Hedef bilgi toplumu

Avrupa Birliği Komisyonu 6. Çerçeve Programı çerçevesinde yürütülen ALIPRO Projesi’nin toplantıları, Turkcell’in ev sahipliğinde İstanbul’da başladı. Proje, Avrupa Birliği’ne yeni üye ve aday üye ülkelerin mobil teknolojiler, uygulamalar ve hizmetler alanlarındaki ulusal ve bölgesel araştırmalarını “European IST” (“Avrupa Enformasyon Toplumu Teknolojileri”) araştırmalarıyla birleştirmeyi hedefliyor. Projede, ülkelerarası bilgi akışının yoğunlaştırılması, en iyi uygulamaların tanıtılması, mobil teknolojilerle ilgili araştırma programlarının karşılaştırılması, ulusal vizyon ve yol haritalarının oluşturulmasına katkı sağlanması ve internet üzerinde farklı dillerde bir enformasyon platformu oluşturulmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Avrupa Birliği Komisyonu 6. Çerçeve Programı çerçevesinde yürütülen çalışmalara 2002 yılından beri katılan Turkcell, ALIPRO Projesi Çalışma Grubu içinde üstlendiği sorumlulukların yanı sıra 6. Çerçeve Programı kapsamında bir proje yürütüyor. Türkiye’de mobil iletişim teknolojileriyle ilgili araştırmalara devlet tarafından hangi alanlarda ve düzeylerde destek sağlandığını ortaya koymayı amaçlayan projenin tamamlanmasıyla ülkemizdeki durumu başka ülkelerdeki durumlarla karşılaştırmak, sağlıklı değerlendirmeler yapmak ve hedefler belirlemek mümkün olacak.

Mobil iletişim teknolojilerinin tüm Avrupa ölçeğinde yaygınlaşması, entegrasyonu ve gelişmesi açısından önemli bir sinerji oluşturan ALIPRO Çalışma Grubu’nun toplantıları iki gün sürecek. Mart 2006 da tamamlanacak ALIPRO projesinin sonuçları, Brüksel’de yapılacak bir toplantıyla AB Komisyon yetkilileri ve ülke temsilcilerine aktarılacak.

Mobil iletişim teknolojileriyle ilgili araştırmalara da yer veren ALIPRO projesi sonuçlarının, Turkiye’nin Bilim ve Araştırma konusundaki müzakere sürecine de olumlu katkılar sağlaması bekleniyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.