HP bulut bilişimi ile tasurrufa yöneltiyor

HP, BT dünyasında artan ihtiyaçları karşılamak için “Bulut Bilişim” (Cloud Computing) çözümlerini sunuyor. İhtiyaca göre ölçeklenebilen ve veri merkezleri için kaynak kullanımında büyük esneklik sağlayan bulut bilişim hizmetleri müşterilere “kullandığın kadar öde” modeli ile sunuluyor. Böylece kullanıcılar ofiste ayrı bir veri merkezi kurmalarına gerek kalmadan dış kaynak kullanımına yönelerek ofis dışındaki veri merkezlerinden ihtiyaçları oranında yararlanabiliyorlar.Bulut Bilişim, bilgi teknolojilerinde son dönemde üzerinde abartılı tartışmaların geçtiği önemli bir kavram. Teknoloji uzmanları Bulut Bilişim yayıldıkça on yıl önceki Servis Odaklı Mimari (SOA) benzeri bir süreç yaşanacağını ifade ediyor. Bu da Bulut Bilişimin faydaları ve riskleri üzerinde kafa karıştırıcı spekülasyonlara yol açıyor.

HP Profesyonel Hizmetler MEMA Bölge Sorumlusu Özgür Kayım, “HP olarak biz tüm bu tartışmaların ötesinde somut ve elle tutulur çözümler üretmeye çalışıyoruz. Öncelikle, vizyon olarak Bulut Bilişim kavramını, internet evriminin bir sonraki adımı olarak görüyoruz” diyor. Bilgi sözlerine, “Bulut Bilişimle nerede, nasıl ve ne zaman ihtiyaç duyulduğundan bağımsız olarak kişisel etkileşim alanlarından iş süreçlerine, iş süreçlerinden bunları işleme gücüne kadar her şeyin bir hizmet olarak ele alındığı yeni bir dönem başlıyor” şeklinde devam ediyor.

Özgür Kayım Bulut Bilişimle ilgili olarak aynı zamanda şunları belirtiyor: “Bu anlamda Bulut Bilişim, HP için yüksek düzeyde ölçeklenebilirliğe ve esnekliğe sahip teknoloji destekli hizmetlerin internet üzerinden ihtiyaca göre kolaylıkla sağlanmasını ifade ediyor. HP son altı yıldır Bulut kavramının altını dolduracak çok önemli adımlara imza attı. HP Compaq ile birlikte donanım altyapısını kuvvetlendirirken, Mercury, Peregrine ve Opsware gibi 11 ayrı firmayı satın alarak özellikle yönetim yazılımları alanında büyük bir hamle yaptı. En son gerçekleşen EDS satın alması ile hizmetler alanında dünya ölçeğinde uzmanlığa sahip bir yapıya kavuştu. Kısacası HP, tüm müşterilerine entegre bir Bulut ekosistemi sunabilmek ve bu yeni kavramın avantajlarını gösterebilmek için gerekli zemini hazırladı. Temel iş alanlarımızla birlikte Bulut Bilişim hizmetlerimizi geliştirdi. Dijital fotoğraflamadan Bulut Bilişim baskı hizmetlerine, bilgi teknolojileri altyapılarından yazılım hizmetlerine kadar çok çeşitli alanlarda HP Bulut hizmetlerinden yararlanmanız mümkündür.”

Bulut Bilişim, BT hizmetlerini kurumların bünyelerinde herhangi bir donanım barındırmalarına gerek kalmadan, daha az insan gücüyle, daha verimli şekilde tek merkezden kontrol etmelerini sağlarken, maliyetleri azaltıp verimliliği artırıyor. İnternete erişimin çok daha kolay ve bol alternatifli olduğu günümüzde, Bulut Bilişim kavramının doğru bir yapılanma olduğu görülüyor.

HP Bulut Bilişim çözümlerimizi iki farklı iş modeli ile sağlıyor. Bulut Bilişim hizmeti sağlayan firmalara altyapı sağlanabildiği gibi aynı zamanda farklı bir model olarak HP Bulut Bilişim hizmetlerini kurumlara direkt olarak sunulabiliyor. HP, Bulut Bilişim tarafında hizmet vermek isteyen firmalara, gerek donanım gerekse yazılım altyapısını hızla devreye sokabilmeleri için destek oluyor. Her iki iş modelinde de, iş ortaklarına sağladığı bu hizmet kapsamını “kurumların tüm BT operasyonlarını yürütme” kapsamında ele alıyor.

