Hem bütçenizi hem çevreyi koruyun

Xerox, iş hedefleri ile çevre ve toplumsal sorumluluklarını ortak bir anlayışla yönetiyor. Xerox, iş hedefleri, üretim süreçleri ve sosyal sorumluluklarını masaya yatırdığı 2009 yılı Küresel Vatandaşlık Raporu’nu yayınladı. Xerox’un 2006 yılından itibaren duyurmaya başladığı Küresel Vatandaşlık Raporu, kurumun vatandaşlık politikalarını, sosyal sorumluluklarını, çevre politikalarını ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını ortaya koyuyor. Xerox’un 2009 yılı raporu, bundan önceki raporlarda olduğu gibi çalışma kurallarının, kurumsal uygulamaların, müşteriye yönelik yaklaşımların, sosyal sorumluluk faaliyetlerinin ve çevre politikalarına yönelik yaptığı eylemlerin sonuçlarının yer aldığı bilgileri bir araya getirdi. Raporda ayrıca; yönetim uygulamaları, etik değerler, kültürel çeşitlilik (diversity), müşteri haklarını koruma, çalışan memnuniyeti gibi konulara da yer veriliyor.
Raporun içinde bulunan hissedarlara yönelik yazılan mektupta, Xerox Yönetim Kurulu Başkanı Anne Mulcahy ve CEO’su Ursula Burns’un; “Biz sürdürülebilirlik akımında öncü bir şirketiz çünkü bunun çevre için yapılacak doğru birşey olduğunu düşündük. Biz bu süreçte bir şey daha keşfettik: Toplum ve çevre için yaptığımız her inovasyon, paramızı korumamızla yada yeni pazarlar ve yeni gelir kaynakları yaratmamızla sonuçlandı. Bir başka deyişle, çevreyle karımız arasında bir seçim yapmak zorunda kalmadık, ikisini birden yaptık” sözleri yer alıyor.
Raporda bugüne kadar gerçekleştirilen çevresel sürdürülebilirlik süreçleri şu başlıklar altında inceleniyor:

İklimin Korunması

Xerox, hem kendi operasyonları hemde müşterilerinin operasyonları için karbon atıklarını azaltan teknolojilere yatırım yapıyor. Xerox’un bu konuda varmak istediği nokta ise, renksiz karbon kullanımı. Xerox, 2002-2008 yılları arasındaki beş yıllık süreçte sera gazı salımını yüzde 20 oranında azaltmayı başardı. Xerox, sera gazı emisyonunu azaltma hedefini revize ederek, 2012 yılına kadar sera gazı emisyonunu yüzde 25 oranında düşürmeyi amaçlıyor.

Xerox’un 2009 yılında piyasaya sunduğu ürünlerin yüzde 80’i, A.B.D’nin resmi çevre koruma kurumu EPA (Environmental Protection Agency)’nın koyduğu ENERGY STAR standartlarını karşılıyor. Bu rakamın 2010 yılında yüzde 90 oranına çıkması hedefleniyor

Biyolojik çeşitlilik ve dünya ormanlarının korunması
Raporda Xerox, sürdürülebilir bir kağıt döngüsünün gelişimini desteklemek için müşterileri, tedarikçileri ve diğer hissedarları ile birlikte hareket ettiğini belirtiyor. Xerox, tedarikçilerine, sürdürülebilir orman yönetimi için bağlayıcı olan koşullara sadık kalmasını şart koşuyor. Bugüne kadar üretilen Xerox kâğıtlarının yüzde 90’ından fazlası, bu koşullara uygun olarak üretildi, bu oranın yüzde 100 olması hedefleniyor. Ayrıca Xerox, The Nature Conservancy (Doğayı Koruma Kuruluşu) ile sürdürülebilir kağıt döngüsünün gelişimine yönelik imzalanan yıllık 1 milyon dolar bağış değerindeki 3 yıllık ortaklıkla, bu konudaki başarısını pekiştiriyor.

Temiz hava ve suyun korunması
Raporda Xerox’un değindiği bir diğer konu hava ve su temizliği ile ilgili. Tedarik zinciri boyunca oluşan zehirli maddelerin kullanımını engellemek için çalışmalar yaptığını belirten Xerox, yıllardır operasyonlarında ve ürünlerinde kimyasal kullanımını hükmeden standartlarını dikkatle uyguladığının altını çiziyor. Bu konudaki hedefinin ise, sıfır zehir bırakmayı başarmak olduğunu belirtiyor.

Atıkların azaltılması ve geri kazanımı
Xerox’un çevre politikasının bir parçası olan “Green World Alliance” programı ile de müşteriler, harcanan sarf malzemelerini yeniden kullanmak ya da geri dönüşüm için iade edebiliyorlar. Raporda, Xerox’un bu atık önleme programı sayesinde, dünya çapındaki ekipman geri alımı ve geri dönüşüm operasyonlarında 2008’de yüzde 92’lik bir orana ulaşıldığı ve yaklaşık 1 milyon ton atık malzemenin çevreye atılmasını engellediği belirtiliyor.

Bu konuyla ilgili çalışmalarını devam ettiren Xerox, konuya örnek olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ilk duyurusunu yaptığı çok fonksiyonlu ColorQube yazıcıyı gösteriyor. Xerox’un patentli katı mürekkep teknolojisini içeren ColorQube kartuşsuz dizaynı ile, kendi sınıfındaki lazer cihazlara oranla yüzde 90 daha az ofis malzeme atığı oluşturuyor ve yazıcı atıklarının çevre üzerindeki etkisini azaltıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.