Intel “akıllandı”!..

Intel, daha önce kod adı “Moorestown” olan en yeni Intel Atom platformunu çıkardı. Teknoloji paketi, güç kullanımını önemli ölçüde düşürürken, şirketi de; üst seviye akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil el cihazlarını içeren bir dizi bilgi işlem cihazına hitap eder hale gelmeye hazırlıyor. Yeni işlemciler de Intel’in her ürününde bir klasik olarak var olan güce sahip. Geniş kapsamlı ve çok çeşitli zengin medyanın ve bir yazılım seçeneği olarak İnternet uygulamalarının çalıştırılmasında eşsiz performans sunarken, HD video ile çok noktalı video konferansı da içeren çeşitli uygulamalarda çoklu görevleri kolaylıkla uygulama yeteneği de sergiliyor.

Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ultra Mobilite Grubu Genel Müdürü Anand Chandrasekher, “Intel, Intel Mimarisi’ne (IA – Intel Architecture) akıllı telefon pazarının kapılarını açan ilk ürününü çıkardı. ‘Moorestown’ yoluyla Intel, el cihazı pazarındaki talepleri daha iyi karşılamak için harcanan gücü, maliyetleri ve boyutları önemli ölçüde düşürürken, Intel Mimarisi’nin avantajlarını da ölçeklendiriyor. Çabalarımızın bir sonucu olarak, Intel Atom işlemci, el cihazlarının küçük ve güçlü mobil bilgisayarlar olmasının gerçekten mümkün olduğunu göstermek için oldukça düşük güçlerde daha yüksek performansın sınırlarını zorluyor” dedi.

Düşük güç ve endüstri lideri performans için tasarlandı
Platform, Intel Atom Processor Z6xx Serisi Ailesini (eski adı “Lincroft” SoC), Intel Platform Controller Hub MP20’yi (eski adı “Langwell”) ve özel bir Mixed Signal IC’yi (MSIC, eski adı “Briertown”) içeriyor.

Bu yeni işlemciler güç kullanımı önemli ölçüde tasarruflu kullanıyor. Boştaki güç kullanımını 50 kattan fazla düşürüyor, ses gücünde 20 kattan fazla, browsing ve video senaryolarında 2-3 kat güç tasarrufu sağlıyor. Tüm bunlar, Intel’in önceki nesil ürünü ile kıyaslandığında, platform seviyesinde gerçekleşiyor. Bu güç tasarrufu, 10 günden fazla bekleme (standby) konumunda çalışmayı, ses dosyalarının 2 günden fazla çalımını ve 4 – 5 saate kadar da browsing ve video kullanımını karşılayacak pil ömrüne3 karşılık geliyor. Güç tasarrufundaki bu yenilikler, 1.5-3 kat daha yüksek hesaplama performansı, 2-4 kat daha zengin grafik, 4 kat daha yüksek javascript performansı, Full HD 1080p yüksek profil video decoding ve 720p HD video kaydı desteği ile birleştiğinde, el bilgisayarlarını4 güçlendirerek, zengin ve PC benzeri bir görsel deneyim sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu