Herkes bilgisayar ehliyeti sahibi olacak

Türkiye Bilişim Derneği tarafından Ankara’da düzenlenen Bilişim ’05 etkinliğinin ilk gününde düzenlenen “Uluslararası Forum: Geleceği Bilişimle Yönetmek” adlı toplantıda bilgisayar kullanma yetkinliğini gösteren, uluslararası geçerlilikteki ECDL sertifikası ve bilgi toplumu konuları üzerinde duruldu. Konuşmacılar genel olarak Avrupa’da ECDL sertifikasyonuna büyük önem verildiğine ve Türkiye’de de ECDL sertifikasyon çalışmalarının yaygınlaştırılması konusunda gerekli girişimlerin yapılması gerektiğine işaret ettiler. CEPIS Başkanı Jouko Ruissalo, CEPIS çatısı altında 37 üye ülkenin bulunduğunu ve 200.000 bilişim teknolojisi çalışanı olduğunu söyledi. Ruissalo, ECDL’in Avrupa’da ve dünyada geçerli bir sertifikasyon olarak tanındığını, sürücü lisansı gibi geçerli olduğunu, bilgisayar kullanan kişinin yetkinliğini ispatlayan bir belge olarak kabul edildiğini söyledi. AB ülkelerinde, bilişim sertifikası sahibi nüfusun oranının %14 olduğunu kaydeden Ruissalo, AB ile ortak çalışmalar yapıldığını ve örgütün bilişim odaklı çalışan STK’ları desteklediğini sözlerine ekledi. Ruissalo, AB’de bilişim teknolojisinin kontrolsuz bir biçimde büyümek zorunda kaldığına, bunun da nedeninin BT’ye duyulan büyük talep olduğuna dikkat çekti.

Bilgi toplumu için BT profesyonellerinin becerilerinin önemli olduğunu, bunun için iki kat beceri gerektiğini söyleyen Ruissalo, BT’nin beraberinde rekabeti de getirdiğini hatırlattı. Ruissalo, Hindistan, Brezilya, İsrail, İrlanda gibi ülkelerde yazılım üretilmesinin ve dünyaya ihraç edilmesinin, bu ülkelerde rekabetin ve BT potansiyelinin varlığına işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

İsviçre Bilişim Derneği Başkanı Jorg Ruegg, İsviçre’de 7 milyonluk nüfusun 2 milyonunun bilgisayar kullanıcısı olduğunu, bilişim profesyoneli sayısının ise 110 bini bulduğunu söyledi. Bilişim adına İsviçre’de, 1950’de üniversitede ilk bilgisayarın kurulduğunu, 1970’te Pascal programlama dilinin üretildiğini, 1983’te Swatch’un ilk bilgisayarlı saati geliştirdiğini, 1988 yılında ECDL’in İsviçre’de hayata geçirildiğini anlatan Ruegg, 1993’te ise İnternet’in yaygın şekilde kullanılmaya başlandığını belirtti.

ABD Ekonomik Kalkınma Kurumu Başkanı Dr. Gerald L. Gordon, ABD’de Virginia’daki Fairfax Country beldesinin BT’deki gelişimini ve ekonomiye katkısını anlattı. Fairfax eyaletinde ortalama İnternet kullanımının günde 10 saat civarında olduğunu söyleyen Gordon, İnternet’te her şeyin satın alındığına, bu tür bir alışverişin mağazaya gidip alışveriş yapmaktan daha ekonomik olduğuna işaret etti.

140 Ülkede, 36 Dilde, 5,2 Milyon Aday, 45 Bin Test Merkezi

ECDL Vakfı Başkanı Byron Nicolaides, AB’de bugün çalışma hayatında olanların 12 farklı iş değiştirebildiklerini ve yarı zamanlı veya paralel işler yapabildiklerini söyledi. Önümüzdeki yıllarda yarım gün mimar olarak çalışılıp, öğleden sonra aşçılık yapılabileceği örneğini veren Nicolaides sözlerine şöyle devam etti: “AB’nin 2000 yılında Lizbon’da başlattığı E-Avrupa projesi AB’nin ABD’nin gerisinde kalmaması için başlatılmıştır. E-Avrupa stratejisine baktığımızda, kaliteli bir BT eğitimi ve bunu ölçmek için bir sertifikasyon programı önerilmektedir. ECDL işte burada önem kazanmaktadır. ECDL, bilgisayarı kullanabildiğinizi gösteren uluslararası bir sertifikasyondur. Başlangıç, orta ve ileri seviyeleri vardır. ECDL; 140 ülkede, 36 dilde, 5,2 milyon adayla, 45 bin test merkezinde uygulanabilmektedir.”

TBV Başkanı Bülent Gönç ise, ABD’de BT kullanım yaşının 6’nın da altına indiğini, bu yaş grubunda bilgisayar kullanma oranının %40’lara ulaştığını söyledi. Türkiye’de ise aynı yaş grubunda bilgisayar kullanım oranının %10’da kaldığını ifade eden Gönç, ” Bu yaş grubunda 7 milyon kişinin %10’u okul öncesi eğitimden yararlanmaktadır. Türkiye şartlarında herkes okul öncesi eğitime çocuğunu gönderemez ya da evine bilgisayar alamaz. Ancak, müşterek bilgisayar kullanım alanları yaratabilirsek kaynaklarımızı verimli kullanmış oluruz” dedi.

TZV Başkanı Emrehan Halıcı da, bilişim sektörünün gelişmesi için kamu ve özel sektörün işbirliği yapmasının şart olduğunu, bu işbirliğinin sonucunda daha hızlı, daha modern ve verimli bir bilgi toplumunun yaratılmasının hayal olmadığını kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.