Ana sayfa BT Gündem Intel, IDF 2010’da geleceğin bilgisayar teknolojilerini tanıttı

Intel, IDF 2010’da geleceğin bilgisayar teknolojilerini tanıttı

128
0

Intel’in üst düzey yöneticileri tarafından geleceğe yön verecek devrim niteliğindeki teknolojik yeniliklerin duyurulduğu Intel Geliştiriciler Forumu (IDF-Intel Developer Forum), 13 – 15 Eylül 2010 tarihleri arasında San Francisco’da düzenlendi. IDF 2010, her yıl olduğu gibi bu yıl da devrim niteliğindeki gelişmelerin açıklanarak, sahnelendiği bir teknoloji şovuna ev sahipliği yaptı. Üç gün süren forumda öne çıkan başlıklar ise şöyle: Yenilenen vizyonu ile Intel, insanlığı, yepyeni bir boyuta taşıyacak
Açılış konuşmasını Intel Tepe Yöneticisi Paul Otellini’nin yaptığı IDF 2010’da, son birkaç hafta içerisinde 10 milyar dolara yakın bir yatırım ile güvenlik yazılımları üreten McAffee’yi ve Infineon firmasının akıllı telefonlara yönelik mobil çip bölümünü satın alan Intel’in yenilenen vizyonundan bahsedildi. Paul Otellini, şunları vurguladı: “Intel’in sadece silikon üreten firma kimliği geride kaldı. Hayatın her alanında yaşamı kolaylaştıracak yeni nesil işlem çözümleri Intel’in merkezinde yer alıyor ve yeni yapılanma kapsamında Intel, temel uzmanlık alanı olan yonga üretiminin yanı sıra başta eğitim ve sağlık olmak üzere çok sayıda yeni proje üzerinde çalışıyor ve uzun vadeli bir yaklaşım ile 2020’ye kadar son kullanıcı bazında bilgi işlem deneyimini bambaşka bir boyuta taşımanın planlarını yapıyor.”

Gelecek on yılın değerlendirmesini yapan Paul Otellini, bilgi işlem 2020 projeksiyonunu ise “50 trilyon Gigabyte veri, 2 trilyon mali işlem, birbirine bağlı 31 milyar cihaz ve 4 milyar insan, 25 milyon uygulama” şeklinde özetliyor.
Gelecekte bilgisayarlar bizi anlayacak
Intel’in son zamanlarda gelecekte kullanıcısını anlayacak bilgisayarlar üzerinde çalıştığını vurgulayan Intel Teknoloji Yöneticisi Justin Rattner, “Kullanıcısı hakkında bilgi edinmek için donanım ve yazılım algılayıcılarından oluşan bir tür yeni teknoloji kullanacak olan bu yeni nesil bilgisayarlar, kişilerin bilgisayar kullanım şeklini tamamıyla değiştirecek. Bu yeni bilgisayarlar, kullanıcısı hakkında bilgi edinirken, onun nasıl hissettiğini de anlayacak” dedi.

Ancak 2020 yılından sonra hayatımıza girebileceği düşünülen bu bilgisayarlar, internette gezinen sahibinin nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını da kestirilebilecek. Ayrıca yazılım, kullanıcının tercihleri hakkında daha fazla şey öğrendikçe, hafızaya alınan bu tercihler bulut tabanlı bir Proxy sunucusu tarafında depolanacak ya da farklı cihazlara kaydedilebilecek. Hatta bu tercihler üçüncü parti uygulamalar içinde paylaşılabilecek.

Intel’den “deneyim odaklı” gelecek planlaması
IDF 2010 öncesinde özel bir oturum düzenleyen Intel, geleceğin kullanıcı deneyimlerini geliştirmek için yaptığı çalışmaları da anlattı. Açılış konuşmasını aynı zamanda bir antropolog olan Intel Labs Etkileşim ve Deneyim Araştırmaları Bölümü Direktörü Genevieve Bell’in yaptığı sunumda, kullanıcı deneyimlerinin geçmişten günümüze önemine değinildi ve Intel’in “deneyim odaklı” gelecek planlamasına ait detaylar açıklandı.

Geleceğin daha iyi ve daha etkileşimli teknolojilerini geliştirmek için temel gereksinimin kullanıcı ihtiyaçlarını belirlemek olduğunu söyleyen Bell, özellikle üç önemli soru üzerinde duruyor ve bu sorulara verilecek doğru yanıtların, geleceğin teknolojilerini ve yeni nesil kullanıcı deneyimlerini geliştirmek için büyük önem arz ettiğini vurguluyor:
· Kullanıcılar halihazırda hayatlarında olan cihazları, servis ve platformları niçin seviyor?
· Hangi teknolojiler, kullanıcılar ve cihazlar arasındaki bu etkileşimi daha iyi hale getirir?
· Yeni nesil kullanıcı deneyimleri hangi teknolojiler sayesinde sağlanabilir?

İşte bu sorular kapsamında Intel Labs altındaki Etkileşim ve Deneyim Araştırmaları Bölümü şu başlıklar altında çalışıyor:
· Kullanıcıların teknolojiyle sahip olduğu deneyimleri anlamak ve yeniden oluşturmak.
· İnsanların tutkuyla bağlanacağı yeni nesil bilgi işlem deneyimlerini öngörmek, tasarlamak ve gerçekleşmesini mümkün kılmak.
· Hayata yeni deneyimler, yeni heyecanlar katan teknolojiler yaratmak.

