Ana sayfa BT Gündem HP’den yeni nesil telekom şirketlerine yeni nesil çözüm

HP’den yeni nesil telekom şirketlerine yeni nesil çözüm

113
0

HP’nin geliştirdiği Abone Veri Yönetimi (SDM) çözümü, hizmet sağlayıcıların farklı veri merkezlerinde depolanan abone bilgilerini sanal bir platformda bir arada görüntüleyebilmesini sağlıyor. Abone Veri Yönetimi, Ana Abone Sunucusu, yer çözümleri, veri hizmetleri platformları, kullanıcı cihaz profilleri ile operasyon ve iş destek sistemlerinden (OSS ve BSS) gelen bilgileri birleştirerek sunuyor. Bu çözümle elde edilen birleşik müşteri profillerinden yararlanan cep telefonu operatörleri kişiye özel daha gelişmiş mobil hizmetler sunabiliyor.Abone Veri Yönetimi şebekelerin 3G’den 4G ve LTE teknolojisine geçmesiyle önem kazanıyor. Yüksek hızlı 4G ve LTE şebekeleri ile daha “akıllı” mobil cihazlar veri trafiğinin artması ve sunulan hizmetlerin karmaşıklaşmasına neden oluyor. Cep telefonu abonelerinin internet hizmet sağlayıcıları ve akıllı telefon satıcıları tarafından sağlanan binlerce web tabanlı uygulamayı kullandığı günümüzde bilgisayar, cep telefonu, mobil internet, uydu alıcısı gibi farklı cihazlar ve hizmetlerden yararlanan müşterilerin profillerini iyi takip etmek gerekiyor. IP TV veya mobil TV gibi televizyon yayınları ile interneti bir araya getiren “yakınsama” teknolojileri, farklı hizmetlerden yararlanmak için farklı profiller oluşturan abonelerin tüm bilgilerini tek bir birleşik profilde toplamayı gerektiriyor.

Telstra Network ve Teknoloji Murahhas Azası Michael Lawrey, “Telstra Avustralya’da 9 milyon sabit hat abonesi ve 3G hizmetinden yararlanan 6 milyon abone dahil 10 milyondan fazla cep telefonu abonesine hizmet veriyor. Biz müşterilerimizin her birine zengin, kişiselleştirilmiş ve pek çok seçeneğin bir arada sağlandığı birleşik hizmetler sunmaya odaklanıyoruz” diyor. “Telefon şebekeleri ve diğer iletişim teknolojilerinin ‘yakınsaması’, özellikle müşterilerimize önce tasarlayıp sonra sunduğumuz gelecek kuşak teknolojiler bağlamında, iş yapma yöntemimizde bir dönüşüm yaklaşımı benimsememizi gerektiriyor. HP elimizdeki müşteri bilgileri ve şebeke kaynaklarından en iyi şekilde yararlanarak müşterilerimize son derece kişiselleştirilmiş birleşik hizmetler sunmamızı sağlıyor.”

Müşteri beklentilerinin arttığı rekabetçi bir pazarda, hizmet sağlayıcılar Abone Veri Yönetimi çözümünü en değerli kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmakta kullanıyor: Başta müşterilerin duyduğu güven ve müşteri memnuniyeti olmak üzere ayrıntılı müşteri bilgileri, gelişmiş bir şebeke ve çağrışımlı mobil hizmetlere dayanan kişiselleştirilmiş hizmetler operatörlerin en önemli “sermayesini” oluşturuyor ve bunların kolay erişim için tek bir müşteri profilinde toplanması gerekiyor.

HP İletişim ve Medya Çözümleri Departmanından Sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Sliter, “Hizmet sağlayıcılar HP’nin Abone Veri Yönetimi çözümüyle birleşik müşteri profilleri oluşturarak benzersiz kişiselleştirilmiş hizmetler sunabilir” diyor. “Müşteri tercihlerinin hiçbir sınırlamaya tabi olmadığı LTE dünyasında HP Abone Veri Yönetimi, hizmet sağlayıcıların veri depolama birimlerinin dökümünü almaları ve böylece iş yapma yöntemlerini değiştirerek abonelerine daha iyi bir deneyim sunmalarını sağlıyor.”

HP Abone Veri Yönetimi hizmet sağlayıcılara birleşik abone profilleri sunuyor. Bundan yararlanan hizmet sağlayıcılar verileri şebeke üzerinde dinamik bir şekilde bağlamak için mevcut veri depolama sistemlerini kullanabiliyor, verileri tek bir merkezde depolayabiliyor veya farklı veri depolama merkezlerindeki verilerin birer kopyasını ayrı bir sisteme aktararak bu bilgilere erişimi kolaylaştırabiliyor.