynayacağı düşünülüyor.

“Bill Gates 640 KB bilgisayar herkese yeter” demişti

“Bugünün modern kuruluşları faaliyetlerini yürütmek için e-postaya ihtiyaç duyuyor. Ancak “e-mail ölmez” diyenlerin bugün yanlış olduğu açıkça görülen bazı öngörüleri hatırlamaları gerekiyor. Bunlardan bir tanesi Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in 640 KB’lık bilgisayar hafızasının herkes için yeterli olacağını söylemesiydi. Bir diğeri ise Daimler-Benz AG’nin kurucularından Gottlieb Daimler’in sürücü sayısının kısıtlı olduğunu belirterek, otomobile olan küresel talebin hiç bir zaman 1 milyonu geçmeyeceğini öngörmesiydi. Teknolojinin geleceği hakkında yorum yapılırken, bu iki öngörünün ve sonuçlarının göz önünde bulundurulması gerekiyor.”

Zollner’e göre e-postanın yerine geçecek yeni teknolojiler kapıda bekliyor. Kullanıcılar yakın gelecekte haberleşmek için pek çok farklı cihaz ve protokolü birlikte kullanacak.

Gerçek zamanlı iletişim IN, e-posta OUT

Akıllı telefonlar benzeri cihazların gelişmiş mobil hizmetler arasında giderek daha fazla sinerji yaratacağını ifade eden Zollner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu durum e-postanın ortadan kalkmasına sebep olabilir. Bu nedenle gelecekte iletişim alanında büyük değişikliklere hazırlıklı olmamız gerekiyor. Gelecekte kullanıcılarının yakın işbirliği içinde olduğu web siteleri ile bilgi ve belge paylaşımı önem kazanacak. Bu platformların en büyük avantajları e-postadaki bekleme süresini ortadan kaldırmaları. Gerçek zamanlı iletişim (instant messaging) bir adım öne çıkacak.

Bulut Bilişim üzerinden acil yardım

Benno Zollner bu yeni teknolojilerin iletişimi daha verimli hale getireceğini savunarak sözlerine şöyle devam etti:

“Acil durumlarda gerekli kurumlarla iletişim kurabilen teknolojiler, özellikle sağlık konusunda oldukça önem kazanacak. Bu tür teknolojiler günümüzde veri merkezlerinde ve otomobillerde kullanılıyor. Fujitsu’nun öncüleri arasında yer aldığı, giderek gelişen Bulut Bilişim teknolojileri de bu tür uygulamaların gelişmesine destek olacak.”

Telefonla iletişim hepsinden daha hızlı

E-postadan en verimli şekilde faydalanmanın ipuçlarını paylaşan Fujitsu Hizmet Operasyonları Kıdemli Başkan Yardımcısı Benno Zollner şunları söyledi:

“E-posta bir süre daha günlük iş hayatının vazgeçilmezleri arasında yer alacak. Her birimiz günde 150’nin üzerinde e-posta alıyoruz. Bunların tümünü cevaplamamız tabii ki mümkün değil. Bu nedenle Fujitsu’da bu konuyla ilgili ’10 Altın Kural’ı uyguluyoruz.

“Çalışanlara, çok meşgul oldukları zamanlarda otomatik ‘ofis dışındayım’ mesajını çekinmeden kullanmalarını öneriyorum. Özellikle evet / hayır soruları için ise e-posta yerine anında mesajlaşmayı sağlayan ‘chat’ programlarını tercih edebilirler. Okumaları gereken çok fazla e-posta var ise, strese girmeden konuları önem derecelerine göre sıralamaları faydalı olabilir. Bunların dışında benim favori çözümüm olan telefona yönelerek, bilgisayar başında beklemelerine gerek kalmadan işlerini halledebilirler.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu