Ana sayfa BT Gündem Hasarlı araçları cepten sorguluyoruz

Hasarlı araçları cepten sorguluyoruz

143
0

Turkcell’in iş ortağı Esta Bilgisayar ile birlikte sunduğu Mobil Hasar servisi ile ikinci el araçların hasar ve sabıka durumunun yanı sıra, kaza tespit tutanağı, trafik ve kasko poliçelerinin geçerlilik durumu ve kazaya karışan üçüncü kişilerin mağduriyeti de SMS ile sorgulanabiliyor. Ağustos 2009’da uygulamaya giren Mobil Hasar servisini yaklaşık 250 bin kişi kullandı, yapılan toplam sorgulama sayısı 315 bini geçti.

Sadece Turkcell abonelerinin kullanımına açık olan Mobil Hasar servisi, plakayı yazıp 5664’e mesaj atan Turkcell’liye, herhangi bir aracın trafiğe çıkış tarihinden itibaren tüm hasarlarıyla ilgili bilgileri, Tramer Trafik Sigortaları Bilgi merkezi veritabanı üzerinden SMS olarak gönderiyor.

Turkcell Mobil Hasar Servisi, ilk 5 ayında ikinci el otomotiv sektöründe tüketicilerin her an, her yerde ulaşabilecekleri önemli bir sorgulama platformu haline gelirken, 7. eTürkiye Ödülleri’nde Kamudan Vatandaşa eHizmetler Kategorisi’nde de finale kalma başarısını gösterdi.
Sorgulama nasıl yapılıyor?

Hasar bilgisi sorgulama: HASAR yazıp bir boşluk bırakarak plakayı yazmak ya da sadece plakayı arada boşluk bırakmadan (Örneğin: 34AB123) yazıp 5664’e göndermek yeterli oluyor. Hasar bilgileri, 2003’ten itibaren sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko trafik sigortası hasar ödemelerine dayanarak verilmektedir. Servis ücreti 14 kontör / 7 SMS.

Kaza bilgisi sorgulama: KAZA yazıp bir boşluk bırakıp ardından plakayı yazarak 5664’e göndermek yeterli. Servis ücreti 10 kontör / 5 SMS.

Poliçe bilgisi sorgulama: TRAFİIK veya KASKO yazıp bir boşluk bırakarak plakayı yazıp 5664’e SMS atmak yeterli oluyor. Ücreti 10 kontör/5 SMS

Mağdur bilgisi sorgulama: Trafik kazası mağdurunun hasarı hangi sigorta şirketinden alacağı ve hasar dosya numarasını öğrenmek için kişinin MAGDUR yazıp boşluk bırakıp ‘TC kimlik numarası’nı yazıp Turkcell 5664’e göndermesi gerekiyor. Servis, 8 kontörle ücretlendiriliyor.