İletişimde iki trend: Kablosuz ve Triple Play

Triple play ve kablosuz teknolojiler hakkında BTdünyası.com’a görüşlerini aktaran AirTies Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çelebi, triple play’in temelinin gelişmiş ADSL teknolojilerinde yattığını ve günümüzde varılan son ADSL teknolojisinin de ADSL2+ olduğunu ifade etti. “ADSL2+ ile standart veri indirme hızı olan 8 Mbit/saniye, 24 Mbit/saniye’ye ulaşmıyor ve erişim hızları 3 katına çıkıyor. ADSL2+’ın önemli diğer bir özelliği ise, yaklaşık 3-4 km mesafede bir yaşanan hat problemlerine çözüm getiren bir teknoloji olması” diyen Çelebi, mesafe ve hızlar konusundaki bu gelişmelerin triple play uygulamalarına zemin hazırladığını kaydetti. Ses iletişimini klasik telefon hatları yerine internet üzerinden sağlayan VoIP teknolojisinin kullanıcılara ve şirketlere büyük kolaylıklara sunacak bir triple play teknolojisi olduğunu söyleyen Çelebi, video on demand sayesinde de MPEG4 gibi yeni sıkıştırma teknikleri ile telekom altyapısını yormadan video yayını sunulabildiğini, bu teknoloji sayesinde kullanıcıların, internet servis sağlayıcılar üzerinden DVD film indirebileceklerini, ayrıca TV yayın kuruluşlarının “High Definition TV” sistemleriyle, genişbant Internet üstünden saat ve reklam bağımsız film kiralayabileceklerini kaydetti. Triple play teknolojilerin hızla gelişmekte olduğunu belirten Çelebi, iletişim maliyetlerinin de azalmasıyla tümüyle interaktif bir dünyanın kapılarının hızla aralandığını vurguladı.

Kablosuz teknolojiler triple play ile bütünleşecek

Çelebi şöyle devam etti: “Kablosuz teknolojiler’de IEEE (Uluslararası Elektronik Mühendisleri Birliği) bilgisayar ağlarını oluşturan cihazların birbirleri ile uyumlu çalışmasını sağlamak için 802 no’lu yerel ve metropolitan alan ağları komitesini kurdu. Komitenin bugüne kadar gerçekleştirdiği çalışmalar ve kabul edilen standartlar (802.11a,b,g) sayesinde Kablosuz Erişim hızları 54Mbps’ye kadar ulaştı. Bundan sonrası için planlanan çalışmalar ise Triple Play teknolojileriyle bütünlük oluşturacak şekilde ilerliyor. Buna göre;
* 802.11e: QoS (Quality of Service) ile VoIP uygulamaları desteklenecek,
* 802.11i: Kablosuzda artı güvenlik özellikleri gelecek,
* 802.11h: Dinamik frekans seçimi sağlanabilecek,
* 802.16: Wi-Max teknolojisi ile metropolitan alanlarda kablosuz yayın sağlanacak,
* 802.11s: Mesh Teknolojisi erişim kapasitesi arttırılacak.”

Kablosuz teknolojilerin, triple play teknolojileri ile birleşeceği uygulamaların ise şimdiden geliştirilmeye başlandığını belirten Çelebi “örneğin, Motorola gibi başı çeken cep telefonu üreticileri yakın gelecekte Wi-Fi olarak Internet’ten görüşme yapılabilecek cep telefonlarını piyasaya sunacaklar. Bu şekilde telefon faturaları da daha ucuz olan DSL tarifeleriyle yarı yarıya inebilecek. Triple play teknolojileri konusunda dünyadaki diğer örneklere baktığımızda Telecom Italia, British Telecom gibi çeşitli operatörlerin IMS (IP Multimedia Subsystem) desteği alarak ilerlemeye başladıklarını görebiliriz. Triple play uygulamalarına olanak sağlayan IMS çözümlerinde ise Lucent ve Alcatel başı çekiyor” dedi.

Türkiye’de kablosuz ve triple play teknolojiler hızla büyüyecek

Son olarak Türkiye’deki gelişen teknolojik ortamı değerlendiren Çelebi sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de ise Türk Telekom’un ADSL2+ altyapısına yönelik hazırlıklarının başlaması, yeni operatör şirketlere VoIP ve ADSL hizmeti verme hakkının verilmesi triple play teknolojilerine yönelik bir zemin konusunda ilk sinyalleri veriyor. AirTies olarak Türkiye pazarına yönelik triple play çözümleri üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Çok yakında piyasaya süreceğimiz IAD (Integrated Access Device) sayesinde ADSL, VoIP ve kablosuz ağ fonksiyonlarının hepsi bir cihazda toplanacak. Cihazın ADSL2+ desteği sayesinde gelecekteki video servislerinden faydalanmak için kullanıcıların yeni bir masraf yapması gerekmeyecek. TV ve müzik setleri kablosuz ağa dahil edilecek. Kablosuz Medya Adaptörü cihazı için de çalışmamız devam ediyor. Bununla bilgisayarda bulunan MPEG2 veya MPEG4 formatındaki filmler televizyonda seyredilebilecek. Internet üzerinden VoD hizmetleri başladığında da yeni bir cihaz almaya gerek kalmadan bu servislerden yararlanılabilecek.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.