Ana sayfa BT Gündem İlk RFID Kogresi Eylül ayında başlıyor

İlk RFID Kogresi Eylül ayında başlıyor

105
0

KoçSistem ana sponsorluğunda, KoçSistem’in ana sponsorluğunda , İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı tarafından 5-6 Eylül 2007 tarihlerinde İstanbul The Marmara Oteli’nde gerçekleşecek olan “RFID (Radyo Frekanslı Tanıma Sistemleri) Eurasia Kongresi” için geri sayım başladı.
Bu yıl ilki düzenlenecek olan uluslararası “RFID Eurasia Kongresi” içeriği, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı’nda düzenlenen ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Fahri Özok, Loder Başkanı Dr. Halefşan Sümen, Loder Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, İTÜ RFID Laboratuvarı Koordinatörü Alp Üstündağ ve KoçSistem Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Barış Öztok’un katılımıyla gerçekleşen basın toplantısı ile anlatıldı.

KoçSistem ana sponsorluğunda, İstanbul Teknik Üniversitesi ile beraber Arkansas Üniversitesi, IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) ve LODER (Lojistik Derneği) işbirliğiyle organizasyonu yüksek teknoloji uzmanı Travel-e 22 tarafından yürütülen ‘RFID Eurasia Kongresi’ dünyanın 20 farklı ülkesinden 80’i aşkın akademisyen ve uzmanı ağırlayacak.

Her biri kendi alanında önde gelen isimler olan uzmanlar, iki gün boyunca üç paralel oturumda “RFID Teknolojileri, RFID Bilgi Yönetimi, RFID Standartları, Güvenlik ve Gizlilik, RFID Uygulamaları, RFID Stratejisi ve Proje Yönetimi” ana başlıklarındaki sunumlarını gerçekleştirecekler. Mobil ve kablosuz iletişim teknolojileri içindeki önemi her geçen gün artan ve farklı kullanım alanları ile çok sayıdaki sektörü etkileyeceği bilinen RFID teknolojisi pazarındaki gelişmelerin; sektörel kazanımlarının ve gelecek dönem plan ve projelerinin paylaşılacağı kongrenin tüm geliri İstanbul Teknik Üniversitesi’ne aktarılacak.

Üniversite, özel sektör işbirliği kaçınılmaz…

Toplantı açılış konuşmasında üniversite – özel sektör işbirliğinin önemine dikkat çeken İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Fahri Özok; verimlilik artışlarının (büyüme) sadece teknolojik yeniliklerle sağlanabileceğinin altını çizdi. Rekabet gücünü kaybetmek istemeyen firmaların uzun dönemde mutlaka teknolojik yenilikler yapmaları gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Özok; ‘Aksi halde rakip firmalar teknolojik üstünlüğü ele geçirecek ve firma sistemin özünü oluşturan “yaratıcı yok edicilik” nedeniyle piyasadan çekilmek, yerini daha rekabetçi firmalara terk etmek zorunda kalacaktır. Bu nedenledir ki her sektörden temsilcilerin RFID Eurasia Kongre’sini izlemesi gereklidir.’ şeklinde konuştu. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Fahri Özok; tüm geliri AR-GE çalışmaları için İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesine aktarılacak olan Kongre’nin anasponsoru KoçSistem’e de teşekkür etti.

Gelecek RFID’de…

Toplantıda, RFID ve İTÜ RFID Araştırma ve Test Merkezi’nin yaptığı çalışmalar konusunda bilgi veren İTÜ RFID Laboratuvarı Koordinatörü Alp Üstündağ, ‘Mağazacılıktan hastanelere kadar geniş bir kullanım alanı bulunan RFID teknolojisi, bizlere hayatımızı kolaylaştıracak birçok yenilik sunuyor. İstanbul Teknik Üniversitesi olarak geleceğin teknolojisi olan RFID’nin gelişim sürecine katkı sağlamak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.’ şeklinde konuştu.

RFID pazarının, 2016 yılında 26,23 milyar USD değerine ulaşması bekleniyor…

KoçSistem’in RFID’ye bakış açısına ve bu konudaki çalışmalarına değinen KoçSistem Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Barış Öztok ise; ‘Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 2006 yılına kadar satılan 2,4 milyar adet RFID etiketinin 600 milyon adedi sadece 2005 yılında satılmış. Ayrıca 2006 yılında 2,71 milyar USD olan RFID pazarının, 2016 yılında 26,23 milyar USD olması bekleniyor. RFID yükselen bir pazar, yükselen bir teknoloji. Türkiye’nin Bilgi Teknolojileri alanındaki lider hizmet ve çözüm sağlayıcısı olan KoçSistem olarak bu teknolojinin yayılımı adına akademik çalışmalara destek olmanın önemine inanıyoruz.’ dedi.

5 Eylül 2007 Çarşamba günü, Konferans Başkanı Prof. Dr. Ahmet Fahri Özok’un açılış konuşması ile başlayacak olan Kongre’de, Kansas State Üniversitesi’nden Prof. Dr. John R. English, Oracle İş Geliştirme Direktörü Edwin W. Kalisching, Standford Üniversitesi’nden Prof. Özalp Özer, NXP (Philips Semiconductors) İş Geliştirme Direktörü Deniz Karan ve Dortmund RFID Merkezi Başkanı Prof. Dr. Rolf Jansen, ana konuşmacı olarak yer alacaklar. KoçSistem’in ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan kongrenin akademik ve iş çevrelerinden uluslararası katılımcıları da ağırlaması bekleniyor.