HP’den Uygulama Yaşam Döngüsü’ne yeni yaklaşım

ALM çözümlerinden yararlanan şirketler, yazılım uygulamaları geliştirme-fizibilite aşamasından test-yönetim aşamasına ve eskiyen uygulamaların sistemden kaldırılmasına kadar her noktada araç ve danışmanlık hizmeti alıyor. Günümüzde iş süreçlerinin neredeyse tamamı uygulamalar (ERP, CRM, HR, Web sitesi, portal, sipariş yönetimi, ana bankacılık vb.) üzerinden yönetiliyor. İşte bu noktada ALM 11 çözümü, firmaların yazılım geliştirme ve test süreçlerini hızlandırarak onları ihtiyaçlara anında cevap veren yazılım uygulamalarıyla “7/24 Yaşayan Kurumlara” dönüştürüyor ve yatırım getirisini garantiye alıyor.

Kendi kendini test eden akıllı yazılımlar

ALM 11, yazılım uygulamalarında izlenebilirlik, otomasyon ve raporlama faaliyetlerinin, kısacası iş zekasının uçtan uca koordinasyonunu sağlıyor. ALM 11’i farklı kılan özellik, “uygulama yaşam döngüsü yönetimini” yazılım geliştirme ile sınırlamak yerine iş birimleri, iş analistleri, kurumsal mimarlar, yazılım geliştiriciler, test ekipleri, işletim ekipleri ve tüm bu ekiplerin yöneticileri seviyesinde ortak bir platform üzerinde izleyerek yönetmesi. Böylece, yazılım geliştirme sürecine ilgili yazılımın hizmet edeceği tüm kadrolar görüş bildirerek dahil oluyor ve geliştirilen yazılımla şirket ihtiyaçlarını tam olarak karşılayarak nokta atışı yapmak mümkün oluyor.

ALM 11 şimşek hızıyla uygulama geliştiriyor

Yazılım uygulamaları yönetiminde dünyada 40 binden fazla kullanıcının tercihiyle yüzde 40’ın üstünde pazar payı olan HP, ALM 11 ile müşterilerine açık standartlara dayalı, esnek, özelleştirilebilir ve mevcut sistemlere kolayca entegre edilerek maliyet tasarrufu sağlayan güçlü bir platform sunuyor. Tüm uygulama yaşamdöngüsü yönetiminin tek noktadan yapılmasını sağlayan ve ITIL standardını destekleyen ALM 11, yazılım kalite güvencesinin esası olan manüel testlerde de piyasada rakipsiz Sprinter teknolojisi ile test süresini yüzde 80 oranında azaltıyor. Böylece, ALM 11 uygulama çevikliğini artırıyor, inovasyona kaynak ayrılabilmesini sağlıyor ve maliyetlerin azaltılmasına yardımcı oluyor. Forester’ın 2010 yılı araştırmasına göre BT yöneticileri de öncelikle ALM 11’in sunduğu bu 3 özelliğe sahip olmak istiyor.

ALM 11 kullanıcıları yazılım sürümü yenileme süresinin yarı yarıya kısalması, kaynakların yüzde 90’ının inovasyona ayrılabilmesi, süreç ve testlerin kayıt altına alınmasıyla maliyetlerde büyük tasarruf avantajı yakalıyor. Oysa Standish grubun hazırladığı Chaos Report’a göre uygulama geliştirme projelerinin sadece yüzde 32’si tam başarıyla sonuçlanıyor; yüzde 24’ü başarısız oluyor ve yüzde 44’ü de bütçeyi aşıyor. ALM 11 işte bu kayıpları önleyerek firmalara iş süreçleriyle BT hizmetlerinde benzersiz esneklik ve çeviklik sunuyor.

HP Yazılım Yaşamdöngüsü Çözümleri MEMA (Orta Doğu, Akdeniz ve Afrika) Bölgesi Direktörü Cüneyt Büyükbezci ALM 11 etkinliğinde şu bilgileri verdi: “Şirketlerde yazılım uygulamaları iş yönetiminde öylesine önem kazandı ki proaktif, esnek ve iş geliştirmede rekabetçi bir firma olmak için ALM 11’in çevikliğinden yararlanmanız lazım. Uygulama yazılımları yanlış tasarımdan kaynaklanan kod veya arayüz hatalarıyla büyük mali kayıplara yol açabildiği için bunların büyük bir dikkatle geliştirilmesi gerekiyor (örneğin bir bankada hizmet kesintisi veya kredi süreçlerinin aksaması kabul edilmez bir durumdur). Bu şartlar altında, işimizi yürütebilmek için böylesine hayati önem taşıyan bir aracın yaşam döngüsünü ve kalitesini yönetmek de büyük önem kazanıyor. HP’nin geliştirdiği Uygulama Yaşam Döngüsü Yönetim Platformu’nun son sürümü olan ALM 11 sayesinde, müşteriler uygulamanın bir fikir olarak ortaya atılmasından başlayıp, kullanım süresini doldurduktan sonra sistemden kaldırılmasına kadar her aşamada tüm işlemlerin koordinasyonu, otomasyonu ve iş ihtiyaçlarına uygunluğunu kontrol edebiliyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu