Ana sayfa BT Gündem Huawei, CDMA WLL çözümünü Türkiye’de sundu

Huawei, CDMA WLL çözümünü Türkiye’de sundu

109
0

CDMA, 3G mobil pazarındaki liderliğiyle beraber kablosuz bölgesel ağ (Wireless Local Loop- WLL) uygulamalarıyla da lider teknoloji olarak büyümesini sürdürmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki operatörlere yeni nesil telekomünikasyon çözümleri sağlamada lider olan Huawei Technologies (Huawei), CDMA teknolojisi ile ilgili vizyonunu CDMA WLL Konferansı’nda açıkladı.Yüksek hız veri servislerindeki çeşitlilik ve sektördeki hızla gelişmeler CDMA teknolojisindeki gelişmeleri de teşvik etti. Bu hızlı gelişmeyle beraber tüm dünyada CDMA kullanıcılarının sayısı 387 milyona ulaştı. CDMA WLL ile kullanıcılar kırsal alanlarda ve kompleks çevrelerde dahi büyük şehirlerde aldıkları kalitede ses ve yüksek hız veri hizmetini rekabetçi fiyatlarla bağlantı kesilme korkusu yaşamadan alabilecekler.

Etkili kapsama alanı, yüksek hızda veri oranı ve kapasitesiyle EV-DO Revision A (DORA) tarafından desteklenen CDMA teknolojisi Pakistan, Hindistan ve Afrika gibi ülkelerdeki operatörlerle beraber gelişmiş pazarlara sahip olan Kuzey Kore, Amerika ve Japonya’da da çok olumlu geri dönüşler aldı.

CDMA teknolojisinde yaşanan gelişmeler telekom dünyasındaki gelişmelerle paralel olarak ilerliyor. DORA sadece çok yüksek hızda veri girişi sağlamıyor aynı zamanda VOIP ( Voice-over –IP) ve video telefon gibi gerçek zamanlı uygulamaların uçtan uca gecikme süresini kısaltarak, servis kalitesini artırma olanağını da sağlıyor. Bu tür hizmetlerin radyo kaynaklarının kullanımının optimize edilmesinde yüksek bant genişliği üzerinde artan talep ve daha iyi servis kalitesi için direk kılavuzluk ettiğini söylemek gereksiz. DORA’nın gösterdiği gelişim onun çok kısa bir süre içerisinde 3G endüstrisinin parlayan yıldızı olacağını işaret ediyor.

Huawei’nin CDMA stratejisi IP kapasiteleri üzerinde yeni gelir kaynakları yaratarak toplam işletme masraflarını (TCO )azaltma odaklı olarak gelişiyor. Huawei, WLL ve ALL IP çağındaki tüm mobil ağlarda uçtan uca DORA çözümünün gelişimi ve ticari yayılmasında liderlik ediyor. Ayrıca uçtan uca ALL IP çözümlerinin optimize edilmişi olarak düşünülen LiteFME çözümü, aynı temel şebeke üzerinde operatörlerin ortak servis katmanını ve ağ yönetim sistemlerini paylaşarak, farklı erişim teknolojilerinin yakınsamasına izin veriyor.

Huawei Teknoloji’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başkan Yardımcısı Tang Qibing “ ICT sektörü bütünleşik mobil çağı, geniş bant ve IP teknolojilerinin yaşandığı bir çağda Huawei olarak, operatörlerin mutlaka DORA’nın sunduğu avantajları faydaya çevirmesi gerektiğine inanıyoruz. Aynı zamanda operatörlerin çok servisli platformlar kurarak all IP’lerin CDMA WLL ağı üzerinde genişletilebileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Qibing, “CDMA DORA çözümü ağ bant genişliği ve kapasitesi gibi avantajlar da sunuyor. Küçük paketleri de destekleyen yüksek hız oranı ile biz CDMA DORA’nın birçok servisi yüksek kalite ile destekleyen olgun bir teknoloji olduğunu düşünüyoruz” diye ekledi.

CDMA çözümleri, Huawei’nin müşteri odaklı güçlü servis anlayışının neticesinde 10 yıl içinde 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Huawei, CDMA standartları ve araştırmaları ile ilgili aktif yatırımlar ve işbirlikleri gerçekleştiriyor. Huawei 2006 yılında 47 adet (DORA dahil) CDMA2000 1xEV-DO kontratı imzaladı.

CDMA Softswitch alanında imzaladığı 45 kontrat ile 65 milyon aboneyi kapsayarak, aynı dönemde gösterdiği yüzde 30’luk büyüme oranıyla lider konumda bulunuyor.