Ana sayfa Analiz Intel’in Büyük Kumarı

Intel’in Büyük Kumarı

2000 yılında dizüstü bilgisayarlar için işlemci ve chip üretme kararı alarak pazarda yeni bir pozisyon alan Intel, 7 yıl sonra küçük bilgisayarlar için işlemci üretimi gerçekleştireceğini duyurarak büyük bir strateji değişikliğine gidiyor. Ancak bu gelişme sektörde büyük bir kumar olarak görülüyor...

162
0

2000 yılında dizüstü bilgisayarlar için işlemci ve chip üretme kararı alarak pazarda yeni bir pozisyon alan Intel, 7 yıl sonra küçük bilgisayarlar için işlemci üretimi gerçekleştireceğini duyurarak büyük bir strateji değişikliğine gidiyor. Ancak bu gelişme sektörde büyük bir kumar olarak görülüyor…

Açıklama geçtiğimiz ay Pentium ve Centrino işlemcilerinin ardındaki beyin takımında da yer alan David Purlmutter tarafından Haifa’da yapıldı. Aslında küçük birer bilgisayar olan cihazlarla internete girilebiliyor, internet tabanlı uygulamalar çalıştırılabiliyor, oyun, video ve müzik kullanımı mümkün olmakla beraber, cihazla telefon görüşmeleri yapılabiliyor ve iş adamlarının ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli uygulamalar da kullanılabiliyor. Açıklamada yer alan özelliklerin birçoğunu aslında mevcut birçok cep telefonu destekliyor. PALM cihazlar ve Blackberry teknolojisi ile Intel’in Haifa’dan yaptığı açıklamalarında yeralan özelliklerin hemen hemen hepsi kullanılabiliyor. İşte bu nedenledir ki Intel’in küçük bilgisayar pazarına girme yolunda aldığı kararı, sektörde “Intel’in Küçük Bilgisayar Pazarında Büyük Kumarı” şeklinde kulaklarda yer ediyor…

Intel küçük bilgisayarlar (Ultra Mobil PC) için çip ve işlemci üretim çalışmalarına başladı ancak asıl yenilik cihazlardaki uygulamalarda değil, yeni çiplerin mimarisinde bulunuyor. İşlemciler ve çipler eskilerine göre çok daha güçlü olacaklar. Dolayısıyla işlemciler ve üzerlerindeki taransistörler çok daha fazla enerji tüketecekler. Ancak Intel yeni çip mimarisi ile cihazların çok daha uzun ömürlü olabilmelerini sağlayacak.

Purlmutter’in açıklaması Intel için büyük bir değişim anlamına gelirken bu kararın arkasında Intel’in ‘Gelişmiş Küçük Cihazlar Pazarı’nda da tekrar söz sahibi olma planları yatıyor. Intel, 12 aydan kısa bir süre içinde pazarda payını yüzde 28 artırmayı amaçlıyor.

Yeni çip mimarisi Intel’in strateji değişikliğinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Cep telefonları ile bilgisayarların özelliklerini bir araya getiren cihazların oluşturduğu kategoride Intel bir kumar oynuyor ancak, Intel’in bu kumarında elinde büyük kozları var. Birincisi cihaz ömrünü artıracak olan yeni mimari. İkincisi Intel’in üretim gücü ve uygulama kolaylığı. Üçüncü ve en önemlisi ise Intel markası. Intel pazarda ve son kullanıcılar arasında o kadar güvenilir bir markaya sahip ki, bu gücü ile pazarı istediği yere yönlendirebilir. Intel’in kumarındaki saydığım kozları sayesinde Blackberry teknolojisi daha tam anlamı ile yaygınlaşmadan bir kenara itilebilir.

Eğer Purlmutter’in açıklaması ile başlayan kumarı Intel kazanırsa yakın zamanda insanların elinde istedikleri anda istedikleri yerden internete rahatlıkla bağlanabilecekleri pil ömrü son derece uzun olan birer cihaz olacak. Bu da Intel’in 10 yıllık süreç içerisinde gelişiminde büyük yol oynayacak. Eğer yanlıyorsa, Haifa Purlmutter’in emekliliğini geçirebileceği güzel bir sahil şehri olacak…

Yıllardır mobil cihazların bilgisayarların yerini nasıl aldığını izliyorduk. PDA cihazlarla başlayan mobilleşme, artık cep telefonlarının bilgisayarlara has uygulamları taşımaları ile daha da yaygınlaşmaya başladı. Bugün e-posta işlemlerinin yüzde 2’lik kısmı bu tarz mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu tarz cihazların satışında bu yıl sonunda 100 milyona çıkması beklenen sayının artışında 2009 yılına kadar her yıl bir önceki yıla göre yüzde 50’lik bir artış öngörülüyor.

Apple, uzun zamandır heyecanla beklenen iPhone ile yaklaşık 10 milyonluk bir rakamla pazarda yüzde 1’lik bir satış beklerken, araştırmalar, daha ilk 6 ayda iPhone’nin 7 milyon adetten fazla satacağını ve bir sonraki yılın satışlarının da 15 milyondan fazla olacağını ortaya çıkarıyor.

Pazarda AMD de Söz Sahibi Olmak İstiyor

PALM ve cep telefonları tarafından birçok işlem yapılabilirken ya da Blackberry gibi teknolojilerle iş hataında kullanıcıların birçok ihtiyaçları karşılanırken kullanıcıların bu yeni teknolojiyi tercih edip etmeyecekleri merak ediliyor… Her ne olursa olsun, küçük bilgisayar pazarına girme isteği Intel’in rakiplerinde de var. AMD de Bobcat adı altında küçük bilgisayarlar için yeni bir chip üreteceğini açıklamıştı.