Imagine Cup’ta Türkiye’yi temsil edecekler belirlendi

Son dokuz yıldır düzenlenen ve kamuoyunda büyük bir yankı yaratan Imagine Cup yarışmasının bu yılki Türkiye finalleri, 22 Nisan’da Microsoft’un İstanbul’daki merkez ofisinde yapılan seçmelerle gerçekleştirildi. Başvuruda bulunan 106 katılımcı ekip arasından finale kalan 6 ekip bu yıl, “Problemlerin teknoloji ile çözüldüğü bir dünya düşleyin” teması çerçevesinde ve Birleşmiş Milletler Milenyum Hedefleri ışığında hazırladıkları projeleri jüriye sundular. Yarışmada izleyiciler de en beğendikleri ekipler için oy kullanarak Türkiye’yi bu yıl dünya finallerinde Newyork’ta temsil edecek projenin belirlenmesine destek verdiler.

New York’ta düzenlenecek olan Imagine Cup 2011 dünya finallerinde Türkiye’yi Yazılım Tasarımı kategorisinde Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri Gizem Aktürk, Ünal Akyüz, Onur Yazıcı, Okan Kılıç’ın yer aldığı Yrd. Doç. Dr. Süreyya Akyüz danışmanlığındaki Co2ncerned ekibi temsil edecek.

Microsoft Türkiye’nin yanı sıra yarışmayı destekleyen UNDP, Devlet Planlama Teşkilatı Bilgi Toplumu Dairesi, Bilge Adam, Casper ve Etohum temsilcilerinin yer aldığı jüri bu yılın finalistlerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Imagine Cup 2011 Türkiye finalinde Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerinin “Co2ncerned” adını taşıyan projesi birinci olurken ikincilik ödülünü Hacettepe Üniversitesi’nden “REM”, üçüncülük ödülünü ise Bilkent Üniversitesi’nden “Livetouch” adlı projeler kazandı.

Microsoft Imagine Cup yarışmasına Türkiye’den katılımların her yıl hızlı bir şekilde arttığına dikkat çeken Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme ve Programlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İpek Tunca, “Dünya çapında 300.000 öğrencinin başvurduğu Imagine Cup yarışmasında bu yıl Türkiye, 9.580 kayıtlı öğrenci ile üst sıralarda yer alıyor. Microsoft Türkiye olarak gençlerimizi küresel yarışma ortamlarına hazırlamaktan büyük bir keyif alıyoruz. Dünya finaline katılarak ülkemizi temsil edecek genç arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

Imagine Cup’a Ödül Sponsoru olan Casper yarışmanın Türkiye finalinde ilk 3’e giren ekip üyesi öğrencilere ve akademik danışmanlarına notebook, netbook ve monitör gibi ürünler hediye etti. Uluslararası standartlarda eğitim kalitesi ve öğrenci memnuniyeti sağlamayı hedefleyen Microsoft’un eğitim işortaklarından BilgeAdam ise yarışmanın katılımcılarına projelerinde ihtiyaç duyacakları .NET, SQL vb Microsoft Teknolojileri konularında eğitim ve seminerler verdi. Imagine Cup Yazılım Tasarımı Türkiye Finaline jüri üyesi olarak katılarak destek veren Etohum ise finalistler arasından seçilen Hacettepe Üniversitesi’nden REM ekibine fikirlerini işe dönüştürebilmeleri için “İnovasyon Hızlandırma” programı ile iş planı hazırlama, iş yönetimi, proje, yaratıcılık, e-ticaret, satış pazarlama, finans, muhasebe vb. eğitimleri verecek.

Imagine Cup bu yıl New York’ta

Gençleri küresel sorunlara teknoloji ile çözüm bulmaya yönlendiren Microsoft Imagine Cup’ta bu yıl 100’ü aşkın ülkeden 325 binden fazla öğrenci kayıt yaptırdı. Türkiye ise 9,580 kayıtlı öğrenci sayısı ile dünyada 4. sırada. Her yıl başka bir ülkede düzenlenen finaller katılımcılara yeni ufuklar açarken, kamuoyunda da büyük bir yankı yaratıyor. Bu yıl 8-13 Temmuz tarihleri arasında New York’ta gerçekleşecek olan finallerde Türk öğrencileri müthiş bir uluslararası deneyim bekliyor.

Yazılım geliştirme, bilişim teknolojileri çözümü ve iş modeli tasarımında dünyanın en yetenekli öğrencileri, eğitimden çevreye, sağlıktan insan haklarına kadar farklı alanlarda insanoğlunun karşı karşıya kaldığı en büyük sorunların çözümü için geliştirdikleri projeleri New York’ta büyük jüriye sunacaklar. Projeler, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen sekiz adet Milenyum Hedefi etrafında şekillendirildi.

Aşırı yoksulluk ve açlığın yeryüzünden silinmesi, herkes için ilköğretim sağlanması, cinsiyetler arası eşitliği sağlamak ve kadınları güçlü kılmak, çocuk ölümlerini azaltmak, hamile sağlığı konusunda gelişim sağlamak, HIV/AIDS, malarya ve diğer hastalıklarla etkin mücadele, çevre sürdürülebilirliğini güvence altına almak, gelişim için küresel çapta işbirliği sağlamak olarak belirlenen bu hedefler gençlere projelerinde ışık tutacak.

Imagine Cup bu yıl 12 ayrı kategoride gerçekleşecek ve toplam 250 bin dolarlık para ödülü dağıtılacak. Yazılım Tasarımı alanında ise, dağıtılacak ödüllerin toplamı ise 40 bin doları buluyor. Kategori 1.sine 25 bin dolar, 2.sine 10 bin dolar, 3.süne ise 5 bin dolar ödül verilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu