Ana sayfa BT Gündem HP, Palm’ı 1.2 milyar dolara alıyor

HP, Palm’ı 1.2 milyar dolara alıyor

182
0

Hewlett Packard, geçtiğimiz günlerde satılığa çıkartılan Palm’ı 1.2 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Hisse başına 5.7 dolar ödeyecek olan HP, satın almayı 31 Temmuz’a kadar bitirmeyi amaçlıyor. Dell, Lenovo, Acer gibi ağırlıklı olarak akıllı telefon pazarına adım atmaya çalışan üreticilerin talip olduğu Palm, sahip olduğu WebOS teknolojisi ile pazardaki diğer üreticilerden farklı olarak donanım ve yazılımsal olarak toptan bir çözüm sunuyor. Cep telefonu üreticileri bir tarafta Google’ın Android işletim sistemi, bir tarafta da Microsoft’un Windows Mobile işletim sistemi ile kuşatılmışken HP’nin Palm ile atağının nasıl bir sonuç vereceği ise merak konusu.

YÜZDE 1.2 PAZAR PAYINA 1.2 MİLYAR DOLAR

iSuppli isimli araştırma kuruluşunun verilerine göre 2010 yılında akıllı telefon pazarı yüzde 35,5’lik bir büyüme ile toplamda 247 milyon adede ulaşacak. Pazarın lideri Nokia’nın yüzde 41,1’lik payına karşılık BlackBerry’nin üreticisi RIM’in yüzde 19,9, Apple’ın ise yüzde 14,4 pazar payı bulunuyor. Palm’ın pazardaki payı ise sadece yüzde 1.2.

Samsung, Motorola ve HTC ise akıllı telefon pazarında yer edinmek için Google’ın Android işletim sistemi ile şanslarını deniyor.

Geçtiğimiz yıllarda akıllı telefon ürünleriyle bir ivme yakalayan HP’nin yeniden sahalara dönmüş olması farklı çevrelerce çeşitli şekilde yorumlanıyor.

Kimine göre HP yüksek kar marjı bulunan akıllı telefon pazarında karlılığını düzetmeyi amaçlarken, bazı çevrelerce telekom operatörleri ile HP’nin ilişkilerini güçlendirecek bir silah Palm. HP’nin kar marjı yüzde 22 seviyelerindeyken RIM yüzde 44, Apple ise yüzde 41 kar marjı ile çalışıyor.

Ancak tüm ihtimallere karşın analistlerin birleştiği bir nokta var. Kasasında 13 milyar dolarlık nakit varlığı bulunan HP’nin 1.2 milyar dolarını vererek satın aldığı Palm için bundan fazlasını harcaması gerekecek.