HP’nin AR-GE’sini bir Türk, Tolga Kurtoğlu yönetecek

Tolga Kurtoğlu, HP Labs'ın Global Başkanı ve HP'nin Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı (CTO) oldu

Dünyada AR-GE alanında çalışmaları ile bilinen Dr. Tolga Kurtoğlu, ABD Silikon Vadisi’nin en eski şirketi Hewlett-Packard’ın teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı (CTO – Chief Technology Officer) ve HP’nin AR-GE şirketi HP Labs’ın Global Başkanı olarak atandı. Kurtoğlu, daha önce, yine Silikon Vadisi’nin köklü şirketlerinden Xerox’un Parc Laboratuvarlarının CEO’su olarak görev yapıyordu.

HP’nin 19 Ocak’ta gerçekeştirdiği bir dizi atamanın arasında yer alan Tolga Kurtoğlu’nun yanında Sarabjit Singh (‘Savi’) Baveja Strateji ve İnkübasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı, Harvey Anderson da şirketin Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı.

AR-GE’ye adanmış hayat

19 Ocak 2021’den itibaren HP’nin CTO’su olarak göreve başlayan Dr. Tolga Kurtoğlu, bu görevden önce 10 yıl boyunca Xerox’un Parc Araştırma Labovartuvarında çalıştı. Bu şirkette son dört yılını da CEO olarak geçirdi.
Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Tolga Kurtoğlu, A.B.D Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Ardından A.B.D Teksas Üniversitesi Austin’de doktora eğitimini tamamladı.
2006 ile 2010 yılları arasında Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’da Araştırmacı Bilim İnsanı olarak çalıştı. Dr. Tolga Kurtoğlu, 2010 yılında çalışmaya başladığı Xerox PARC’a CEO olarak atanmadan önce Xerox PARC Başkan Yardımcısı ve Sistem Bilimleri Laboratuvarı Direktörü olarak görev yapıyordu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu