Intel’in iki çekirdekli işlemcisi üretilmeye başlandı

Intel, ikinci çeyrekte, Intel Pentium Extreme Edition’ın da üyesi olduğu Pentium ailesi için, iki ayrı çift çekirdekli işlemci ve çift çekirdeği destekleyen chipsetlerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Intel Pentium Extreme Edition, dört yazılım akışını aynı anda çalıştırmaya izin veren Hyper-Threading teknolojisini içerecek. Intel Teknolojileri İletişim Müdürü Aaron Coday, “Ürünlerimizin yanı sıra endüstriyi de çok çekirdekli bilgi işlem platformlarına hazırlamak için önemli yatırımlar yapıyoruz. Üç sene önce Hyper-Threading teknolojisinin tanıtımı ile birlikte hızlandırdığımız çalışmalarımızı çok çekirdekli işlemciler üreterek geliştiriyoruz. Intel’in çok çekirdekli işlemci teknolojisini temel alan platformlar, tüketicilerin ve kurumların uygulamalarından maksimum düzeyde verim almalarını sağlayacak performansı sunacaklardır” diyor.

Bu ilk çift çekirdekli masaüstü platformları, Intel’in, silikon ve platform alanındaki yeniliklere, üretim teknolojisine, kapasiteye ve endüstrideki masaüstü, sunucu, iş istasyonu ve mobil pazar bölümlerine kadar uzanan bir kesime yaptığı sürekli yatırımların bir yansıması.

Çift ve çok çekirdekli ürünler, işlemleri aynı anda yönetmeye izin veren iki veya daha fazla işlemci çekirdeğini içerecek şekilde tasarlandılar. Bir işlemcinin kendini iki işlemci olarak sunmasına izin veren Hyper Threading teknolojisi ile birlikte Intel Pentium Extreme Edition işlemci, kullanılmayan kaynakları daha verimli değerlendirerek, dört yazılım akışını aynı anda çalıştırabiliyor.

Çift çekirdekli Intel Pentium Extreme Edition işlemciler, bilgi işlemin yanı sıra, ses, video, dijital tasarım ve PC oyunu gibi işlevler için bilgi işlem gücüne ihtiyacı olan eğlence tutkunları için de ideal bir çözüm. Intel Pentium Extreme Edition, kod adı “Glenwood” olan ve Intel High Definition Audio, PCI-Express ve daha hızlı çift kanallı DDR-2 bellek gibi özelliklere sahip olan Intel 955X Express chipset ile birleştirilecek. Intel ayrıca, “Smithfield” işlemcisini, “Lakeport” kod adı ile bilinen Intel 945G Express ve Intel 945P Express chipsetlerle birlikte yılın ikinci çeyreğinde piyasaya sunacak.

Intel şu anda 10’dan fazla çok çekirdekli proje üzerinde çalışmakta ve yazılım tasarımı ve onayını daha geliştirmek için, ürün serileri, araçlar, yatırım ve programlar sağlayarak, yazılım ve çözümlerini artırmayı planlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.