Ana sayfa BT Gündem Havadan karadan internet rekabeti

Havadan karadan internet rekabeti

134
0

31.05.2009 Tarih’li TARAF Gazetesi’nde yayımlanmıştır******************************************+++
Malumunuz. 30 Temmuz’da, bilemediniz 1 Ağustos’ta 3G hizmetleri başlayacak.
Beklentimiz 3G internet erişim fiyatlarının, GPRS ve EDGE erişimi ile kıyaslanınca, oldukça düşük olması yönünde.

İşte bu noktada Türk Telekom ADSL tarifelerine yeni erişim seçenekleri ekledi. Tüm ISS’ler bu paketleri satmaya başladı.

Şimdi de TTNET, Avea ile yaptığı işbirliği çerçevesinde, GPRS ve EDGE teknolojileri kullanılarak sunulan mobil internet hizmetlerini müşterileri ile buluşturuyor. “Uçan İnternet” olarak yeniden isimlendirdikleri Wi-Fi hizmetine, Avea’nın sunduğu mobil internet erişimini de ekliyorlar.

Halen TTNET’in herhangi bir ADSL paketine abone olanlar, bağlantı hızlarına göre, 100, 300 ve 600 dakika Wi-Fi erişiminden, Türkiye’deki 4 bini aşkın bağlantı noktasından ücretsiz yararlanabiliyor. İsteyenler ayda 3 TL fazladan ödeyerek bu bağlantı dakikalarını 600 dakikaya yükseltebiliyorlar.
Yeni sunulan hizmette ise 24 ay boyunca KDV ve ÖİV dahil 15,99 TL ödemeyi taahhüt eden TTNET müşterileri hem 3G USB modem sahibi olacak, bu modem aracılığı ile de Avea hattıyla ayda 250 MB mobil internet erişim hakkına sahip olabilecek. GPRS veya EDGE üzerinden.

3G USB modem istemeyen kullanıcılar ise herhangi bir taahhütte bulunmadan ayda 9,99 TL ödeyerek 250 MB GPRS/EDGE bağlantısından faydalanabilecekler. 600 dakika (zaten kullanıyor oldukları) Wi-Fi paketi de hediyeleri olacak.

Her ikisinde de TTNET abonelerinin yeni bir AVEA hattına sahip olması gerekiyor. Tabii ki yeni hat alım ücretleri de kullanıcının faturasına yansıtılacak.
3G hizmetleri başladığı zaman, erişim ücretlerinde meydana gelecek ücret düşüşlerinden veya abonelerin 24 aylık taahhütlerine karşılık 3G veri erişiminden yararlanıp yararlanamayacakları ise gizemini koruyor. TTNET’de Ayşe Ufur Ağar ile yapmış olduğum telefon görüşmesinde bu konuda ser verip sır vermedi. Ne de olsa rekabet ortamı. 3G stratejisi konusunda hiçbir taraf renk vermeyecek hizmet başlayıncaya kadar.

Taahhüt sorunu

Hayatımıza son 2 yıldır girmeye başlayan “taahhüt” zırvalığı da özellikle telekomünikasyon hizmetlerinde karmaşayı beraberinde getiriyor.

Bu ayın ortasında Türk Telekom’un pazara sunduğu yeni ADSL erişim paketlerinde de, verilen taahhütlerin kullanıcının elini kolunu nasıl bağladığını gördük.
Daha önce herhangi bir ISS’e belirli bir süre boyunca taahhütte bulunduysanız ve yeni 1 Mbit’ten 8 Mbit’e ADSL tarifesine geçmek istiyorsanız önünüzde bir engel var.

Eğer yeni tarifelerde ödeyeceğiniz 29, 39 ve 49 TL daha önceki taahhütünüzden daha düşük bir rakamsa ISS’ler bu yeni paketlere geçmenize izin vermiyor. Ya da sizin imza attığınız taahhüd sözleşmesi altındaki cezai şartları yerine getirmenizi istiyorlar. “Cezasını ödeyin, ne istiyorsanız onu yapın” diyorlar.

İşte TTNET’in EDGE ve GPRS üzerinden bağlantı seçeneği sunan yeni hizmetinde de bu taahhütten bulunuyor. Yarın 3G ile data hizmetleri ucuzladığı zaman, karşınıza ADSL örneğinde olduğu gibi, yeni bir taahhüt sorunu çıkacak. İmza attığınız sözleşmenin cezasını ödemeniz istenecek.

Türkiye’de telekomünikasyon hizmetleri daha yeni yeni tamamlanıyor, tekel daha yeni sona eriyor. Ne sabit telefonda, ne ADSL’de, ne cep telefonu hizmetlerinde, ne de mobil internette fiyatlar daha yerli yerine oturmadı.

Her zaman söylediğimi bir kez daha söyleyeyim. Rekabet ortamında fiyatlar yerli yerine oturuncaya kadar, tüm telekomünikasyon hizmetleri tamamlanıncaya kadar siz siz olun sakın hizmet sağlayıcılarınıza bir taahhütte bulunmayın. Üç kuruşluk avantaj için 12, 18, 24 ayınızı ipotek altına sokmayın.

Çıplak ADSL, 3G, Şehiriçinde rekabet, sabit ücretler sanırım kışa doğru biraz daha yerli yerine oturur. Hizmet yelpazesi tamamlanır. Fiyatlar yerli yerine oturur. Ondan sonra ne istiyorsanız onu yapın. Ama o zamana kadar taahhütlü kampanyalardan uzak durun.

**********************************************************
Haftanın İncelemesi
TwinWheel FXE

Genius, oyuncular için yeni TwinWheel FXE isimli direksiyonunu satışa sundu.
TwinWheel FXE’in dikkat çeken en önemli özelliği deri kaplı olması. Oyun severler böylece TwinWheel FXE’i daha sıkı kavrayarak oyun sırasındaki hâkimiyetlerini kaybetmeden oyun keyfini artırabiliyor. TwinWheel FXE ayrıca PC ve PlayStation 3 platformlarına da uygun. Böylece her iki ortamda da oyun tutkunları TwinWheel FXE’i kullanabilmenin ayrıcalığını yaşayabiliyor.
TwinWheel FXE’in diğer bir öne çıkan özelliği ise katlanabilir tasarımı sayesinde yerden tasarruf sağlaması. Bu tasarım ile oyun severler herhangi bir taşıma sorunu yaşamadan TwinWheel FXE’i diledikleri yere götürerek oyunlarını oynamaya devam edebiliyor. TwinWheel FXE ayrıca toplam 7 farklı açıda direksiyonu ayarlama imkânı sunarak oyun keyfini artırıyor.
TwinWheel FXE ayrıca 12 programlanabilir tuş, 4 yapışkanlı vantuz ve bağlantı kepçesi gibi diğer oyun direksiyonlarından farklı özellikleriyle dikkat çekmeyi başarıyor.