İnfronic yüzde 70 büyüdü

Binin üzerindeki aktif bayisi ve Türkiye geneline yayılmış 50’nin üzerinde Yetkili Teknik Servisi ile bilgi teknolojileri (BT) sektörünün önde gelen dağıtım firmalarından İnfronic, 2005 yılında bir önceki yıla göre dolar bazında yüzde 70 büyüyerek cirosunu 80 milyon dolara çıkardı. Doğru ürünler, doğru fiyatlandırma ve doğru kanal yapısı ile başarılı bir yıl geçiren İnfronic, bu başarısını 2006 yılında da tekrarlayarak dolar bazında yüzde 50 büyümeyi hedefliyor. Şirketin 2006 yılı ciro hedefi 120 milyon dolar. İnfronic böylece 2006 yılı sonunda pazarın büyüme hızının çok üzerinde büyüyerek 2004 yılı cirosunun yaklaşık üç katı ciro elde etmeyi planlıyor.İnfronic Genel Müdürü Faik Burhanoğlu, 2005 yılının genel olarak Türkiye BT pazarı için iyi bir yıl olduğunu belirterek,

“Sektör olarak krizler nedeniyle kaybettiğimiz zaman ve pazar büyüklüğünü telafi ettiğimiz bir yıl oldu. Ama İnfronic olarak pazarın da üzerinde büyüme elde ettik. Yıl başında 55 milyon dolar olan 2005 yılı ciro hedefimizi yıl ortasında revize ederek 80 milyon dolara yükselttik ve bu hedefe ulaştık” diyor. 2006 yılının da BT sektörü için iyi bir yıl olacağını umduklarını söyleyen Burhanoğlu, “2006 yılını bu yılın devamı niteliğinde düşünüyoruz. BT sektörü bu yıl olduğu gibi 2006 yılında da büyümesini sürdürecek. Özellikle mobil ve çok işlevli ürünlere olan talep 2006 yılında da devam edecek. Bu ürünlerin pazarı daha fazla büyüme gösterecek” diyor.

2006 yılında İnfronic’in yine sektörün büyüme hızının üzerinde bir büyüme kaydedeceğini söyleyen Burhanoğlu, hedeflerinin 120 milyon dolar ciroya ulaşmak olduğunu söylüyor. Doğru stratejiler, doğru iş ortakları ve doğru ürünler ile pazarın üzerinde büyüme trendini 2006 yılında da sürdürmeyi planladıklarını belirten Burhanoğlu, 2006 yılına dizüstü bilgisayar hegamonyasının damga vuracağını söylüyor. Masaüstü bilgisayar kullanıcılarının ürünlerini yenilerken taşınabilir bilgisayarları tercih ettiğini ifade eden Burhanoğlu, 2006 yılında Türkiye’de taşınabilir bilgisayar satışlarındaki artışın, masaüstü sistemlerin artışının çok daha üzerinde olacağını vurguluyor. 2006 yılında Türkiye’de 1 milyar 800 milyon adet PC satılacağını tahmin eden Burhanoğlu, bunun 1.2 milyarının masaüstü, 600 bininin ise taşınabilir bilgisayar olacağını öngörüyor. Ayrıca, tüketici elektroniği olarak tanımlanan ürünlerin daha da çeşitleneceğini ve evlerde daha organize çalışma olanağı sağlayacak “media player” diye adlandırılan ürünlerin cazibe noktası olacağının altını çiziyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.