Tik-Tak’a devam, 22nm işlemciler yolda ve 15nm de gelecek
Intel Tepe Yöneticisi Paul Otellini, IDF 2010 kapsamında yaptığı açıklama ile tik-tak iş modelinin yolunda gittiğini ve 22nm üretim teknolojisi için hazırlanan işlemcilere ait örneklendirmenin başladığını açıkladı. Geçtiğimiz yıl düzenlenen IDF 2009 fuarında 22nm üretim teknolojisiyle hazırladığı çalışan SRAM örneklerini gösteren Intel, geçen süre zarfında araştırma-geliştirme çalışmalarına yaptığı 7-8 milyar dolarlık yatırım sayesinde üretim sürecine yaklaştı ve planlanan tarihte işlemcilerin pazara sunulacağını doğruladı.

32nm üretim teknolojisiyle hazırladığı yeni nesil Sandy Bridge işlemcilerini Ocak ayında satışa sunmaya hazırlanan Intel, Ivy Bridge kod adını taşıyan 22nm işlemcilerinin hacimli üretimine ise 2011 sonuna doğru başlayacak. Sandy Bridge mimarisiyle birlikte entegre grafik performansında ciddi bir ilerleme kaydedeceğini belirten Intel, 22nm Ivy Bridge işlemcilerinde Nehalem-Westmere benzeri bir geçiş yapacak yani mimariden öte üretim teknolojisine yoğunlaşacak ancak DirectX 11 iGPU’su gibi güncellemeleri de yeni işlemcilerle birlikte sunacak. Intel, 22nm üretim teknolojisinden sonra 2013 yılında araştırma çalışmaları devam eden 15nm fabrikasyon sürecine geçmeyi planlıyor.

Intel, Arttırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanacak, akıllı telefon pazarında da liderliğe oynayacak
Atom Z6xx işlemcileri ve Nokia ile birlikte geliştirdiği MeeGo platformuyla akıllı telefon pazarına adım atmayı planlayan Intel, orta-uzun vadede pazar lider olmayı hedefliyor. İddiasını güçlendirmek adına geçtiğimiz günlerde Infineon’un cep telefonları mobil iletişim yongaları geliştiren bölümünü bir milyarın üzerinde bir bedelle satın alan Intel, yeni teknolojilerle fark yaratmayı hedefliyor.

Intel, gerçek dünya görüntüleri üzerine sanal verilerin düşürülmesi prensibine dayanan ve kısaca AR (Augumented Reality) olarak tanımlanan Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi ile daha kapsamlı ve detaylı kullanıcı deneyimi yaşatmayı hedefliyor. Intel geliştirmekte olduğu Arttırılmış Gerçeklik teknolojisinde, akıllı telefonlarda kamerayla elde edilen görüntülere, yine telefon üzerinde yer alan sensörler yardımıyla eklenen verilerin analiz edilmesi ve görüntünün farklı kaynaklardan çekilen verilerle zenginleştirilmesi esasına dayanıyor. Atom işlemci ailesinin bu sınıfta sunacağı yüksek işlem gücü sayesinde gerçek zamanlı olarak çok hızlı bir şekilde gerçekleştirileceği belirtilen bu teknoloji ile örneğin Boğaziçi Köprüsü’nün fotoğrafı çekildiğinde ekrana çok hızlı bir şekilde Wikipedia bilgileri, Boğaziçi Köprüsü’yle ilgili Facebook ve Twitter’daki yorumlar hatta Flickr’daki diğer fotoğraflar getirilebiliyor. Intel özel algoritmalar sayesinde kendi geliştirdiği teknolojinin bu alanda en iyisi olacağını ve üreticilerin çok hızlı adapte olabileceğini belirtiyor.

Intel geliştirilmekte olan Arttırılmış Gerçeklik teknolojisini, Atom tabanlı akıllı telefonların önümüzdeki yıldan itibaren pazara girmesiyle birlikte, kısa sürede cep telefonlarında kullanmayı planlıyor.

Intel’den akıllı televizyonlar için Atom CE 4200 işlemci
Intel’in IDF 2010 kapsamında duyurduğu bir başka yenilik de, başta yeni nesil akıllı televizyonlar olmak üzere internete bağlı tüketici elektroniği çözümleri için hazırladığı Groveland kod adlı Atom CE 4200 işlemcisi. Yongada sistem (SoC) formunda olan yeni işlemci 45nm üretim teknolojisiyle hazırlandı. 1.2GHz’de çalışan Atom CE 4200, 512 Kb Seviye 2 bellek kapasitesine sahip. Üzerinde entegre NAND flash kontrolcüsü bulunan ve DDR2/DDR3 bellek desteği sunan yeni işlemci, son dönemin en popüler cihazları arasında yer alan 3D TV’ler için 3D desteği sunuyor ve 1080p videoları oynatabileceği bildiriliyor.

Intel, atom işlemcili taşınabilir oyun konsolunu tanıttı
Intel Gömülü Sistemler ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Douglas L. Davis, milyonlarca adet Atom işlemcili cihaz satıldığını ve hedeflerinin Atom işlemcisini olabilecek her kategoride kullanmak olduğunu açıkladı. Atom işlemci ailesinin geleceği için ciddi yatırım yaptıklarını ve yeni nesil üretim teknolojisiyle birlikte üreticilere daha fazla esneklik, tüketicilere ise daha yüksek performanslı mini-cihazlar sunacaklarını belirten Davis, Atom işlemci ailesinin taşınabilir oyun konsolları için de ideal performans/güç tüketimi dengesini sunabileceğini belirtti ve etkinliğin sonuna doğru, 5-inç ekrana sahip, Atom işlemcili ve Windows 7 işletim sistemli yeni bir taşınabilir oyun konsolu (Ocosmos OCS-1) prototipi (1.5GHz’de çalışan Oak Trail platformunu kullanıyor) sergilendi.