Intel’den Türk Öğretmenlerine yeni bir eğitim programı

‘Intel Öğretmen Programı’nda yeni bir eğitim modeli imza töreni, 24 Ekim 2007 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Intel Kurumsal İlişkiler Bölgeler Direktörü Shelly Esque, Intel Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Direktörü Ayşegül İldeniz ve Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem’in katılımıyla gerçekleştirildi. Törende, Intel’in dünyada ve Türkiye’de eğitim alanındaki atılımları ile gelecek hedefleri de aktarıldı. Bu hedefler dahilinde, 2011 yılı sonuna kadar 500 bin öğretmenin bu yeni eğitim modelinden yararlanması planlanıyor. T.C. Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik protokol ile ilgili şunları belirtti: “Tüm sınıfları bilgisayarla donatabilirsiniz ancak bunları verimli bir şekilde kullanmayı öğretmenlere öğretmezseniz, yaptığınız yatırım amacını yitirir. Bu anlamda modern eğitime katkılarından dolayı Intel’e teşekkür ederiz.”

Programın Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde Türkiye’de uygulanmaya başladığından bu yana yaklaşık 85 bin öğretmene ulaştıklarını belirten Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede: “Nisan 2007’de Türk Telekom ile imzaladığımız protokol ile Intel Öğretmen Programı kapsamında ‘E21-21. Yüzyılın Eğitimi’ adı altında yeni bir inisiyatifi hayata geçirdik. Tüm bu girişimlerdeki amacımız, Türk öğretmen ve öğrencilerini, bugünün Bilgi Toplumu olmuş ülkelerindeki meslektaş ve yaşıtlarıyla aynı dili konuşur hale getirmeyi ve 21. yüzyılın dünya vatandaşı olmalarını sağlamak. Bugün de Milli Eğitim Bakanlığımız ile imzaladığımız ve hem yüz yüze hem de online eğitimi birarada içeren yeni karma eğitim modeli ile eğitimcilerimize yeni bir dünyanın kapılarını açıyoruz. Bu anlamda, modern eğitimle daha çok hayali gerçekleştirmek için hazırız” dedi.

Intel Öğretmen Programı’ndan dünyada şimdiye kadar 40 ülkede 4 milyondan fazla öğretmen faydalandı. Intel’in hedefi 10 milyon öğretmene ulaşmak.

Intel Eğitim İnisiyatifi yükseköğretim öğrencilerini de kucaklıyor
Intel, Eğitim İnisiyatifi kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra “Yükseköğretim Programı” çatısı altında topladığı özel eğitim programlarıyla üniversite öğrencilerini ve genç girişimcileri de destekliyor. Intel’in Boğaziçi Üniversitesi’nde kurduğu Çoklu Çekirdekli Yazılım Geliştirme Laboratuarı ve Kablosuz İletişim Yetkinlik Merkezi’nde, öğrenciler en ileri teknoloji standartlarında eğitim almanın yanı sıra projelerini hayata geçirme fırsatı da buluyor. Intel, Öğretmen Programı’ndaki yeni dönemeci paylaştığı gün, bu merkezlerin tanıtımını da gerçekleştirdi. Tanıtıma, Intel Kurumsal İlişkiler Bölgeler Direktörü Shelly Esque, Intel Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz ve Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadri Özçaldıran katıldı.

Intel’in Boğaziçi Üniversitesi’nde kurduğu Laboratuarları gezerek, öğretim üyeleri ve öğrencilerle görüşen Intel Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz şöyle bir değerlendirme yaptı: “Intel, faaliyet gösterdiği ülkelerde sürdürülebilir gelişimin sağlanması adına büyük çaba gösteriyor. Bunu yapabilmek için de bizim inandığımız dört ana bileşenin sağlanması çok önemli. Bilgisayar, bağlantı, içerik ve eğitim. İstanbul’daki laboratuarlarda bu dört bileşeni de görmek mümkün. Intel Türkiye’nin Eğitim İnisiyatifi kapsamında daha pek çok başarıya imza atacağına inanıyorum.”

Kablosuz İletişim Yetkinlik Merkezleri ile hedef 2500 öğrenci
Türkiye’de 2006 yılından beri 4 üniversitede kurulan bu merkezler dahilinde öğrencilere WiMAX, WiFi ve UWB konularında kapsamlı eğitimler verildi. Intel İstanbul İnovasyon Merkezi ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile işbirliği içerisinde başarılı çalışmalara imza atıldı. Bu merkezler aracılığıyla Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölgesi genelinde 2500 öğrenciye ulaşılması planlanıyor.

Intel kaliteli mühendislerin yetişmesine de katkıda bulunuyor
Intel’in üniversitelerde kurduğu Çok Çekirdekli Yazılım Geliştirme Laboratuarı sayesinde kaliteli yazılım mühendislerinin sayısının artırılması hedefleniyor. Bu laboratuarlarda mühendisler, yazılımlarını Intel platformları üzerinde geliştirme imkanı buluyor. Bu program dahilinde 2007’de, 400 üniversitede 20.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Türkiye’de program kapsamında İstanbul ve Ankara’da, 7 üniversite ve 1 araştırma enstitüsünde (TÜBİTAK MAM) olmak üzere 3 günlük eğitimler verilecek. 2006 Ekim ayında İTܒde bir kurs düzenlendi ve Intel Çok Çekirdekli Programı dersi verilmeye başlandı. Laboratuarlara 13 C2D, 2 QC, 1QC sunucuları bağışlandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.