“Kullandığın kadar öde” sistemine dayanan Bulut Bilişim ile işletmeler bünyelerinde yer alan fakat tam performansla çalışmayan ya da atıl durumda olan donanımlarından kurtulacak ve bu sayede maliyet odaklı bir çalışma gerçekleştirmiş olacak. Böylece kuruluşlar otomasyona dayanan Bulut Bilişim hizmeti sayesinde, otomatik iş modellerinden yararlanarak çok daha hızlı, daha kolay kontrol edilebilir bir yapıyla çalışacak, enerji ve maliyetten tasarruf edebilecek. Bulut Bilişim hizmeti, HP’nin önemle üzerinde durduğu ve bu konuda ciddi yatırımlar yaptığı Yeşil BT çalışmalarına da destek veriyor.

HP bulut bilişim veri merkezlerini kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendiriyor ve tasarım aşamasından kurulum ve kullanım aşamasına kadar her evrede müşterilerine danışmanlık hizmeti sağlıyor. Bulut bilişim sistemlerinde sunucu, veri depolama, network ve uygulama donanımları birleşik altyapı prensibiyle bir arada kullanılıyor. Bu ayrı birimlerin bir arada akıllı kaynak paylaşım yazılımlarıyla kullanılması günümüz ekonomisinde sürekli değişen işletme ihtiyaçlarının yüksek performans ve düşük maliyetle karşılanmasını sağlıyor.

Microsoft Exchange Server ve Microsoft SQL Server gibi sektörün en iyi uygulamaları işletme ihtiyaçlarına göre optimize edilmiş donanımlara yüklenerek işyerinde yüksek verimlilik sağlanıyor. Bütün bu süreçte sunucu, veri depolama, network ve uygulamaları içeren özel kurulum paketleri kullanılıyor. Böylece veri merkezi ile e-posta sunucuları “tek tuşla” etkinleştirilerek kullanılabiliyor. Sistemin bütünleşik bir yaklaşımla tasarlanması bulut bilişim veri merkezlerinin basit ve kolay bir şekilde kullanılmasına olanak tanıyor. Bu da veri merkezlerinin standartlaştırılması ile daha güvenilir sistemler kurulmasını sağlıyor.

HP Kritik İş Hizmetleri Satış Müdürü Emre Bilgi ise “HP Bladesystem Matrix (BL460c ve BL490c sunucuları ile Enterprise Virtual Array 4400 veri depolama sistemi) birleşik ve bütünleşik çözümü sunucu, veri depolama ve network sistemlerinin birkaç dakika içinde otomatik olarak etkinleştirilmesine olanak tanıyor. Bu şekilde, veri merkezi yerleşik kapasite planlama ve dengeleme araçlarıyla ihtiyaca göre hızla tasarlanarak (benzerlerinden yüzde 50 daha hızlı) maliyetten tasarruf sağlanmış oluyor. Bir bulut bilişim sistemi bu sayede sadece 108 dakikada kullanılmaya başlıyor ve iş kesintisi süresi en aza indirgeniyor.” diyor.

Emre Bilgi, HP’nin bulut bilişim hizmetlerinin bu alanla sınırlı kalmadığını dile getiriyor. HP Cloud Assure bulut bilişim uygulamalarının güvenirliği, performansı ve kullanılabilirliğini sisteme müdahale etmeden ve iş kesintisine yol açmadan kontrol ediyor. HP Cloud Assure uygulamaların bulunduğu network ve sunuculara herhangi bir yazılım kurulmasını gerektirmiyor. Bu da bulut bilişime dâhil üretim sistemlerinin risklerini en aza indirerek üçüncü taraf uygulamalarının doğrulamasının yapılmasını sağlıyor.

HP Cloud Assure, HP Yazılım Hizmeti ve uzman HP ekipleri ile sağlanan HP yazılımlarının avantajlarından yararlanıyor. Böylece güvenlik taramaları ve performans testleri ve kullanılabilirlik ölçümleri yapılabiliyor. Örneğin SaaS hizmeti kullanılıyorsa, HP SaaS ekibi uygulamayı barındıran bulut bilişim hizmet sağlayıcısı, uygulamanın çalıştırıldığı ortam ve hizmeti alan işletmenin kritik iş süreçleri hakkında önemli bilgiler sağlıyor.

HP sunduğu bütün bu kapsamlı ve ihtiyaca göre uyarlanabilen modüler hizmetlerden yararlanarak bulut bilişim sisteminizi ister özel bulut ister genel bulut olsun sıfırdan size özel olarak tasarlayarak kullanımınıza sunuyor (HP Referans Mimarisi ve ITIL v3 uygulamaları ile). Yine bu yaklaşımla, HP Bulut Bilişim sistemleri gizli bilgilerin korunmasını, risk yönetimini, kimlik yönetimini, altyapı güvenliğini sağlayan kolay kullanılır bir hizmet olarak müşteriye sunuluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.