Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Halkla ilişkilerde “MARJİNAL” yaklaşımlar

Halkla ilişkilerde “MARJİNAL” yaklaşımlar

163
0

Önce BTDünyası.net, şimdi de Yeni Şafak Bilişim Editörü Melih Bayram Dede.Marjinal Reklam ve Tanıtım’ın müşterilerinden birisiyle ters düşünce, birden iletişim kanalları kapanıveriyor bu ajanstan basına doğru yapılan.

Bundan iki yıl önce BTDünyası ve dünyanın en büyük bilgisayar şirketi arasında yaşanan bir tanıma-tanımama sorunu yaşanmıştı.

Şirket BTDunyasi.net’i bir yayin olarak gorup değerlendirmediği için, biz de tavir olarak bu şirketi teknoloji sağlayıcısı, üreticisi olarak görüp tanımamaya karar verdik.

Meraklısı arşivden arar bulur konunun detaylarını.

H ve P harfleriyle başlayan bu şirketin halkla ilişkiler ajansı Marjinal Reklam Tanıtım da tesadüf eseri bu tartışmalar sırasında diğer tüm müşterileriyle ilgili basin daveti, basin bulteni, etkinlik daveti gibi iletişim kanallarını kesiverdi BTDunyasi.net ile.

Sadece bilişim müşterileri bulunan, ülkemizin bu güzide ajansı tabii ki bunu bize karşı bir tavır olarak yapmış olamaz. Sadece bir müşterileriyle sorun yaşadık diye, neredeyse tamamı bilişim sektöründen olan müşterilerinin Basınla İlişkiler kanallarını kapatmış olamaz değil mi?

Tesadüf eseri bu.

Aynı tesadüfle Yeni Şafak Gazetesi Bilişim Editörü Melih Bayram Dede de karşılaşıvermiş ne hikmetse.

Konu Melih arkadaşımızın ağzından aynen şöyle

“16 Kasım 2006’da Hürriyet gazetesinde Mustafa Kutlay imzasıyla “Türkiye tarihinde ilk kez ’Dünya Süperbilgisayar’ listesine girdi” başlıklı bir haber yayınlandı:

Bu haberle göğsü kabaranlara iki haberim var. Birincisi ve kötü olanı şu ki; bu haber maalesef doğru değil. Türkiye, süper bilgisayar ligine “ilk kez” değilk ikinci kez girmişti.

Türkiye bu lige 1994′te 376. sıradan ODTÜ’deki süper bilgisayar merkezi ile girmişti.

Bu sistemle ilgili Top500 sitesindeki kayıt şu adreste görülebilir: http://www.top500.org/site/history/1145

Türkiye’nin ‘Amiral gemisi’ni bu kadar büyük bir yanılgıya düşüren kim? Sistemi kuran HP mi? Yoksa HP’nin PR’ını yapan ve coşku dolu bu bülteni basın mensuplarına geçen Marjinal Halkla İlişkiler mi?

Yukarıda okuduğunuz problemi, Yeni Şafak’taki köşemde 20 Kasım 2006’da “Süper bilgisayar listesine ilk kez girmedik!” başlığıyla gündeme getirdim.

Bu yazımın yayınlanması ve bu gerçeği ortaya çıkarmamdan sonra Marjinal Halkla İlişkiler’den bana gelen basın bültenleri de birden bire kesildi.

Basının bu konuda yanlış bilgilendirildiğini, yanıltıldığını ortaya çıkartmamdan dolayı kendilerince bana ambargo uyguluyorlar.”

Okudunuz Melih’in ağzından neler yaşandığını.

Dün BTDünyası.net, bugün Yeni Şafak’tan Melih Bayram Dede. Yarın hangi basın yayın organı ile ters düşüp de müşterileriyle ilgili iletişimi TESADÜFEN kesecek bu MARJİNAL ajans merak ediyorum.

Buradan Melih’e sesleniyorum.

Arkadaşım. Dert etme. Kör noktana geldiği bir gün seni de yanıltacak bilgilerin bu ajanstan sana artık ulaşmayacak olması sevindirici bir olay bence. Hem hergün e-posta kutunda okuyacak 3-5 daha az mesajın olacak. Sana biraz daha zaman kalacak.

Zaten PR dünyasındaki yeni yaklaşım da bu. MARJİNAL TREND. Bununla yaşamayı öğrenmeye başla. Eminim senin için zor olmayacaktır.

Bu ajansla çalışan şirketlere de sesleniyorum buradan.

Eğer bir yayın organında sizinle ilgili iki satır da olsa birşeyler çıkmıyorsa, iyi birşeyler yaptığınız zaman bunu kamuoyuna duyurmaktan geri kaliyorsa bir yayin organı öncelikle bu yayina bilgilerinizin ulaşıp ulaşmadığını, TESADÜFEN iletişim listelerinden çıkartılıp çıkartılmadığını kontrol edin önce.

Nokia kelimesi ve Nokia’nın ürün isimleri, bu şirket ajans değişikliği yapıncaya kadar BTDünyası.net arama sayfalarında en çok sorgulanan kelimelerdi.

Ancak Nokia ne zaman ajansını değiştirdi, bize gelen bilgi akışı kesildi, o tarihten itibaren Nokia kelimesi de bizim sitemizdeki haberlerden neredeyse kayboldu.

Tahmin edin bakalım.

Nokia’nın şuan çalıştığı PR ajansı kim?

Halkla ilişkilerdeki “MARJİNAL” trendimiz hayırlı uğurlu olsun.

Kalın sağlıcakla.