Ana sayfa BT Gündem Huawei’den 700 milyon dolarlık GSM anlaşması

Huawei’den 700 milyon dolarlık GSM anlaşması

102
0

Huawei Teknoloji, Çin’in en büyük operatörü China Mobile ile GSM hizmet anlaşması imzaladı. 700 milyon dolar değerindeki bu anlaşma şirketin, GSM grubunun satın alma için ayırdığı payın yüzde 23.6’sı ile en büyük ikinci payını oluşturuyor. Huawei, bu anlaşma ile şirketin GSM grubundaki satın alma payını geçen seneye oranla iki kat artırmış oldu.Yapılan anlaşma ile Huawei, China Mobile’ın GSM kapsama alanını; GSM omurgası, radyo ürün ve hizmetlerden binlercesini yenileyerek aralarında Guangdong, Zhejiang, Fujian, Jiangsu ve Shandong’un da bulunduğu 30 şehirde genişletecek.

China Mobile, Huawei Teknoloji’nin All-IP PARC (Platform of Advanced Radio Controller) platformu ve IP tabanlı BTS ( Base Transceiver Station) ailesi üzerinde yeni nesil BSC (Based Station Controller) teknolojisini içine alan yaratıcı EnerG GSM çözümünü seçti. BTS ailesi operatörlerin yenilenen eski ekipmanlarını ve gelecek odaklı ağlarının konsolide olmuş 2G/3G platformlarını destekler ve bu şekilde uzun süreli yatırımlarını korumalarına yardımcı olur.

GSM teknolojilerinin uzun yaşam döngüsü yeni pazar fırsatları sunuyor. Huawei bu alanda yaptığı yatırımlarla dünyanın dört bir yanına IP tabanlı birleşik 2G/3G çözümleri sunmaya devam ediyor. Huawei, 2004 yılında dünyanın en büyük mobil softswitch merkez ağ projesini başarıyla gerçekleştirdi. Bu proje China Mobile’ın mobil altyapısının ALL IP tabanlı ağlara transferinin ilk adımıydı.

Huawei Wireless Ağları Bölüm Başkanı Yu Chengdong “ Huawei’nin operatörlere bütünsel bir yaklaşımla sunduğu GSM ve UMTS teknolojileri, mobil ağların ALL-IP FMC etrafından geçmesine yardım ediyor. EnerG GSM çözümü, operatörlere çok geniş kapasiteler sunarak sadece pazardaki rekabet avantajlarını artırmıyor. Aynı zamanda bugünkü GSM ağlarının gelecek nesil UMTS/HSPA/LTE tabanlı IP ağlarında sorunsuz bir şekilde yayılmasını sağlayan sağlam platformlar da sunuyor ” dedi.

Huawei, aralarında Vodafone, Telefonica, Orange, T-Mobile, Telecom Italia Mobile ve China Unicom’un da olduğu dünyanın en büyük operatörlerine hizmet veriyor. Büyük ölçekteki networklerin kurulmasında sahip olduğu ciddi deneyimle Huawei, ağ transformasyonunda en güvenilir partnerlerden biri konumunda bulunuyor.

Huawei 2006 yılında 300.000’in üzerinde TRX kurulumu gerçekleştirdi. Bunun 2007 yılında 1 milyona ulaşması hedefleniyor. Son zamanlarda Huawei tarafından ilk defa gerçekleştirilen IP mimarisi üzerinde GSM radyo ağlarının yerleştirilmesi projesi ALL-IP çağına mobil ağlar getirilmesini sağlayacak.