Huawei Türkiye’deki AR-GE çalışmalarını büyütüyor

 Huawei, Türkiye’deki onuncu yılına girerken Ar-Ge ve eğitim alanındaki hedeflerini de büyütüyor. ‘Hayatı iletişimle zenginleştirmek’ ilkesiyle hareket eden Huawei, Türkiye’ye verdiği önemi Ar-Ge ve eğitim yatırımlarıyla da gösteriyor.

Çin dışındaki uluslararası Ar-Ge merkezi yatırımları arasında ikinci sıradaki merkezini Türkiye’de açan Huawei Türkiye burada geliştirilen yazılım çözümleri ile Türkiye’nin ilk beş yazılım ihracatçısından biri olmayı hedefliyor.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, şirketin Çin dışında tüm dünyaya yayılan 20 Ar-Ge merkezi arasında Hindistan’dan sonraki ikinci en büyük uluslararası Ar-Ge yatırımı olma niteliğinde. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Kamil Şahin, telekom operatörlerine yönelik yeni nesil yazılım geliştirme ve araştırma çalışmaları yapan Ar-Ge Merkezindeki 350 Türk mühendisin bugün Huawei’nin dünya üzerindeki tüm müşterilerine destek verdiğini ifade ederek özellikle Avrupa, BDT, Ortadoğu ve Afrika bölgesine yoğunlaştıklarını belirtti.  

Merkezin öncelikli hedefinin telekom operatörlerinin gelişimini destekleyecek çözümler geliştirmek olduğunu vurgulayan Şahin, Huawei Türkiye Ar-Ge merkezinin çalışmaları hakkında şu bilgileri ekliyor:

“Özellikle Katma Değerli Hizmetler (VAS) ve İş Destek Sistemleri (BSS) alanında yenilikçi ürünler geliştirmek, mevcut ürünleri müşterilerimizin istekleri doğrultusunda iyileştirmek temel çalışmalarımız arasında. Bunların dışında sosyal ağlar ve akıllı arama gibi yeni nesil internet teknolojileri konusunda da ürün öncesi araştırma çalışmalarımız var. Bu bağlamda Huawei’nin Çin, Hindistan ve ABD gibi diğer ülkelerdeki Ar-Ge merkezleriyle de ortak çalışmalarımız devam ediyor.”

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Kamil Şahin, İstanbul Ümraniye’deki bu merkezi “26 yaş ortalamasına sahip, genç, üretken, her zaman yenilikçi ürün ve servisler geliştiren bir Ar-Ge üssü” olarak tanımlıyor. Huawei Türkiye Ar-Ge merkezinin geliştirdiği yazılımlarla, Türkiye’nin ilk beş Ar-Ge ihracatçısı konumuna gelmesini hedeflediklerini belirten Şahin; Huawei Ar-Ge merkezindeki genç mühendislerin verilen eğitim ve sağlanan imkanlarla dünya standartlarında birer mühendis haline gelmelerini sağladıklarını vurguluyor. Şahin, bu yönü ile Huawei Türkiye Ar-Ge merkezinin yeni mezun mühendisler için önemli fırsatlar sunduğunu belirtiyor.

Dünyanın bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki lider şirketlerinden Huawei Ar-Ge’ye çok büyük bir önem veriyor. Huawei çalışanlarının yüzde 46’sı Ar-Ge ile ilgili bölümlerde çalışıyor. Haziran 2011 tarihi itibarıyla Huawei, 53.000’i Ar-Ge’de istihdam edilen toplam 120.000 çalışanı ile hizmet veriyor. Huawei Ar-Ge çalışanlarının yüzde 70’i kendi uzmanlık alanlarında master ve doktora derecelerine sahip. Her yıl gelirlerinin en az yüzde 10’unu Ar-Ge’ye ayıran Huawei’nin dünyanın birçok ülkesinde telekom konusunda yaptığı Ar-Ge çalışmaları artarak devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu