İktidar, İK madeni buldu. Turkcell’den ikinci transfer

Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Pakdemirli sonrasında, Turkcell’in CFO’sunu da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki başkanlık sistemi transfer etti. Türkiye’de 24 Haziran 2018 seçimleri sonrasında yürürlüğe giren yeni sistem Turkcell’i vurmaya devam ediyor. Adına, iktidar diyelim, hükümet diyelim, bürokrasi diyelim, başkanlık kadrosu diyelim.. Yeni sistem, kancayı Turkcell’e taktı.Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi, Bekir Pakdemirli’nin Tarım ve Orman Bakanlığı’ı görevine atanmasından sonra Turkcell, ‘iktidara” bir yönetici daha kaybetti. Turkcell Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aksu da Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan görev almak üzere Turkcell’den ayrılıyor. İktidar’ın telekom şirketi yöneticilerine ilgisi bununla da sınırlı değil.
Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine, Türksat AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Varank da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine atanmıştı. ShiftDeleteNet isimli yayının iddiasına göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan da yeni kurulan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Başkanlığı’na atanacak.
https://shiftdelete.net/turkiye-dijital-donusum-ofisi-patronu-belli-oldu
İktidarın, telekom sektöründen ve Turkcell’den transferleri hız keser mi? Bilinmez. Belki, Turkcell Genel Müdürü Kaan TERZİOĞLU da oluşturulan kurullardan birisine atanır. Ancak, Türkiye’nin kalkınmasında ve dünyayı geçmesinde en önemli alan olan BİLİŞİM sektöründen kamuya transferler her zaman ülkenin geleceği için önemli adımlar. 
Turkcell’den KAP’a açıklama

Turkcell, konuyla ilgili Kamuoyunu Bilgilendirme Platformu’na yaptığı açıklamada Bülent Aksu’nun 31 Temmuz’dan geçerli olmak üzere, kamu görevi için Turkcell’den ayrılacağını duyurdu. Yapılan Açıklama şöyle
Şirketimize 20 Temmuz 2016 tarihinde katılan ve Finans Genel Müdür Yardımcılığı (CFO) görevini yürütmekte olan Bülent Aksu, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde görev almak üzere, şirketimizdeki görevinden 31 Temmuz 2018 tarihinde geçerli olmak üzere ayrılma kararı almıştır.
Konuyla ilgili olarak, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu: “Sayın Bülent Aksu, Turkcell’in bilanço ve kur riski yönetiminde ülkemizin örnek bir şirketi olmasını sağlayan uluslararası uygulamalarının yanı sıra, yatırımların finansmanına yönelik yenilikçi çözümleri ile şirketimizin sürekli büyümesini sağlayan güçlü finansal temeller üzerine kurulmasında önemli katkılar sunmuştur. Şirketimizin güçlü ve sağlıklı finansal yapısını sürdürmesindeki emekleri ve üstün gayreti takdire şayandır. Sayın Aksu’nun Turkcell’de gösterdiği başarının katbekat fazlasını yeni görevinde de göstereceğine inanıyor, bu görevlendirmenin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Şirketimizde Hazine, Risk ve Tahsilat Yönetiminden Sorumlu Direktör olarak görev yapan Osman Yılmaz, 1 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla mevcut görevine ek olarak, Finans Genel Müdür Yardımcılığı görevine vekalet edecektir.
Bülent Aksu kimdir?
20 Temmuz 2016 tarihinden beri Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Turkcell bünyesinde başarı ile görev yapmakta olan Bülent Aksu, ilk defa banka dışı bir kurumun varlığa dayalı menkul kıymet ihracı gerçekleştirilmesinin yanı sıra finansman bonosu, kira sertifikası ve Eurobond gibi ihraçlara da imza atarak, Turkcell’in yerel ve uluslararası sermaye piyasalarındaki lider konumunu pekiştirmişti.
İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun olan Aksu, profesyonel iş hayatına Kuveyt Türk A.Ş. Teftiş Kurulunda Müfettiş olarak başlamış sonrasında 2003 yılında Çalık Holding’de sırasıyla Finans Müdürü ve Grup Finans Direktörü olarak görevini yapmıştı. 2008-2012 yılları arasında ise Akfel Grup bünyesinde CFO ve Yönetim Kurulu üyeliği görevleri yaptı. Enerji, petrokimya, tekstil ve denetim dâhil olmak üzere çeşitli sektörlerde finans, muhasebe, vergi ve yönetim alanlarında profesyonel yöneticilik tecrübesine sahip olan Bülent Aksu, 2012-2013 yılları arasında Azerbaycan milli petrol ve gaz şirketi SOCAR iştiraki olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş.’de CFO ve son olarak yine SOCAR iştiraki Star Rafineri A.Ş.’de CFO görevlerinde bulunmuştu. Bülent Aksu Temmuz 2016 tarihi itibarıyla Turkcell’de Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu