İDO SAP ile yelken açacak!..

İDO bünyesinde kurulacak SAP sistemi ile, İDO’nun iş süreçleri, maliyetleri ve karlılığı kontrol altında tutulurken, İDO müşterilerine daha hızlı ve kaliteli hizmet verilecek. İstanbul’un deniz ulaşımını sağlayan İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., kurumsal iş süreçlerini SAP ile daha verimli hale getirme kararı aldı. İDO bünyesinde uygulanacak SAP yazılım çözümleri, kurumun finans, lojistik, insan kaynakları ile kurumsal yönetim ve karar destek süreçlerindeki ihtiyaçlarını karşılayacak.

SAP’nin Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) çözümünün uygulanacağı İDO’da, SAP uygulamalarının kullanılmaya başlanmasıyla tüm iş süreçleri bilgisayar ortamına aktarılmış olacak. Teknoloji alanında önemli bir yatırım atağına geçen İDO, SAP’nin yazılım çözümleri ile maliyetleri azaltmayı, verimliliği ve karlılığını artırarak, İstanbul halkına vermiş olduğu hizmet kalitesini geliştirmeyi hedefliyor.

İDO’daki iş süreçleri ile bütünleştirilmesi beklenen dört ana modülden Finansal modül; “Mali Muhasebe”, “Sabit Kıymetler”, “Nakit ve Fon Yönetimi”, “Enflasyon Muhasebesi”, “İç Siparişler” ve “Karlılık Analizi” alt modüllerini kapsıyor. Finansal modül, satınalma, satış, amortisman ve nakit akışının hesaplanması ile bütçe verilerinin karşılaştırılması ve raporlanması, genel giderlerin departman bazında izlenebilmesini sağlıyor. Bununla beraber gemi, hat, sefer, ürün grubu/segment ve şirket karlılığı gibi detaylı analizlerin yapılabilmesine de imkan veriyor.

İkinci ana modül olan Lojistik modülü;, “Malzeme Yönetimi”, “Hizmet Alımı”, “Akaryakıt ve Yağlama Yağı İhtiyaç Planlaması”, “Kalite Yönetim Modülü”, “Satış ve Dağıtım”, “Bilet Satış Entegrasyonu”, “Bakım ve Onarım” modüllerini içeriyor. Lojistik modülü sayesinde malzeme stoklarının güncel olarak izlenmesi, sefer planlarına bağlı dönemsel yakıt ihtiyacının hesaplanması, satış sözleşmelerinin takibi, dönemsel bakım planının yapılabilmesi amaçlanıyor.

Diğer bir ana modül olan İnsan Kaynakları Modülü’nün bünyesinde “İnsan Kaynakları”, “Personel Gelişimi”, “Organizasyon Planlama ve Yönetimi” ile “SAP İş Akışı Yönetim Sistemi” yer alıyor. İnsan Kaynakları Modülü, organizasyon yönetiminden bordro ve ilgili ücret işlemlerine, iş başvurularından personel bütçe ve maliyet hesabına kadar birçok işlevin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Ayrıca modüllerde yer alan personel gelişimine yönelik kariyer planlama, performans değerlendirme gibi özelliklerle, gemi personeli vardiya planlaması, sefer kalkış ve varış saatlerinin raporlanması gibi aktiviteler de gerçekleştirilebilecek.

Kurumsal Yönetim ve Destek Karar Modülü; “Veri Ambarı”, “Bilgi ve Doküman Yönetimi”, “Şirket İçi/Dışı Yazışmalar ve Takibi” ile “Raporlama”dan oluşuyor. Bu modül sayesinde dokümanların belirlenen kategorilere ayrılması, saklanması ve istenildiğinde erişilebilmesi sağlanıyor. Şirket içi ve dışı yazışmaların tarih, konu, gönderen ve gönderilen tarafları, cevaplama tarihleri, süreleri gibi bilgilerin kaydedilmesini ve elektronik olarak takip edilmesi yine bu modül aracılığı ile yapılabilecek..

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.