Ana sayfa BT Gündem Intel Inovasyon’ ağına İstanbul da dahil oldu

Intel Inovasyon’ ağına İstanbul da dahil oldu

87
0

Amerika, İrlanda, Rusya, İsrail, Hindistan, Malezya, Çin’den sonra Intel’in global inovasyon ağına Türkiye de dahil oldu. Intel, teknoloji veya teknolojiye dayalı yeni hizmetler üretmek ya da var olan teknolojilerini ticari başarıya dönüştürmek isteyen şirketlere hizmet verecek Intel İnovasyon Merkezi’ni İstanbul’da açtı.

15 Kasım Çarşamba günü İstanbul Maya Meridyen Plaza’da gerçekleştirilen açılışa Intel İnovasyon Merkezleri Global Direktörü Martin Curley, Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem ve Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tolgar Elverici katıldı.

Toplantıda konuşan Intel İnovasyon Merkezleri Global Direktörü Martin Curley, Intel’in gelişmekte olan pazarlarda teknoloji kullanımının yanı sıra teknoloji üretiminin de artmasına katkıda bulunmak istediğini kaydetti. Curley, Intel İnovasyon Merkezleri’nin Intel’in 35 yıllık teknoloji bilgi birikimini ve inovasyon kültürünü yerel ve bölgesel şirketlere aktarmak için çok elverişli bir ortam yarattığını belirterek “Avrupa’nın en hızlı büyüyen bilgisayar pazarı olan Türkiye’de de inovasyon adına böyle bir girişimde bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz,” diye konuştu.

Rusya’da WiMax Ambulans, Çin’de sağlık sektörü için RFID
Amerika, İrlanda, Rusya, İsrail, Hindistan, Malezya, Çin ve Türkiye’de toplam 11 noktada faaliyette olan Intel İnovasyon Merkezleri, teknoloji veya teknolojiye dayalı hizmet üretimi ya da var olan teknolojilerin ticari başarıya dönüştürülmesi için gerekli araştırma ve geliştirme ortamını sağlıyor. Her Intel İnovasyon Merkezi, bulunduğu bölgeye has özelliklerine, odak noktalarına ve pazar fırsatlarına en uygun stratejiyi belirleyerek ortak bir anlayışla hizmet veriyor. Dünyada Intel İnovasyon Merkezleri’nde hayata geçirilen başarılı projelere örnek olarak Rusya’daki WiMax Ambulans projesi, Çin’de sağlık sektörüne yönelik RFID uygulamaları, Hindistan’da kırsal kesimin kullanımına yönelik geliştirilmiş WiMax teknolojileri gösterilebilir.

Bu doğrultuda İstanbul’daki merkez de, faaliyetlerini teknoloji inovasyonu ortamının geliştirilmesi için yeni yatırımcı ve girişimcilerin desteklenmesi ve bu yeniliklerin global bir bilgi ağı içerisinde paylaşılması yönünde yoğunlaştıracak. Merkez, İstanbul’dan Ortadoğu ve Afrika’daki şirketlere de aynı kapsamda hizmet vererek sadece Türkiye’deki değil Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı daha büyük bir coğrafyadaki inovasyon ortamını geliştirmeyi hedefliyor.

İstanbul’da faaliyete giren merkez, diğer Intel İnovasyon Merkezleri’nde olduğu gibi üniversite, kamu ve özel sektörün beraber çalışabileceği bir platform olma özelliğini de taşıyacak. Merkez, Dijital Sağlık, Dijital Ev, Mobil Çözümler, KOBİ ve Eğitim alanlarında son kullanıcının hayatına değer katacak teknolojiler ve uygulamaları üzerine odaklanacak. Merkezde, BT Yönetimi ve İnovasyon Yönetimi konularında atölye çalışmaları da yapılacak.

Risk sermayesi ve yatırım ortamını da geliştirecek
Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem ise, İstanbul’daki Intel İnovasyon Merkezi yatırımının Intel Capital’in Türkiye ve Ortadoğu için 50 milyon dolarlık risk sermayesi fonu tahsisini takiben gerçekleştiğine dikkat çekti. Ege Ertem, “İnanıyoruz ki, Intel İnovasyon Merkezi’nde teknoloji üretme gücünü geliştirecek ve bunu ticari başarılarıyla kanıtlayacak yerel şirketler, Intel Capital’in ön ayak olduğu ve her geçen gün gelişen risk sermayesi fırsatlarından daha fazla yararlanabilecekler. Böylelikle Türk şirketleri değişime ayak uydurma, büyüme ve global pazarlara açılma hayallerine de daha çabuk ulaşma fırsatı elde edecekler,” diye konuştu.

Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tolgar Elverici ise, Türkiye’nin teknoloji başkenti haline gelen İstanbul’un, bu girişim ile Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da da teknolojik anlamda söz sahibi olacağını belirterek, projenin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını kaydetti. Elverici, “Intel İnovasyon Merkezi, hem özel sektör ve kamu sektörünün ortak projeler oluşturabileceği bir ortam hazırlayacak, hem de Bilgi Teknolojileri konusunda çözüm ve uygulamaların geliştirileceği bir vitrin oluşturacaktır. Amacımız sadece Türkiye’ye en son teknolojileri getirmek değil bunun ötesinde Türkiye’den de dünyaya teknoloji ve teknolojiye dayalı hizmetlerin ihraç edilmesini sağlamak” diye konuştu.