İngiltere’nin eski first ladysi STK’lar için Türkiye’de

Toplumlarda kadınların sosyo-ekonomik koşullarını iyileştirmek amacıyla kadın girişimciliği üzerine dünya çapında programlar yürüten Cherie Blair Vakfı’nın kurucusu Cherie Blair, Türkiye’ye geliyor. Cherie Blair Vakfı, GSMA (Dünya GSM Birliği) ile birlikte kadının cep telefonu sahibi yapılarak, bu alanda kadınlar aleyhine var olan eşitsizliği ortadan kaldırmayı hedefleyen GSMA mWomen Programı’nın dünya çapında hamiliğini yapıyor. Cherie Blair’in Türkiye ziyareti, mobil teknolojilerin etkin kullanılması yoluyla kadınlara toplumsal ve ekonomik faydalar sağlanmasını amaçlayan ve Mart ayında Vodafone tarafından Türkiye’de de duyurulan mWomen Programı’nın ulusal çapta yaygınlaşması adına yeni bir döneme işaret ediyor.

Cherie Blair aynı zamanda Türkiye Vodafone Vakfı’nın diğer sosyal projeleri hakkında bilgi alacak, bazı sivil toplum liderleriyle görüşmelerde ve karşılıklı fikir alışverişinde de bulunacak.

Dünya çapında farkındalık için 2008’de Vakıf kurdu

Kamu hukuku, insan hakları ve AB hukuku üzerine uzmanlaşan tanınmış bir avukat olan Cherie Blair, 2008 yılında özellikle gelişmekte olan ülkelerde kadınların önündeki engellerin kaldırılması için çalışan Cherie Blair Kadın Vakfı’nı kurdu.

Cherie Blair, profesyonel meslek yaşamı boyunca, insan haklarına yönelik mücadelesinin yanı sıra, eşitlik ve insan hakları konusunda da bir aktivist olmuştur. Kendi sosyal sorumluluk ve yardım vakfının kuruluşuna ek olarak, Cherie Blair, özellikle kadın ve çocuk konularında faaliyet gösteren 20’nin üzerindeki dernekle ilişki içerisindedir. Barnados Fahri Başkan Yardımcısı, Loomba Vakfı Başkanı, Ambassador for Scope (Amaç Elçisi), Afrika Adalet Vakfı Yöneticisi olan Charie Blair, aralarında Meme Kanseri Tedavisi ve SolarAid’in de bulunduğu pek çok derneğin hamisidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu