Ana sayfa BT Gündem IFSten Polonya’ya yazılım ihracı

IFSten Polonya’ya yazılım ihracı

136
0

Türkiye’de Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) pazarında 4 yıldır faaliyet gösteren IFS, otomotiv alanındaki bilgi ve deneyimini ihraç edecek. Aunde Grubu’nun Polonya’daki yeni üretim tesislerinde operasyonlar IFS uygulamaları ile yönetilecek. Dünyada otomotiv sektöründe lider ERP şirketi olan IFS’in uluslararası yazılım ürününün, Polonya’daki üretim tesisinde kurulumunda IFS’in Polonya temsilciliği yerine özel olarak IFS Türkiye’nin tercih edilmesinin nedeni, şirketin bu alandaki güçlü birikimi.

Aunde Grubu, dünyanın önde gelen otomobil üreticileri için iplik ve otomotiv kumaşları, kumaş ve deri koltuk kılıfları geliştirip, üretiyor. Grup halen Avrupa otomobil koltuk kılıfı üretiminin % 10’unu gerçekleştiriyor. Aunde, iplik, kumaş ve koltuk kılıfı üretimi hedefiyle Polonya’da İtalyan ortaklığı ile tek çatı altında bir üretim tesisi kurdu.

Aunde Mühendislik Şefi M. Engin Derin, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Türk mühendislerin yoğun emek verdiği yeni fabrikanın kurulum aşamasında, ERP sistemi temel bir yapıtaşı olarak belirlendi ve tüm operasyonel süreçlerin IFS uygulamaları ile yönetilmesine karar verildi.”

Böylece, Aunde Teknik Türkiye’de edindiği know how’ı Avrupa’ya transfer ederken, IFS Türkiye de yurt dışında gerçekleştirilen bu proje ile otomotiv alanında bilgi ve deneyim ihracatı gerçekleştirmiş oldu. Bu kurulumda Türk mühendislerin tercih edilmesi de önemli bir başarı olarak nitelendiriliyor.

Müşteriye zamanında ve beklenen kalitede hizmet için ERP şart
Otomotiv sektörünün dinamik ortamında, değişen ve gelişen müşteri taleplerine hızlı bir şekilde uyum sağlayıp, doğru analiz edebilmek için ERP’nin gerekli olduğunu belirten Aunde Teknik Bilgi İşlem Müdürü Ramazan Çevik, “Müşteriye beklediği kalitede hizmeti, zamanında sağlayabilmek ancak ERP ile mümkün. Tüm süreçlerimizi gözden geçirerek, ihtiyaçlarımızı belirlediğimizde olmazsa olmaz olarak düşündüğümüz bir ERP çözümü arayışına girdik. IFS uygulamalarının başarılı ve hızlı bir kurulum yapacağından kuşkumuz yok.  Böyle olacağına inandığımız için IFS’i seçtik. Kısa zaman içerisinde Türkiye fabrikalarımızda da IFS ile başlamayı planlıyoruz. Böylelikle kişiye bağımlı olmayan, daha profesyonel bir yapıya ulaşmış olacağız” şeklinde konuştu.

Esnek ve detaylı uygulamalar Aunde Polonya’nın IFS Türkiye’yi tercih nedeni oldu
Sn. Çevik, IFS’in Polonya’da sağlayacağı yerel danışmanlık desteği, uluslararası sektörel deneyimi ve uygulamaların kullanım kolaylığının karar sürecinde etkili olduğunu belirtti. IFS uygulamalarını her koşula göre değiştirilebildiğini belirten Sn. Çevik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“IFS’in esnek ve detaylı olmasının yanında %100 açık kaynak kodlu olması da çok önemli. EDI (Electronic Data Interchange) sistemi, otomotiv sektörü için olmazsa olmaz özelliktedir. IFS’in bu konudaki birikimi sayesinde ortak bir dil oluşturabildik. Böylelikle kullanıcı anlaşmazlıklarını en aza indirmiş, hatayı ortadan kaldırmış olacağız. Diğer ürünlerden farklı olarak miktar bazında stok raporu yanında gün bazında stok raporu da alabilmemiz, bunu anlık takip edebilmemiz bizim için çok önemliydi. Bununla hızlı, güvenilir ve kapsamlı raporlama ve analiz imkanı sağlanmış oldu. Üretim çizelgelerinin esnek ve kolay bir şekilde yapılabiliyor olması, birden çok şirketi entegre edebilmesi, çok uluslu yapıya uygunluğu da tercih nedenlerimiz içerisinde sayabiliriz.”
 
IFS: Sektörel tecrübemizi sınırların ötesine taşımak bize gurur veriyor
Aunde Polonya projesinin kendileri için özel bir yere sahip olduğunu belirten IFS Satış Yöneticisi Burak İslam ise şunları söyledi:

“IFS Uygulamaları otomotiv sektöründe BMW, VOLVO, SAAB gibi OEM firmalarının yanı sıra dünya üzerinde 300’ü aşkın Tier1, Tier2 olarak nitelendirdiğimiz otomotiv yan sanayi firmalarında başarıyla kullanılmaktadır. Türkiye pazarında da bu sektörde faaliyet gösteren 10’nun üzerindeki otomotiv yan sanayi firmasında da tercih edilen IFS, sektörün dinamiklerine hakim bir yazılım. Aunde ekibinin ERP seçim sürecinde bu özelliklerimizi dikkate almasının yanı sıra, sektör deneyimine sahip teknik ekibimizle bilgi ihracatı yapan Aunde Teknik ekibinin aynı dili konuşuyor olmasının da büyük bir avantaj sağladığına inanıyoruz. Polonya’da bu kurulumu gerçekleştirerek sektör deneyimimizi sınırların ötesine taşıyor olmamızın gururunu yaşıyoruz.”
Proje ile ilgili anlaşma, Şubat 2008’de gerçekleşti. Mayıs 2008 itibariyle canlı kullanıma geçilecek. Eylül ayında tam kapasiteli üretimin başlaması ve Ocak 2009’da ise muhasebeye de devreye alınacak. Projenin tamamlanması ile, yıllık ortalama 1,5 milyon araç setinin üretimi IFS uygulamalarıyla optimize edilen kurumsal kaynaklarla gerçekleştirilecek.