Ana sayfa BT Gündem Imagine Cup 2007’de ipi Tayland’lılar göğüsledi

Imagine Cup 2007’de ipi Tayland’lılar göğüsledi

110
0

Microsoft’un 5 yıldır bütün dünyada 16 yaşın üstündeki teknoloji öğrencileri için düzenlediği “Imagine Cup” , 10 Ağustos 2007 Cuma günü sonuçlandı. Güney Kore’nin başkenti Seul’da yapılan yarışmada Tayland’dan Team 3KC Returns ekibi “Project LiveBook” projesi ile 25.000 dolarlık Yazılım Tasarımı dalındaki büyük ödülün sahibi oldu. Proje, eğitim seviyesi düşük olan kişilerin okuma, yazma ve dinlediklerini anlama kapasitelerini artıracak bir yazılımı kapsıyor. Ayrıca, dünya finallerinde Türkiye’den yine Kısa Film dalında finalist olarak yer alan ve DEÜ, Anadolu Üniversitesi öğrencilerinden oluşan proje ekibi yer aldı. Türk öğrencileri dünya çapında 100.000 teknoloji öğrencisinden seçilen 344 finalist arasına girdi
Microsoft tarafından 5 yıldır düzenlenen Imagine Cup yarışmasında, teknoloji öğrenimi gören gençlerden, dünyadaki yaşamın teknoloji ile daha iyileştirilmesini sağlayacak projeler üretmesi isteniyor. Yarışma her yıl farklı bir tema ile yapılıyor. Bu yılki Imagine Cup’ın teması, “Teknolojinin herkese daha iyi eğitim olanakları sağladığı bir dünya hayal edin” olarak belirlenmişti. Imagine Cup 2007’de 100’ü aşkın ülkeden 100.000’in üzerinde öğrenci bu heyecana ortak oldu. Yarışmanın Seul’deki dünya finallerine, aralarında iki Türk ekibinin de bulunduğu toplam 112 ekipte yer alan 344 öğrenci katıldı.
Finallerin yapıldığı 9 ayrı kategori şöyle: Yazılım Tasarımı, Göülü Sistem Geliştirme, Web Geliştirme, Hoshimi Projesi (Programlama Savaşı), Bilişim Teknolojileri, Algoritma, Fotoğraf, Kısa Film ve Arayüz Tasarımı.

İTܒlü ekipten bebekleri anlamada gelecek vaat eden IT projesi
İTܒden Bilgisayar Mühendisliği bölümü üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri Murat Bilici, Erman Oral, Deniz Demir ve Can Kayacan’ın oluşturduğu ve Yrd.Doç.Dr. Feza Buzluca’nın proje danışmanlığını yaptığı proje ekibi, yarışmaya bebeklerin çıkarttığı seslerin ne anlama geldiğinin anlaşılmasını sağlayacak “PARE.NeT” projesi ile katıldı.
Proje, bugüne kadar bebeklerin çıkardıkları seslerin anlamlarıyla ilgili verileri bir web sitesinde toplayıp geliştirerek, sesler konusunda anne ve babaları eğitmeyi amaçlıyor. Böylece ebeveynler ve bebekler arasında daha iyi iletişim kurulabilecek. Mobil olarak da ulaşılabilir olarak tasarlanan projenin hayata geçirilmesi planlanıyor.
Imagine Cup 2007’nin sonuçlarını ve Türk ekiplerinin performansını değerlendiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan şunları söyledi:
“Gençlerimizin, 100 bin kişilik bir havuzdan sıyrılarak iki farklı kategoride finallere katılabilmeleri ciddi bir başarıdır. Projeleri ilgiyle karşılanan gençlerimiz aynı zamanda ülkemizin bilişimdeki büyük potansiyelini de ortaya koydular. Bu yarışma, yarının iş ve teknoloji liderleri olacak gençleri teknolojiyi kullanarak daha iyi bir dünya tasarlamaya teşvik ediyor. Microsoft bu amaca hizmet edecek yazılımları ve teknolojileri üretiyor. Biz Microsoft Türkiye olarak, iş ortaklarımızla birlikte, gençlerimizin bu alandaki potansiyelini geliştirmekten ve ülkemizde bilişim sektörünün büyümesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Seul’e giden gençlerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.”
Imagine Cup 2008 finalleri Paris’te yapılacak ve yarışma teması: “Teknolojinin sürdürülebilir bir çevre sağlayacağı bir dünya hayal edin” olarak belirlendi.