Ana sayfa BT Gündem Intel dört çekirdekte iki ay önde

Intel dört çekirdekte iki ay önde

144
0

Intel, çok çekirdekli mikroişlemci teknolojisine geçiş sürecini, dört yıl önce piyasaya çıkardığı Intel® Hiper – threading teknolojisine sahip işlemciler ile başlatmıştı ve bu gelişimi, geçtiğimiz yıl Nisan ayında piyasaya sürülen ilk çift çekirdekli PC işlemcileri izlemişti. Intel, yakın zamanda, bir devrim niteliğindeki, son derece güçlü ve verimli enerji kullanımına dayalı bir tasarıma sahip olan Intel® Core™ mikro mimari teknolojisi sayesinde yarattığı 30’dan fazla yeni masaüstü ve sunucu işlemcileri ile tüm ürün gamını, sadece 100 gün gibi kısa bir süre içerisinde yeniledi. Devrim yaratacak dört çekirdekli mikroişlemcilerin oluşumuyla ilgili açıklama yapan Intel Başkanı ve CEO’su Paul Otellini, “Bugün, sizlere sadece dört çekirdekli mikroişlemcilerin piyasaya çıkış duyurusunu yapmıyor aynı zamanda bilgisayar dünyasında yeni bir çağın başlangıcını da müjdeliyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Dört çekirdekli mikroişlemcilerin kapasiteleri bize; bilim, eğlence ve iş dünyası alanında yeni ufuklar açacak. Bu hususta emeği geçen tüm Intel çalışanlarını da tebrik ediyor, onların başarılarından duyduğum gururu bir kez daha dile getirmek istiyorum” dedi.

Intel, silikon süreci, üretim teknolojisi, yenilikçi ve birebir ürün tasarımı ve sayısız yazılım geliştirme araçları ve programlarına yatırıma devam ederek, bilgisayarın süregelen evrimini mümkün olduğunda hızlandıracak ve kolaylaştıracak bir sonraki adımı attı.

Dört çekirdekli Intel Xeon işlemci 5300 serisi
yeni dünya rekorlarına imza atıyor
Intel, çift çekirdekli Intel Xeon 5100 serisi işlemcilerle elde ettiği liderlik çıtasını, yeni dört çekirdekli Intel Xeon işlemci 5300 serisiyle daha da yükseltiyor. Yeni işlemciler, bilgisayar endüstrisinde kabul gören standart kıyaslamalarda yeni dünya rekorlarına imza atıyor:
• BEA JRockit JVM kullanan bir Dell PowerEdge 2950 sunucusu rekor kıran bir SPECjbb2005 sonucuna ulaştı. Sonuç 210,065 BOPS olup bir sonraki en iyi dereceden %61 daha iyi bir skor elde etti.
• Üretilen işi, tam sayı üzerinden ölçen SPECint*_rate_base2000 kıyaslama değeri kullanılacak olursa, Fujitsu-Siemens PRIMERGY TX300 S3, 200 değerindeki skoruyla yeni bir dünya rekoru elde ederek ve bir önceki rekordan %63 daha iyi derece aldı.
• Veri tabanının performansını ölçen TPC-C kıyaslama sistemi kullanan bir Hewlett-Packard ProLiant ML370 G5 sunucusu, bir önceki rekoru %42 oranında geçerek $1.85/tpmC’de 240,737 tpmC’lik bir skora ulaştı.
• Lider bir HPC kıyaslama sistemi olan LS-DYNA 3-araçlı-çarpışma iş yükü kullanan bir IBM System x3650 sunucusu tekli terminal performansında yeni bir rekora imza attı.

Bunlara ek olarak, OEM’ler; SAP-SD 2-Tier, SPECWeb 2005, SPECfp _rate_base2000, Fluent ve SPECapc 3dsmax Rendering kıyaslamaları konusunda yeni rekorlara imza atan sonuçlar yayınladı. Söz konusu çipler güçlü, yoğun ve enerjiyi etkin kullanabilen genel kullanıma yönelik sunucularda, en hızlı işlemcinin 2,5 katı kadar bir performansa erişebiliyor.

Dört çekirdekli Intel Xeon İşlemci 5300 serisi sunucuları, sunucuların sanallaştırılabilmesi için herhangi bir çift işlemcili, standart, yüksek yoğunluklu sunucu platformundan daha fazla işlem gücü sağlıyor. Yeni işlemciler aynı düzeylerinde çalışan ve kısa bir süre önce piyasaya sürülen bir önceki nesil Çift çekirdekli Intel Xeon işlemci 5100 serisi ile aynı maliyette olmasına karşın, %50 daha yüksek performans gösteriyor.

Şu anda piyasaya sürülecek olan dört adet Intel Xeon işlemcileri saat hızları 1.60GHz ile 2.66GHz arasında değişen, FSB hızları 1066MHz ile 1333MHz arasında olan, termal tasarım gücü (TDP) ya 80 watt ya da 120 watt (yüksek performans modeli) olan modellerden oluşuyor. Intel’in 2007 yılının ilk çeyreğinde piyasaya süreceği iki adet dört çekirdekli Xeon işlemciler ise 50 watt TDP’lik düşük voltajlı ultra-yoğun yayılmalar için olan sürümle, iş istasyonları ve sunucular için tasarlanmış olan tek girişli işlemciden oluşacak.

Intel Core 2 Extreme Dört çekirdekli işlemci QX6700 ile performansınızı %80 artırın
Yeni Intel Core 2 Extreme dört çekirdekli işlemci QX6700, şu anda piyasada bulunan Intel Core 2 Extreme işlemci X6800 modelinden %80 daha hızlı performans sağlayarak, çoklu ortam uygulamaları için dünyanın en iyi masaüstü işlemcisi konumunda bulunuyor. Intel Core 2 Extreme dört çekirdekli işlemci QX6700’nin sahip olduğu özelliklerinin karşılaştırılacağı bir rakibi yok. Günümüzün en gelişmiş oyun teknolojisine cevap verecek performansa sahip olan yeni işlemci, gelecekteki oyunlar için de aynı performansı sağlayacak teknolojiyi de bünyesinde barındırıyor. Piyasaya sürülen Intel Core 2 Extreme dört çekirdekli işlemci QX6700, 2.66GHz hız ve 1066MHz FSB özelliklerini taşıyor.

Gelecek yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan Intel Core 2 Dörtlü işlemci ise eğlence, oyun ve çoklu ortam faaliyetleri gibi işlemcinin ve threading programının yoğun olarak kullanıldığı alanlarda ideal bir çözüm oluşturacak.