Intel’i mobil endüstri tetikledi

Intel, üçüncü çeyrek için 9.96 milyar dolarlık rekor bir gelir açıkladı. Yıllık bazda gelir artışı yüzde 18 olurken, önceki döneme göre de yüzde 8’lik bir artış görülüyor. Üçüncü çeyrek operasyon karı 3.1 milyar dolar olarak gerçekleşti, yıllık olarak yüzde 31’lik önceki döneme göre ise yüzde 17’lik bir artış oldu. Net kar 2 milyar dolar olurken, yıllık bazda yüzde 5‘lik bir artış önceki döneme göre ise yüzde 2’lik bir düşüş gerçekleşti. Hisse başına kar ise 32 sent olarak açıklandı, 2004’ün üçüncü çeyreğindeki 30 sentlik hisse başına kara göre yüzde 7’lik artış gerçekleşirken 2005’in ikinci çeyreğindeki 33 sentlik hisse başına kara göre ise yüzde 3’lük bir düşüş oldu. Üçüncü çeyrek net karı ve hisse başına karı, aşağıda açıklanan yasal düzenlemelerden ve vergi unsurundan da etkilendi.

Intel başkanı ve CEO’su Paul Otellini, “Üçüncü çeyrekte, şirketin gelirleri ve tüm önemli ürün serilerinde pazara sürülen ürün adedi açısından, tüm zamanların rekorunu gerçekleştirdik. Yeni çift çekirdekli sunucu platformunu planlanandan önce piyasaya sunduk ve endüstri lideri 65 nm teknolojisi ile üretilen işlemcileri de pazara sunmaya başladık. 65 nm üretim ağı, yeni çift çekirdekli işlemcileri içeren geniş ürün yelpazemiz ve platform çözümleri sunmamız bizi sürekli olarak büyüme konumunda tutuyor” dedi.

Bu ay başında Intel ve MicroUnity, patent ihlali davasını çözen ve Intel müşterilerine belirli haklar sağlayan bir anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre Intel, MicroUnity’ye 300 milyon dolar ödeyecek. Intel, bunun 140 milyon dolarını üçüncü çeyrekte satış masrafı olarak gösterdi, bu da hisse başına karı yaklaşık 2 sent kadar düşürdü. Geri kalan 160 milyon dolar da, 10 yıl kadar bir sürede amortize edilmesi beklenen fikri hakların değerini temsil ediyor. Şirket raporunun son halini, Form 10-Q raporu ile birlikte tamamlamayı umuyor.

Şirketin 8 Eylül’deki Çeyrek Dönem Ortası Durum Güncellemesi’nde bahsettiği gibi, Intel’in üçüncü çeyrek sonuçları, Amerikan İş Yaratma Yasası’na göre dışarda kazanılan gelirlerin yurda getirilmesine bağlı olarak, 250 milyon dolarlık vergi artışını da içeriyor, bu da hisse başına karın 4 sentine karşılık geliyor. Şirketin geçen yılın üçüncü çeyreğindeki sonuçları da, hisse başına karı 3 sent artıran bir vergi ayarlamasını içermişti. Intel’in önceki çeyrek dönem sonuçları da hisse başına yaklaşık 2 sent’lik bir artış getiren vergi ayarlamasını içeriyordu.

İLERİYE YÖNELİK GÖRÜŞLER

Aşağıdaki yorumlar şu anki beklentilere dayanıyor. Bu yorumlar ileriye doğru bir bakıştır, asıl sonuçlar değişebilir. Gerçek sonuçların değişmesine yol açacak olan belirli önemli risk faktörlerinin bir tanımı için, bu sürümdeki İleriye Yönelik Risk Faktörleri bölümüne bakın ve risklerin daha tam bir tanımı için, Intel’in ABD Menkul Kıymetler Kurumu’na (SEC) yıllık veya çeyrek dönemlik verdiği raporlara başvurun. Bu yorumlar, 17 Ekim 2005 sonrasında tamamlanabilecek olan herhangi bir birleşme, satın alma, bölünme veya diğer iş kombinasyonlarının potansiyel etkilerini içermez.

** Dördüncü çeyrekte gelirin 10.2 milyar dolarla 10.8 milyar dolar arasında olması beklenmektedir.
** Dördüncü çeyrekte brüt kar oranının yaklaşık yüzde 63 olması ve artı eksi birkaç puan oynaması bekleniyor, üçüncü çeyrekte ise bu oran yüzde 59.7 oldu. Brüt kar oranı, gelir seviyelerindeki, ürün karışımı ve fiyatlandırmasındaki; satış için ürünlerin belirlenmesindeki zamanlamaya bağlı değişiklikleri de içeren stok değerlendirme değişikliklerindeki; aşırı veya eski stoklardaki, üretim kazançlarındaki; birim maliyetleri değişikliklerindeki; kapasite kullanımındaki; üretim, montaj/test ve manevi mal varlıkları da dahil, uzun vadeli mal varlıklarında azalmalardaki ve üretim artışının zamanlaması ve uygulanmasındaki ve bunlara ilişkin başlangıç maliyetlerinin de dahil olduğu maliyetlerdeki değişikliklere dayanan beklentilerdeki farklılığa göre değişebilir.
** Dördüncü çeyrekte masrafların (Ar-Ge artı MG&A) üçüncü çeyrekteki 2.8 milyar dolardan daha yüksek olarak 3 milyar doları bulması bekleniyor. Masraflar, özellikle de belirli pazarlama ve tazminat masrafları, Intel’in ürünlerine olan talep seviyesine ve gelir ve kar seviyesine bağlı olarak değişirler.
** 2005 için Ar-Ge harcamasının yaklaşık 5.2 milyar dolar olarak değişmemesi bekleniyor.
** 2005 için sermaye yatırımının değişmeden yaklaşık 5.9 milyar dolar olması, bunun da artı eksi 200 milyon dolar kadar oynaması bekleniyor.
** Dördüncü çeyrekte hisse yatırımlarından, faizden ve diğerlerinden yaklaşık 130 milyon dolar gelmesi bekleniyor.
** Dördüncü çeyrek vergi oranının yaklaşık yüzde 31olması bekleniyor. Vergi oranı beklentisi, yıl sonunda tamamlanması gereken, Amerikan İş Yaratma Yasası’na (İş Yasası) göre ülkeye getirilmesi gereken nakitin etkisini yansıtıyor. Vergi oranı beklentisi, şu anki vergi yasasına, şu an beklenen gelirlere ve Intel’in ihracat dolayısıyla alması beklenen vergi kazançlarına dayanıyor. Vergi oranı, şirket satın alma veya satışların tamamlanmasından, kazanılan ve vergilendirilen karın belirlendiği yargı kararlarından, İş Yasası’na göre ülkeye getirilen nakite ilişkin vergilerin yanı sıra, kredi, kazanç ve kesinti tahminlerindeki değişikliklerden, çeşitli vergi otoritelerinin vergi denetimleri sonucu doğan sorunların çözümlenmesinden ve ertelenmiş vergi alacaklarının gerçekleşmesinden etkilenebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.