Ana sayfa BT Gündem Intel internetin Türkiye’deki Nokta’sına 2.5 milyon dolar yatırdı

Intel internetin Türkiye’deki Nokta’sına 2.5 milyon dolar yatırdı

130
0

Intel’in risk sermayesi kuruluşu Intel Capital, Noktakom Medya Internet Hizmetleri’nin yüze 9,25 hissesine karşılık 2.5 milyon dolar yatırım kararı aldı. Intel Capital, 2006 yılında Ortadoğu, Afrika ve Türkiye bölgesinde yatırım yapmak üzere 50 milyon dolarlık ayrı bir fon oluşturmuştu. 2002 yılında kurulan şirket 2006 yılınan itibaren Türkiye’e faaliyet gösteren çeşitli internet sitelerini bünyesine katmaya başlamıştı. ComScore verilerine göre sahip olduğu internet siteleriyle Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 81’ine ulaşan Noktacom’un 2006 yılından itibaren satınalma yöntemiyle bünyesine kattığı internet siteleri arasında blogcu.com, izlesene.com, sinemalar.com, yemektarifleri.com, pasaj.com ve doviz.com bulunuyor.

INTEL % 8,4’sine 2.5 MİLYON DOLAR VERDİ

1 milyon 600 bin TL sermayeli şirketin sermayesi Intel’in yatırım kararı ile 1 milyon 748 bin 150 TL’ye çıkartılırken artırılan sermayenin tamamı Intel Capital tarafından karşılandı ve buna karşılık Intel’e 5 bin 926 adet imtiyazlı A grubu hisse senedi verildi. Bu hisseler toplam hisselerin yüzde 8,47s’ini A grubu imtiyazlı hisselerin ise yüzde 77’sini oluşturuyor. Şirketin yönetimi, şirketin üçüncü kişilere devri konusunda 4 yıl süre ile söz sahibi olacak olan Intel Capital Noktakom Medya Hizmetleri’ne doğrudan 2.5 milyon dolar sermaye girişi sağladı. Şirkette toplam 7 bin 703 adet imtiyazlı A grubu hisse bulunuyor.

DOMAIN TİCARETİ’NDEN SERMAYE YAPTILAR

2002 yılında ABD’nin California Eyaletin’de Berkeley’de faaliyete başlayan Nokta kurulduğu günden itibaren alan adlarına yatırım yapmaya başladı. Kayıt ettirdiği alan adlarını daha yüksek fiyatla satıştan elde edilen kazanç ve kullanıcıların hatalı alan adı yazması karşılık asıl siteler yerine Nokta’nın elinde bulundurduğu alan adlarına giderek orada reklamlarla karşılaşmasından oluşan büyük sermaye birikimi 2006 yılında Türkiye’de internet sitesi satın alınması için kullanılmaya başlanıldı. Bugün ise Intel Capital bu iş modeline 25 milyon doların biraz üzerinde bir değerden 2.5 milyon dolar yatırmış duruma.

TÜRKİYE’E ALAN ADLARINI ALAMADILAR

Alan adı ticareti ile büyük bir sermaye birikimi gerçekleştiren Nokta, Türkiye’de ise “nokta.com.tr” alan adını kendileri üzerine tescil ettiremedi. Faaliyetlerine nokta.com alan adı üzerinden devam ettiren şirket dün ise nokta.com alan adını da noktamedya.com’a yönlendirdi. Nokta.com.tr alan adı ise İstanbul’da yerleşik olarak hizmet veren bir yazılım şirketine ait.

KAMUOYUNA 25 MART CUMA AÇIKLANACAK

Ticaret Sicil Gazetesi’nin 11 Mart 2011 tarihli 7770 sayılı nüshasında 7 Mart 2011 tarihli noter kaydına göre gerçekleşen ortaklığın kamuoyuna duyurusu ise 25 Mart Cuma günü gerçekleştirilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Intel Capital Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Marcin Hejka ve Nokta CEO’su Tümay Asena’nın katılımıyla düzenlenecek olan basın toplantısında ortaklığın detayları ve hedefleri doğrultusunda bilgi verilecek.