HP’de gelir yüzde 2 kar yüzde 20 azaldı

Üçüncü çeyrekte GAAP işletme karı 2.2 milyar dolardı ve hisse başına GAAP kazancı (EPS), 0.67 dolar olarak gerçekleşti, bir önceki yıl ise 0.80 dolardı. GAAP dışı işletme karı 3.0 milyar dolar, GAAP dışı EPS ise 0.91 dolar, bir önceki yıl ise 0.86 dolardı. GAAP dışı mali bilgiler içerisinde 568 milyon dolar vergilendirme sonrası düzeltmeler ve 0.24 dolar hisse başına kazanç hariçtir, temel olarak satın alınan maddi olmayan varlıkların amortismanı, yeniden yapılandırma giderleri ve iktisap ile ilgili giderlere aittir. “HP’nin bu çeyrek dönemdeki performansı, güçlü ticari portföyümüz, etkin maliyet yapımız ve skalamızın bir sonucudur. Anahtar segmentlerdeki piyasa liderliğimizi genişletmek ve rekabetçi pozisyonumuzu güçlendirmek için olumlu atılımlarda bulunduk,” diyen HP Yönetim Kurulu Başkanı Mark Hurd, konuşmasına şöyle devam etti: “Ticaret dengeyi bulmaya başladı ve HP’nin ekonomik dolaşımın ilk sahiplerinden biri olacağı ve şartlar iyileştikçe daha fazla performans göstereceği hususunda içimiz rahat.”

HP’nin GAAP dışı mali bilgileri kullanımı hakkındaki bilgiler, aşağıdaki “GAAP dışı mali bilgilerin kullanımı” kapsamında tedarik edilmektedir. Aksi açık şekilde belirtilmedikçe büyüme oranlarının tamamı yıl bazında karşılaştırmaları yansıtmaktadır.
HP Başkan Yardımcısı ve Finans Şefi Cathie Lesjak, “Hizmetlerdeki kayıt karı, Çin’de çift haneli gelir büyümesi ve aralıksız nakit akışı, HP’nin yönetimdeki kabiliyetini göstermektedir,” şeklinde açıklama yaptı ve “Bizler geleceğe yatırım yapıyoruz ve uzun vadeli, karlı bir büyüme hedefi ile operasyonel etkinlikler icra ediyoruz.” şeklinde açıklamasına devam etti.
Amerika’da gelir yüzde 8 büyüyerek 12.6 milyar dolar’a ulaştı. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da gelir yüzde 12’ye ve Asya Pasifik’te yüzde 4 düşüş ile sıra ile 9.9 milyar dolar ve 5.0 milyar dolar’a geriledi. Döviz kurunun etkileri için düzeltme yapıldığında ise Amerika’da gelir yüzde 11 büyürken, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 2 düştü, Asya Pasifik’te ise değişim olmadı. Üçüncü çeyrekte Amerika Birleşik Devletleri dışındaki gelir, toplam gelirin yüzde 62’sine tekabül etmekte, bir önceki yıla nazaran BRIC ülkelerinde (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) gelir yüzde 6 düşerken, HP’nin toplam geliri yüzde 10’a tekabül etmekte.
Hizmetler
Hizmetler geliri, özellikle de EDS’nin iktisabından dolayı yüzde 93 artarak 8.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Altyapı Teknolojisi Dış Alımda ise 3.9 milyar dolar gelir sağlanırken, Teknoloji Hizmetleri, Uygulama Hizmetleri ve Ticari Süreç Dış Alımında sıra ile 2.4 milyar dolar, 1.4 milyar dolar ve 711 milyon dolar gelir sağlandı. İşletme karı ise 1.3 milyar dolar veya diğer bir deyişle gelirin yüzde 15.2’si olarak gerçekleşti, bir önceki yılda ise gelirin yüzde 12.9’u kadardı. EDS entegrasyonu, planın önünde ilerlemektedir.
Kurumsal Depolama ve Sunucular
Kurumsal Depolama ve Sunucularda (ESS) yüzde 23 düşüş ile toplam gelir 3.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Depolama geliri yüzde 21 düştü, orta sınıf EVA ürün sınıfında ise düşüş yüzde 23 olarak meydana geldi. Endüstri Standart Sunucu geliri yüzde 21 ve Ticari Kritik Sistemler geliri yüzde 30 düşerken ESS keskin geliri yüzde 14 düştü. İşletme karı ise bir önceki yılda gerçekleşen 544 milyon dolar veya gelirin yüzde 11.5’inden düşük olarak 356 milyon dolar veya gelirin yüzde 9.7’si olarak gerçekleşti,.
HP Yazılım
HP Yazılım geliri yüzde 22 düşüş ile 847 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ticari Teknoloji Optimizasyonu yüzde 22 ve Diğer Yazılım geliri de yüzde 23 düşüş gösterdi. İşletme karı ise bir önceki yılda gerçekleşen 135 milyon dolar veya gelirin yüzde 12.4’ünden yüksek olarak 153 milyon dolar veya gelirin yüzde 18.1’i olarak gerçekleşti.
Kişisel Sistemler Gurubu
Kişisel Sistemler Gurubu (PSG), satışlarda yüzde 2 artış gösterdi ve dünya genelindeki PC piyasasında liderliğini devam ettirdi. PSG geliri yüzde 18 düşüş ile 8.4 milyar dolar’a geriledi. Söz konusu çeyrek dönemde Notebook geliri yüzde 10 düşerken Desktop (masaüstü) geliri de yüzde 26 düşüş sergiledi. Ticari müşteri geliri yüzde 22 düşerken Tüketici geliri de yüzde 13 düştü. İşletme karı, bir önceki yılda gerçekleşen 587 milyon dolar veya gelirin yüzde 5.8’sinden düşük olarak 386 milyon dolar veya gelirin yüzde 4.6’sı olarak gerçekleşti.
Görüntüleme ve Baskı Gurubu
Görüntüleme ve Baskı Gurubu (IPG) geliri yüzde 20 düşüş ile 5.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Devam eden kanal envanteri düzenlemesinden dolayı işletme malzemeleri geliri yüzde 13 düşerken, Ticari donanım geliri ve Tüketici donanımı gelirinde ise sıra ile yüzde 37 ve yüzde 21 düşüş yaşandı. Printer (yazıcı) satışlarında yüzde 23, Ticari yazıcı donanımı birimlerinde yüzde 42 ve Tüketici yazıcı donanımı birimlerinde ise yüzde 16 düşüş meydana geldi. İşletme karı, bir önceki yılda gerçekleşen 1.0 milyar dolar veya gelirin yüzde 14.8’ine karşılık 960 milyon dolar veya gelirin yüzde 17.0’ı olarak gerçekleşti.
HP Finansal Hizmetler
HP Mali Hizmetleri (HPFS) için bir önceki yıla nazaran yüzde 1’lik düşüş ile 670 milyon dolar gelir rapor edildi. Mali hacim yüzde 12 ve net portföy varlıkları da yüzde 6 arttı. İşletme marjı ise bir önceki yılda gerçekleşen yüzde 7.5’den yüksek olarak gelirin yüzde 7.9’u şeklinde gerçekleşti.
Varlık Yönetimi
HP, üçüncü çeyrekteki faaliyetlerinden 3.9 milyar dolar nakit akışı elde etti. Envanter, 10 gün az olmak üzere çeyrek dönemi 5.9 milyar dolar ile tamamladı. Alacaklar hesabı, 4 gün fazla olmak üzere 14.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Borçlar hesabı ise 7 gün az olmak üzere 12.8 milyar dolar olarak çeyrek dönemi kapattı. HP’nin üçüncü çeyrek dönemde hisse başına 0.08 dolar kar payı ödemesi sonucunda, 191 milyon dolar nakit kullanıldı. HP, yaklaşık olarak 28 milyon pay senedinin açık piyasadan alınması için üçüncü çeyrek dönemde 999 milyon dolar harcadı. HP, çeyrek dönemi 13.7 milyar dolar brüt nakit ile tamamladı.
Genel Bakış
09 yılının dördüncü çeyreğinde HP, yaklaşık olarak yüzde 8’lik büyüme beklemektedir. 09 yılı dördüncü çeyreğinde GAAP dışı EPS’nin yaklaşık olarak 1.12 dolar olması beklenmektedir. 09 yılı dördüncü çeyreğinde GAAP dışı EPS, hisse başına vergilendirme sonrasında yaklaşık olarak 0.15 dolar olarak beklenmektedir, temel olarak satın alınan maddi olmayan varlıkların amortismanı, yeniden yapılandırma giderleri ve iktisap ile ilgili giderlere aittir. GAAP bazında 09 yılının dördüncü çeyreğinde EPS’nin yaklaşık 0.97 dolar olması beklenmektedir.
2009 yılının geneli için HP, gelir ve kazançların, 19 Mayıs 2009 tarihinde elde edilen genel bakışın ortalamasında olacağını tahmin etmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.