HP PC, tablet ve cep telefonu üretimini bırakabilir

HP tarafından açıklamada, HP Yönetim Kurulu’nun, kişisel sistemler grubu yönetim ekibine stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi için yetki verdiği duyuruldu. Alternatifler arasında şirketin kişisel bilgisayar (PC) faaliyetlerinin yeniden yapılanma veya başka bir işlem yoluyla ayrılmasına yönelik çözümler aranması da bulunuyor.İnovasyon ve teknoloji liderliği alanlarında parlak bir geçmişi olan kişisel sistemler grubu, üstün işletme performansıyla sektörün en çok kâr eden kuruluşlarından biri olarak biliniyor. Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi olan ve 2010 mali yılında yaklaşık 41 milyar dolar gelir elde eden kişisel sistemler grubu, tüketici bilgisayarları ve ticari bilgisayarlarda da küresel piyasanın lideri konumunda.

Yapılan açıklamada HP’nin kökten bir dönüşüm sağlamak için hazırladığı planı uygulamaya koyduğu belirtildi. Bu planın en önemli unsurlarından birinin, HP yatırımlarının, öz kaynaklarının ve yönetiminin büyük şirketlere, küçük ve orta ölçekli işletmelere ve kamu sektöründen müşterilere daha yüksek değerli çözümler sunmaya odaklanması olduğu açıklandı. HP, kişisel sistemler grubuna yönelik alternatif arayışının şirketin stratejik hedeflerine ulaşmasına, karlı bir büyüme çizgisi yakalamasına ve hissedarlarına daha yüksek değerler sunmasına yardımcı olacağına inandığını belirtti. HP, bu işlemler tamamladıktan sonra da baskı işlemlerinden yazılımlara, hizmetlerden sunuculara, depolamadan ağ çalışmalarına kadar uzanan bir portföyle, müşterilerinin büyüyen bilgi tabanlarını yönetmelerine ve en kritik ihtiyaçlarına çözüm bulmalarına yardımcı olmayı sürdürecek.

HP CEO’su Leo Apotheker konuya ilişkin olarak; “Kişisel sistemler grubuna yönelik alternatiflerin incelenmesi, hissedarlara sunduğumuz değerleri yükseltmekte olduğu kadar, stratejik ve mali odaklanmamızı güçlendirmekte de ne kadar kararlı olduğumuzun göstergesidir” dedi. Apotheker ayrıca “Müşterilerimizin ihtiyaçları büyük ölçüde, teknolojinin nasıl tüketildiğini ve nasıl dağıtıldığını yeniden tanımlayan uzun vadeli pazar trendleri tarafından şekillendiriliyor. Biz de bu değişen ihtiyaçlara hitaben, Mart ayında HP için bulut üzerine kurulu çözümler ve yazılımlar içeren bir strateji çerçevesi oluşturduk. O günden bu yana bu pazar trendlerindeki ivmeleri gözlemledik. Bu gözlemlerimiz neticesinde HP’nin yeni ortaya çıkan fırsatları yakalamasını sağlayacak bir dönüşüm için başka ne gibi adımlar atabileceğini değerlendirmeye başladık. Kişisel sistemler grubuna yönelik alternatif arayışlarının Autonomy’nin de satın alınmasıyla birlikte, HP’nin daha iyi rekabet etmesine ve stratejisini daha iyi gerçekleştirmesine olanak tanıyacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Kişisel bilgisayar pazarı, yeni form faktörleri ve uygulama ekosistemleri ile çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bu gerçekler ışığında HP, kişisel sistemler grubunun kendini bu hızlı değişimlere pozisyonlaması, teknolojik ve pazar liderliği pozisyonunu koruması için yeni yolları aramasının şirkete ve şirketin hissedarlarına faydası olacağına inanıyor.

Leo Apotheker açıklamasında “Kişisel sistemler grubu için yeni alternatifleri araştırmanın kişisel sistemler grubunun performansını arttıracağına, daha etkin bir şekilde rekabet edeceğine ve hissedarlarına daha yüksek bir değer sunacağına inanıyoruz. Kişisel sistemler grubu, etkin tedarik zinciri, yaygın satış ağı ve gelişmiş pazara ulaşma modelleri ile pazar lideri konumunda.” dedi.

Apotheker şöyle devam etti: “Biz kişisel sistemler grubunun işini müşterilerine, iş ortaklarına ve çalışanlarına daha iyi pozisyonlayabilmesi için stratejik yatırım kararlarını almasında daha fazla özerlik ve esneklik sağlayacak alternatifler olduğuna inanıyoruz.”
Sonraki adımlar

HP yönetimi, mali ve hukuki danışmanları ile birlikte en uygun stratejik değişim alternatiflerini inceliyor. Bu alternatiflerin, bilgisayar bölümünün HP bünyesinden ayrılarak ayrı bir şirket olarak devam etmesinin veya farklı işlemlerin olabileceğini belirtiliyor. HP, bu sürecin yaklaşık 12-18 ay içinde tamamlanmasını öngörüyor.

Yapılan açıklamada kişisel sistemler grubuna yönelik herhangi bir işlemin devamı veya tamamlanmasına yönelik herhangi bir taahhüt verilemeyeceği belirtildi. Şirket, HP yönetim kurulu bir işlemi onaylayıp tamamlamadan veya daha fazla açıklamanın uygun olduğuna karar vermeden stratejik alternatiflere yönelik gelişmeleri açıklamayı düşünmemektedir.

Leo Apotheker açıklamalarının devamında “HP için alternatif iş modelleri araştırılırken, sadece HP hissedarları için değer artıran bir sürece değil, aynı zamanda çalışanlarının, iş ortaklarının ve müşterilerinin daha büyük fırsatlar elde etmesine de odaklanıyoruz. Bu değişim süreci devam ederken, işimizi devam ettirme odağımız aynen sürecektir. Kişisel sistemler grubunun gücü, üstün çalışanlarımızın bir yansımasıdır ve onların yenilikçiliğe, müşterilerine ve iş ortaklarına olan bağlılığını yansıtır. “ dedi.
HP Hakkında

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu