Ana sayfa BT Gündem IBM sunucularda Sun Solaris koşacak

IBM sunucularda Sun Solaris koşacak

139
0

IBM, kendi kanalı üzerinden pazara Solaris™ işletim sistemi sunmak ve x86 tabanlı IBM sistem x ve BladeCenter sunucuları için Solaris distribütörlüğünü gerçekleştirmek üzere Sun Microsystems’la yeni bir işbirliğine imza attı. IBM’in belirli IBM BladeCenter sunucuları üzerinde Solaris işletim sistemi için mevcut desteğinin genişlemesi anlamına gelen bu yeni işbirliği, şirketin müşterilerine sektördeki en geniş işletim sistemi seçeneğini sunmak konusundaki kararlılığını ifade ediyor. Yeni işbirliği ile Sun da müşterilerine Solaris platformu için daha çok system alternatifi sunma olanağı buluyor. IBM ve Sun’ın açık standartlar aracılığıyla karşılıklı işlerlik desteği aynı zamanda kurumlara ilk yatırımlarını koruyarak ve yeni platformlara kolaylıkla bağlanarak altyapılarını genişletme şansı tanıyor.

Solaris işletim sistemi, 820’nin üzerinde x86 platformu üzerinde destekleniyor ve IBM Websphere, Lotus, DB2, Rational ve Tivoli de dahil 3 bin x86 tabanlı uygulama üzerinde çalışıyor. Solaris işletim sistemi’nin kurumların ayakta kalırlık sürelerini geliştirmek, maliyetlerini düşürmek ve pazara ürün sunma sürelerini kısaltmak içinn Solaris ZFS, Predictive Self-Healing ve Solaris Dynamic Tracing (DTrace) özelliklerini de kapsayan çok sayıda gelişmiş özelliği bulunuyor. Solaris, BladeCenter ve Sistem x müşterilerinin bugünün ve geleceğin çoklu-işlemcili, 64-bit x86 işlemcileri üzerinde en yüksek seviyede uygulama performansı elde etmesine olanak tanıyor.

Yeni işbirliği kapsamında Sun ve IBM testlere ve sistem özelliklerine yatırım yapacak. Böylece iki şirketin müşterileri BladeCenter ve Sistem x sunucular üzerinde Solaris’in üstün performansından yararlanabilecekler. Solaris işletim sistemini destekleyen IBM sunucuları şöyle: IBM BladeCenter HS21 ve LS41 sunucuları; IBM Sistem x3650, Sistem x3755 ve Sistem x3850 sunucuları.

Sun ve IBM’in yeni işbirliği, Web, uygulama ve veri katmanı projelerinde Solaris’in değerini ortaya koyuyor. Solaris işletim sistemini portföyüne ekleyerek IBM müşteri seçeneklerini artırıyor. Sun da IBM BladeCenter ekosistemindeki 800’ün üzerinde iş ortağından biri olarak IBM’in açık blade sunucu platformlarının gelişim ve benimsenmesi yönündeki çalışmalarının hızlanmasına yardımcı oluyor.

Sun Microsystems CEO’su Jonathan Schwartz, Solaris işletim sistemini pazarda daha yaygın şekilde sunmak için IBM’le gerçekleştirdikleri işbirliğinden büyük heyecan duyduklarını söyledi. Solaris’in hem açık kaynak olarak, hem de kurumlarda yaygınlığını her geçen gün artırdığına dikkat çeken Schwartz, kurumlara ciddi maliyet avantajı sunan, sunucular ve depolama için sanallaştırma desteği ve binlerce bağımsız yazılım geliştiriciler (ISV) için destekle gelen ve IBM yazılım portföyünün neredeyse tamamını kapsayan Solaris’in, müşterilerinin öncelikli tercihi olduğunu belirtti.

IBM Başkan Yardımcısı ve Sistemler ve Teknoloji Grubu Yöneticisi Bill Zeitler, IBM’in AIX, x86 Linux ve Power, Microsoft Windows Sunucusu ve artık Solaris’le müşterilerine sunucu platformları ve işletim sistemlerinde en geniş seçeneği sunduğunu söyledi. Zeitler, IBM’in Sun’la böyle bir işbirliği gerçekleştiren ilk büyük x86 tedarikçisi ve blade sunucular üzerinde Sun dışında Solaris işletim sistemini sunan ilk büyük tedarikçi olduğunu hatırlattı.