Ana sayfa BT Gündem HP ve SAP konforunuz için güçlerini birleştirdi

HP ve SAP konforunuz için güçlerini birleştirdi

82
0

Global ekonomik krize bağlı belirsizlik ortamında birleşik veri merkezleriyle maliyetleri düşüren ve yatırım geri dönüşünü artıran HP, HP ürünleriyle SAP destek hizmetlerinin birlikte kullanıldığı bir çağrı merkezi yönetim hizmetini kullanıma sunuyor. Bu sistemi kullanan müşteriler BT altyapısıyla SAP uygulamalarını birleştirerek hızlı, güvenilir, düşük maliyetli, artı değer katan ve az enerji tüketen veri merkezlerinde kaliteli destek hizmetinden yararlanabiliyor.SAP AG işbirliğiyle hazırlanan HP Kritik Öneme Sahip Hizmet Geliştirme Paketi, müşterilere SAP sistemlerine yönelik kapsamlı destek hizmeti sağlıyor. Bu hizmet paketi sayesinde, HP uzmanları SAP destek ekibiyle birlikte çalışarak şirketlerde iş kesintisini önlemeye yönelik tedbirler alıyor veya bakım/onarım sırasında kesinti süresini kısaltıyor.

SAP Aktif Global Destek Başkan Yardımcısı Uwe Hommel, “HP Kritik Öneme Sahip Hizmet Geliştirme Paketi, kuruluşların BT yatırımlarını arıza ve hatalardan korumasını, işletim maliyetlerini azaltmasını sağlıyor” diyor. “Ayrıca HP ve SAP çözümlerini birlikte kullanan müşteriler günde 24 saat, haftada 7 gün sağladığımız destekle, iş kesintilerine yol açan acil durumları maksimum 4 saatte düzeltmeye yönelik destek hizmetimizden yararlanabiliyor.”

Yeni hizmet sayesinde müşteriler, SAP sisteminde görülen tüm hata ve arızalara tek bir noktadan müdahale edebiliyor. Kuruluşlar sorunlarını hem HP hem de SAP çağrı merkezlerine bildirebiliyor ve her iki birim de çözüm sunmak için birbirinden bağımsız olarak veya birlikte hareket edebiliyor. Bu da hata görülme sıklığını azaltıp, daha kolay tanı koyulmasını ve sorunların hızla giderilmesini sağlayarak iş kesinti süresini azaltıyor ve performansı artırıyor.

General Mills Stratejik Planlama ve Yönetim Genel Müdürü Mike Meinz, “HP Kritik Öneme Sahip Hizmet Geliştirme destek ekibi, BT sorunlarını genellikle kendi başına hareket ederek, SAP çağrı merkezine ihtiyaç kalmadan çözüyor” diyor. “SAP uygulamalarına yönelik destek hizmetimiz iş devamlılığı oranını yüzde 99,87’ye çıkardı. Bu da iş kesintisine tahammülü olmayan havaalanları, İnternet hizmet sağlayıcıları ve bankalar gibi işletmeler için çok önemli bir sonuç.”

HP’nin SAP destek hizmetleriyle birlikte kullanılan diğer bir çözümü de HP Uygulama Performansı Standardı (SAPS) Ölçüm Hizmeti. İnternet üzerinden yürütülen bu hizmette, SAP çözümlerini kullanan sanallaştırılmış birleşik veri merkezlerinin kaynak kullanımı anında ölçülerek güncelleniyor. Böylece, HP’nin yeni ölçüm hizmetini kullanan şirketler, sunulan SAP çözümlerinin ücretini gerçek sistem kaynak kullanımı verilerine göre fatura edebiliyor. İhtiyacın kadarını kullan olarak da adlandırılan bu yaklaşımla şirketler sadece kullandıkları kadar ödeme yaparak işletme maliyetlerini düşürüyor.