HP’den genç girişimcilere eğitim

HP, dünya çapında 45 ülkede uyguladığı HP LIFE Programı ile 1 milyondan fazla genç girişimciye 20 dilde eğitim sağlıyor. 2010 yılında 20 bin kişiye istihdam yaratan ve 6000 yeni şirketi destekleyen programa dahil olan HP Türkiye, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Eğitim Vakfı (BUTGEM) işbirliği ile girişimciler için 4 hafta süreli kapsamlı eğitimler düzenliyor.

18 Haziran 2012 – HP Türkiye, HP LIFE Sosyal İnovasyon Programı kapsamında ve Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Eğitim Vakfı (BUTGEM) işbirliği ile Türkiye’deki genç girişimcilere 4 haftalık kapsamlı girişimcilik eğitimleri düzenliyor. Program kapsamında ilk olarak 23 Nisan-24 Mayıs tarihlerinde 20 saatlik iki eğitim verildi ve toplamda 40 kişi programları başarıyla tamamlayarak eğitim sertifikası aldı. Programın sonraki kurları 2 grup halinde sırasıyla 11 Haziran ve 15 Haziran 2012 tarihlerinde başladı.

 

İlk kurda sertifika alan öğrenciler, hazır yemek sektörü, bilgisayar onarım ve satışı, çamaşırhane işletmeciliği, mantı imalatı, tekstil ürünleri satışı ve imalatı, emlak danışmanlığı gibi çok farklı ilgi alanlarına sahip katılımcılardan oluştu. HP LIFE programı çerçevesinde öğrencilere kapsamlı girişimcilik ve teknoloji eğitimleri veriliyor. Modüler pazarlama, operasyon, iletişim konuları çerçevesinde ofis programı eğitimi alan öğrencilere ayrıca açık kaynak kodlu yazılım eğitimi veriliyor. Böylece öğrencilerin, startup şirketlere yazılım uygulamaları geliştirebilecek hale gelmeleri amaçlanıyor.

 

Öte yandan web yazılımı, yedekleme, HP Marketsplash ücretsiz pazarlama kaynakları ile katılımcıların e-posta yoluyla ve online pazarlama becerilerini geliştirmek hedefleniyor. Ayrıca, bugün pazarlamanın ayrılmaz bir parçası olan sosyal medyanın kullanımına ilişkin Blogger, Facebook, Flickr, YouTube ile ilgili bilgiler paylaşıyor. Katılımcılara proje yönetiminin yanı sıra bilgi teknolojileri güvenliği ve online veri depolama konularında da bilgi veriliyor.

 

BTSO Meclis Başkanı ve BUTGEM Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Parseker, BUTGEM’in, Türkiye’nin sanayi başkenti Bursa algısının altını dolduran önemli bir kurum olduğunu söyledi. BUTGEM’de 2009 yılından bu yana 550’si girişimcilik üzerine olmak üzere 3 bin 924 gencin eğitim aldığını vurgulayan Parseker, “Biz, ihtiyaç duyduğumuz değişimin donanımlı gençlerle hızlanacağına yürekten inanıyor, şirketlerimizi BUTGEM’den daha çok yararlanmaya davet ediyoruz” dedi.

 

HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar da konuyla ilgili olarak küçük işletmelerin ve genç girişimcilerin bölgesel kalkınmada oynadığı role değindi. Bilgi teknolojilerinin kalkınmadaki önemini vurgulayan Urçar, şöyle konuştu: “HP Türkiye olarak topluma doğrudan katma değer sağlayan pratik projelere yatırım yapıyoruz. HP Life programı buna güzel bir örnek. Amacımız genç kuşakların toplumsal kalkınmaya yardımcı olabilmeleri için gereken donanımı ve teknoloji bilgisini kazanmasını sağlamak. Bu bağlamda, HP LIFE eğitim programı ile gençlerin teknolojiyi kullanarak kendilerini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. 45 ülkede 340’tan fazla çözüm ortağıyla yürütülen HP LIFE Programında 20 dilde eğitim veriliyor. HP Türkiye olarak BUTGEM işbirliği ile Türkiye’de harekete geçtik. Teknoloji ile girişimciliği birleştirebilirsek inanıyorum ki Türkiye gerçekten de 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girecektir. HP Türkiye’de amacımız, 20 yıldan uzun süreli yerel varlığımızla ülkemizin en köklü teknoloji şirketlerinden biri olarak bilgi toplumu dönüşümüne katkıda bulunmaktır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu