Haydi dijital reklamcılar Cannes’a VIP bilet almak için yarışmaya

Microsoft Advertising, yaratıcı ve yenilikçi dijital kampanyalara teşvik etme amacıyla Türkiye’nin de dahil olduğu 30 ülkedeki pazarlamacı ve reklam ajansı çalışanlarını küresel bir yarışmaya davet ediyor. Dünya genelinde en çok beğenilen iki kampanyanın sahibi ise 2012 Global Microsoft Advertising Storytelling Ödülü (Microsoft Advertising Global Dijital Marka Hikayesi Ödülü)’nün sahibi olurken, 17 – 23 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2012 Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’ne Microsoft Advertising’in özel VIP konuğu olarak gitme hakkını kazanacak. Yarışma için son başvuru tarihi 31 Mart 2012.

Yarışmaya başvuracak adayların, seçtikleri marka  ya da kâr amacı gütmeyen bir kuruluş için markayı rakiplerinden ayrıştıran, markayı ileri taşıyan ve yaratıcı fikirler içeren dijital medya kampanyası oluşturması gerekiyor. Yarışma kapsamında dünyanın dört bir yanındaki reklamcı ve pazarlamacılardan hazırlayacakları kampanyada MSN, Mobile, Windows Live, Hotmail, Xbox ve Messenger’ın yer aldığı Microsoft teknoloji ve çözümlerini kullanarak bir markanın hikayesini en yaratıcı şekilde anlatmaları bekleniyor. Daha önceden yapılmış bir kampanya ya da projeyi değerlendirmek yerine ileriye yönelik yaratıcı fikir, plan ve kampanyayı ölçüyor olması, bu yarışmayı diğer yarışmalardan farklı kılıyor.

Microsoft Türkiye Reklam ve Online’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bora Turan, “Günümüz rekabet ortamında markaların birbirinden ayrışması için yenilikçi ve yaratıcı çözümlere ve kampanya fikirlerine ihtiyacı var. Markaların tüketicilerine değer katan, onları şaşırtan ve etkileyen dijital hikayeler ürettikleri zaman ancak yeni pazarlama dünyasında yerlerini koruyabileceklerine inanıyoruz. Dolayısıyla bu alanın gelişmesi ve genişlemesi için yenilikçi fikirlerin oluşmasına teşvik etme hedefindeyiz” dedi.

Turan, “Ayrıca ben Türk insanının çok yaratıcı ve yenilikçi olduğuna, hatta  Türkiye’nin yakın gelecekte dünyanın yaratıcılık merkezlerinden birisi olarak konumlanacağına gönülden inanıyorum. Bu kapsamda düzenlenen yarışmaların ülkemizde bu alanda çalışan ya da ileride çalışmak isteyenleri teşvik edeceğine ve kendilerini dünya sahnesinde göstermelerini sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

Dünya çapında marka hikayesi oluşturma konusunda profesyonel deneyimi ve bilgisi ile yarışmanın global Jüri Başkanlığını yapacak olan Y&R CEO’su David Sable, “Her muhteşem kampanyanın kalbinde çekici ve etkileyici bir marka hikayesi vardır. Microsoft Advertising Dijital Marka Hikayesi Ödülleri’nde de yaratıcı fikirlerin yenilikçi yaklaşımlar ile mükemmel birlikteliği kutlanacak. Dijital yenilikçiliğin sadece teknolojiden ibaret olmadığını gösteren  bu yarışmaya başkanlık etmekten dolayı heyecan duyuyorum” dedi.

İki aşamalı olacak yarışmanın ilk etabında Türkiye’nin de dahil olduğu Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin kazananları belirlenecek ve bu kişiler globalde düzenlenen Microsoft Advertising elemelerine katılmaya hak kazanacak. Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin kazananları 25 Nisan 2012 Çarşamba günü, Cannes Lions’a gitmeye hak kazanan iki kişi ise 1 Haziran 2012 Cuma günü açıklanacak.

Başvuruların kabul edilebilmesi için; daha önce uygulanmamış olması,  güçlü ve yaratıcı fikrin bir hikaye ile birleştirilmesi, Microsoft teknoloji ve çözümlerinin yenilikçi bir şekilde kullanılması ve hedef kitleye ulaşma ve etkileme konusunda ölçümlenebilir olması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu