Ana sayfa BT Gündem IBM anabilgisayarlar 45 yaşında

IBM anabilgisayarlar 45 yaşında

108
0

Toplantıya IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek, IBM Türk Sistem Satış Bölüm Müdürü Oral Tuntaş, IBM Sistem z Platform Direktörü Joseph J. Doria Jr ve IBM Küresel Bankacılık İş Geliştirme Yöneticisi David K. Zimmerman katılarak, stratejilerini IBM müşterileriyle paylaştı. 16 Haziran’da İstanbul’da gerçekleştirilen toplantı, 17 Haziran’da Ankara Sheraton Hotel’de tekrarlanacak.Toplantının açılış konuşmasını yapan IBM Türk Genel Müdürü Eray Yüksek, “IBM System z anabilgisayarları, müşterilerimizin acil maliyet sorunlarını çözmek için benzersiz bir şekilde konumlanan ve büyümelerine olanak tanıyan bir altyapı sağlıyor. Geleceğin kazananları bilgiyi en akıllıca kullanan, pazarın ihtiyaçlarına en kısa sürede tepki veren ve bunu en güvenilir ve en uygun maliyetle yapanlar olacak. IBM System z’nin sahip olduğu yetenekler ise doğrudan bu gereksinimlere odaklanıyor. 2008 yılında duyurduğumuz ve 1.5 milyar ABD Doları’nın üzerinde yatırım yapılan IBM System z10 için, dünyanın dört bir yanındaki IBM merkezlerinde görev yapan 5.000’den fazla teknik uzman 5 yılı aşkın süreyle çalıştı. Bu yatırım ve çabalar sayesinde, bugüne kadar tasarlanan en gelişmiş anabilgisayar ortaya çıktı. Günümüzde rakipsiz olan System z’nin 45 yıldır müşterilerimize sağladığı katma değeri artırmak amacıyla, anabilgisayar platformuna yaptığımız yatırımları sürdüreceğiz.” dedi.

Bankaların ve diğer finansal hizmet şirketlerinin, System z anabilgisayarlarının yüksek değer sunduğu birincil alan olduğunu belirten IBM Türk Sistem Satış Bölüm Müdürü Oral Tuntaş, “2009’un ilk çeyreğinde, IBM anabilgisayar gelirleri Çin, Hindistan gibi dünya çapında pazarlarda %37 artış gösterdi. Müşterilerimiz, IBM System z anabilgisayarının benzersiz özelliklerini, şirketlerinin farklı gereksinimleri için ideal altyapı olarak görüyor. Bağımsız araştırma şirketi IDC’nin yaptığı araştırmaya göre, IBM’in bu alandaki pazar payı geçtiğimiz 10 yıl içinde %17’den %32’ye çıkarak neredeyse iki katına ulaştı. Bu durum, büyümekte olan pazarlarda müşterilerin bankacılık, perakende ve diğer önemli sektörlerde altyapı oluşturmaya başladığı ve BT sistemlerine yatırım yaptığı anlamına geliyor.” dedi.

Dünyada kritik önem taşıyan verilerin %80’i IBM’in anabilgisayarlarında depolanıyor. Yaygın kullanılan teknoloji konusunda öğrencileri eğitmeyi kendi sorumluluğu olarak gören IBM, bu doğrultuda başlattığı “IBM System z Academic Initiative” eğitim programı kapsamında, 550 okulda 50.000’den fazla öğrenciye eğitim verdi. IBM bu kapsamda, Türkiye’de de Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öncülüğünde ve Garanti Teknoloji işbirliğiyle, 2008 yılından beri anabilgisayar eğitim programı başlattı.

Dünyadaki cihazların giderek çoğaldığını belirten IBM yetkilileri; 2010’a kadar kişi başına 1 milyar transistör düşeceğini tahmin ediyor. Bu doğrultuda veri miktarının da katlanarak artacağını vurgulayan yetkililer, şirketlerin yığınlarca veriyi çözümleyip, gereksinimlerine uygun olarak karar ve eyleme dönüştürebilmeleri için güçlü sistemlere ihtiyaçları olduğunu belirtiyor. IBM anabilgisayarları, böyle bir sistem için güvenilebilir ve dinamik bir altyapı sağlıyor. System z, kullanıcılara esneklik ve tercih şansı sunarken, günümüzün sürekli değişen ortamında işletmelerin gereksinim duyduğu hareket yeteneğini, otomasyon ve yönetilebilirliği de sağlıyor.