Ana sayfa BT Gündem IBM çalışanına toplu sözleşme hakkı

IBM çalışanına toplu sözleşme hakkı

83
0

Elektronik Mühendisleri odasının internet sitesinde yer alan habere göre IBM’in sendikaya yetki itirazında bulunmasıyla başlayan hukuki süreç 9 Aralık 2009 günü görülen duruşmada IBM çalışanları lehine sonuçlandı. Çalışma koşullarında yaşanan olumsuz gelişmelere karşı IBM çalışanları Tez-Koop İş Sendikası’nda örgütlenmişti. Bunun üzerine IBM sendikaya yetki itirazında bulunmuş, işkolu tespitine yönelik olarak da konuyu mahkeme sürecine taşımıştı. Hukuki süreç boyunca IBM yöneticileri çalışanlarına dönük baskıları arttırmış, sendika temsilcilerini işten atmıştı. Bu baskılar karşısında IBM çalışanları tepkilerini ve mücadele kararlırlılıklarını; IBM önünde yaptıkları basın açıklamaları ile göstermişlerdi. Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubemiz ve TMMOB İstanbul İKK bu sürece destek vermiştir.

İşkolu tespit davasının olumlu sonuçlanmasının ardından yetki itirazına dönük davada Tez-Koop İş Sendikasının yetkili sendika olduğu ve Toplu İş Sözleşmesi imzalama hakkı bulunduğu hükmü karara bağlandı.

Bu karara yönelik IBM’in temyize gideceği ve bu sürecin önümüzdeki aylarda neticelenip TİS görüşmelerine başlanması bekleniyor.

IBM CEO’suna Protesto Yapılmıştı

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında IBM Türkiye’de 70’inci yıl kutlamaları gerçekleştirirken aynı dönemde gerçekleşen CEO FORUM için Türkiye’ye gelen IBM CEO’su Palmisanoyu IBM çalışanları protesto gösterileriyle karşılamıştı.
Uzun bir süreç yaşanan toplu sözleşme hakkı mücadelesinde IBM Türkiye Genel Müdürü Eray Yüksek Avrupa’da başka bir göreve atanırken kurulduğu günden beri Türk genel müdüre sahip olmak konusunda övünen IBM’e de yabancı uyruklu bir Genel Müdür atanmıştı.