Ana sayfa BT Gündem İngiliz BTK’sı da arabağlantının dibine vurdu

İngiliz BTK’sı da arabağlantının dibine vurdu

164
0

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun mobil arabağlantı ücretlerini 1 Nisan’dan itibaren yüzde 50 dolayında indirimli olarak uygulamasından sonra Avrupa’dan ilk atak da İngiltere’den geldi. İngiltere’de BTK’nın eşdeğeri olan regülatör kuruluş Ofcom İngiltere’de mobil arabağlantı ücretlerinin önümüzdeki yıldan itibaren 2015 yılına kadar 0.005 İngiliz Sterlini (1,15 kuruş) olarak uygulanmasına karar verdi. Halen 0,043 İngiliz Sterlini ve 0,046 İngiliz Sterlini (yaklaşık 10 kuruş) dolayında uygulanan mobil arabağlantı ücretlerinin yüzde 90 seviyesinde indirilmesine mobil operatörler tepki gösterirken İngiltere’nin en büyük sabit operatörü British Telecom ise kararı memnuniyetle karşıladı. İngiliz medya kuruluşları ise “Ofcom silahlarını mobil operatörlere doğrulttu” başlıklarıyla olayı kamuoyuna duyurdu.
Türkiye’de de BTK arabağlantı ücretlerinin 1 Nisan’dan itibaren yüzde 50 seviyesinde indirimli uygulanmasına karar vermişti. Türkiye’de de mobil operatörler bu rakamlardan ve bu rakamların uygulamaya geçişi için verilen sürelerden rahatsızlıklarını dile getirirken sabit telekom operatörü Türk Telekom memnuniyetini dile getirmişti.
Ofcom operatörlere 9 ay öncesinden uygulamaya konulacak net rakamı duyururken BTK rakamları sadece 2 ay öncesinden açıkladı. Bu da halka açık şirketler tarafından memnuniyetsizlikle karşılanmıştı.

Vodafone da sancılı

Türkiye’de arabağlantı rakamları konusunda herhangi bir yorumda bulunmayan Vodafone’un yetkilileri ise İngiltere’deki yeni arabağlantı rakamları konusunda tepkilerini ortaya sert koydular. Vodafone yetkilileri u kararın ileriki dönemde yatırımların önünü keseceğini iddia ederken İngiltere’nin mobil dünyadaki liderliğini sürdüremeyeceğini ve İngiltere’nin Dijital İngiltere vizyonuna büyük zarar vereceğini iddia ettiler.

Ofcom yetkilileri ise aynı Türkiye’deki BTK yetkilileri gibi bu indirimlerin tüketiciye olumlu yönde etkiliyeceğini iddia ediyor. Türkiye’de 1 Nisan’dan itibaren en düşük mobil arabağlantı ücreti 3,13 kuruş seviyesinde uygulanmaya başlamışken Ofcom’un bu kararından sonra önümüzdeki yıl Türkiye’nin de arabağlantı ücretlerinde yeniden bir indirime giderek İngiltere seviyelerini yakalaması bekleniyor. Ancak beklenti bu sefer BTK’nın son dakika kararı yerine bugünden ileriye yönelik planlarını açıklaması yönünde.