Ana sayfa BT Gündem Hani Internet RTÜK yasasına dahil edilmişti yaaaaa!…

Hani Internet RTÜK yasasına dahil edilmişti yaaaaa!…

156
0

Hatirlar misiniz? 2002 yılında TBMM 21’inci donemde RTÜK yasası diye bir yasa çıkartılmıştı, Internet de bu yasaya dahil edilmişti. Memleketimin güzide hukukçuları, bilişim ve internet dünyasının isimleri, Internet servis sağlayıcıları bu konuda aman yandık, öldük bittik diye ortalığı bir birine katmıştı. 29 Aralık Çarşamba tarihli Sabah Gazetesi’nde Sayin Emre Aköz’ün köşeyazısında “Internet’te hakaret” başlıklı bir bölüm gözüme çarptı. Sn. Aköz yayın yoluyla hakaretin, Internet ortamında hakaret olarak sayılmadığını ve bu konudaki kanuni boşluktan yakınmış.

Ben de bu konuya açıklık getirmek istedim. Bilişim Camiasına.

Kamuoyunu TBMM 21’inci dönem ucuncu yasama yılında oldukca meşgul eden ve kamuoyunda RTÜK yasası olarak bilinen “Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun, Basın Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Anayasa Komisyonu’nda görüşülerek Internet ile ilgili madde aşagıdaki şekilde komisyon raporunda yer aldı.

MADDE 27. – 5680 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 9. – Bu Kanun hükümleri bilişim teknolojileri ve internet ortamında sayfa açılması veya elektronik gazete, elektronik bülten vb. suretiyle yayınlanan her türlü yazı, resim, işaret, sesli veya sessiz görüntü, ileti ve benzerleri hakkında da uygulanır.

Ancak dönemin DSP Grup Başkan Vekili Emrehan Halıcı’nın girişimleriyle Anayasası Komisyonu metni TBMM Genel Kurulu’nda

”Bu Kanunun yalan haber, hakaret ve benzeri fiillerden doğacak maddi ve manevi zararlarla ilgili hükümleri, bilişim teknolojileri ve İnternet ortamında sayfa açılması veya elektronik gazete, elektronik bülten vb. suretiyle yayınlanan her türlü yazı, resim, işaret, sesli veya sessiz görüntü ve benzerleri hakkında da uygulanır.”

şeklinde kabul edildi. 15 Mayıs 2002 Saat 02:00 (Yaklaşık)

Ancak 9.6.2004 tarihinde kabul edilen ve 26 Haziran 2004 tarih, 25504 nolu Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Basın Kanunu , 15.7.1950 tarihli ve 5680 sayılı Basın Kanununu yürürlükten kaldırdı.

Sonuçta Basın Kanunu’nda yalan haber ve hakaret ile ilgili maddeler kalmazken, yayın yoluyla hakaret kavramı da sorgulanmaya başladı. Tabii ki Internet konusu da öyle.

Allahtan hakaretler konusunda Medeni Kanun ve Anayasal korumalar var.

Kalın sağlıcakla.