Intel kablosuz yaşamda bir adım ötede

Intel Corporation Intel® Centrino™ Mobil Teknolojisi tabanlı dizüstü bilgisayarlara, kullanım kolaylığı sağlayan yeni bir yazılım, geliştirilmiş güvenlik özellikleri ve başlıca üç Wi-Fi standardı desteği de dahil olmak üzere, kablosuz iletişim için yeni temel özelliklerinin eklendiğini duyurdu. Yeni üç bantlı kablosuz modül (IEEE 802.11a, b ve g standartlarını destekliyor) ve kablosuz iletişim yazılımı, kullanıcıların kablosuz bağlantılarını herhangi bir Wi-Fi ağı üzerinde, mevcut veri hızını maksimum kapasitede kullanarak, daha hızlı ve daha kolay kurmalarına ve kullanmalarına yardımcı oluyor.

Pyramid Araştırma Şirketi*’ne göre, 2008 yılına kadar dünya çapında 75 milyondan fazla kablosuz ağ kullanıcısı olacak. Ancak, giderek daha da yaygınlaşıyor olsa bile, kablosuz bilişim teknolojisinin yararları ve avantajları halen güvenlik ve karmaşıklık kaygılarıyla gölgeleniyor. Intel, dünya çapında, standart kablosuz ağlar üzerinden Wi-Fi erişim noktalarına bağlantıların daha basit ve daha güvenli olmasına yardımcı olmak için temel kablosuz bilişim alanında bir çok iyileştirme yaptı. Intel ayrıca Linksys gibi şirketlerle de birlikte çalışarak, kullanıcılara daha kolay kablosuz bilgisayar deneyimi sunuyor.

“Wi-Fi ağların sayısı hızla artmaya devam ediyor. Ancak kullanıcılar, kablosuz ağlara bağlanmanın ne kadar zor olacağı ve ağın güvenli olup olmayacağı konularında halen kaygılılar” diyen Intel’in Başkan Yardımcısı ve Kablosuz Ağ Grubu’nun Genel Müdürü Jim Johnson sözlerine şunları ekliyor: “Intel® Centrino™ Mobil Teknolojisine yapılan bu yeni ek sayesinde Intel, işletmelere ve bireysel kullanıcılara geliştirilmiş kullanım kolaylığı ve güvenlik özellikleri sunarak onların mobil bilgisayar deneyiminin daha da iyileşmesini sağlıyor.”

Intel® PROSet/Wireless Yazılım, Kullanıcılara kolaylık sağlıyor
Yeni Intel® PRO/Wireless 2915ABG ağ bağlantısının yanı sıra Intel, Intel® PROSet/Wireless yazılım sürüm 9.0’u da kullanıcılarına sunuyor. Güncelleştirilmiş yazılım; yapılandırma sihirbazı, geliştirilmiş sorun giderme ve otomatik güvenlik ayarlarından oluşan Intel Akıllı Kablosuz Çözümü (Intel Smart Wireless Solution) adındaki yeni bir özelliğe sahip. Bu yeni teknoloji, mevcut ağları tespit edip göstererek, geliştirilmiş profil yönetimi sunuyor. Bu sayede kullanıcılar evlerinde, ofislerinde ve hareket halindeyken farklı kablosuz ağlara çok daha kolay bağlanabiliyorlar.

Ayrıca Intel, Internet’e bağlanmayı daha da kolaylaştırmak için lider konumdaki firmalarla çalışmaktadır. Intel, Cisco altyapısına uyumlu ve karşılıklı çalışabilen, Intel PROSet/Wireless Versiyon Yazılım sistemi 9.0 versiyonun içine Cisco Uyumlu Uzantılar’ının en son versiyonunu yerleştirdi. Intel ve Linksys* arasında geçen yıl yapıldığı duyurulan bir anlaşma sonucunda her iki şirketin birlikte geliştirdikleri teknoloji, Intel® Centrino™ Mobil Teknolojili bir dizüstü bilgisayarın yapılandırılmamış bir Linksys erişim noktasını tespit etmesini ve kullanıcılara kısa, basit bir kurulum sürecinde otomatik olarak yol göstermesini mümkün kılıyor.

Kablosuz Kullanıcılar İçin Geliştirilmiş Güvenlik
Son kullanıcıları korumaya ve kurumsal bilgilerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak üzere Intel, en yeni kablosuz LAN güvenlik çözümlerini yeni kablosuz çözümüne dahil etti. Kurumsal kullanıcılar açısından bu modül, halihazırda mevcut olan en yüksek güvenlik düzeyini sunan yeni IEEE 802.11i güvenlik standardını destekliyor. Kurumsal kullanıcılar ayrıca oturum açarken, kablosuz ağa giriş için kullanıcı kimlik bilgilerinin sorunsuzca doğrulanması amacıyla, tek bir giriş özelliğinden de yararlanabiliyorlar. Geliştirilmiş otomatik tanıma ve otomatik seçme temelli güvenlik özellikleri, tüm kullanıcıların mevcut en yüksek güvenlik ayarlarını kullanmalarını kolaylaştırıyor. Wi-Fi Korumalı Erişim (WPA) ve WEP güvenlik protokollerini desteklemekte olan bu teknolojinin yakında WPA2’yi de desteklemesi beklenmektedir.

Intel PRO/Wireless 2915ABG ağ bağlantısı, Intel® Pentium® M işlemci, Intel® 855 chipset ailesi ve Intel PRO/Wireless ağ bağlantısı WLAN çözümünü bir araya getiren Intel® Centrino™ Mobil Teknolojisine yapılan en son ilavedir. Intel® Centrino™ Mobil Teknolojisi; entegre kablosuz LAN bağlantısı, cok iyi pil ömrü, daha hafif bilgisayar tasarımları ve olağanüstü mobil performans sunuyor.

Atina’da Kurulan Hotspot
Kablosuz bilgisayar teknolojisinin yararlarını göstermek ve Intel PRO/Wireless 2915ABG Ağ Bağlantısı’nın piyasaya çıkışını kutlamak amacıyla Intel, turistler için bu yaz Atina’da bir takım 802.1 a/b/g Hotspot alanı kurdu. Turistler ve Atina halkı, Hotspotlar sayesinde resim gönderebiliyor, e-maillerini kontrol edebiliyor, dünya çapında voice-over IP telefon konuşması yapabiliyor ve Internete sürekli bağlı kalabiliyor. 802. 11 a/b/g hotspot kullanıcıları, Intel PROSet/Wireless 9.0 Versiyonlu Yazılım’ı kullanarak yüksek hıza sahip bant genişliğini, daha az bağlantı kesintisi ve daha hızlı bağlantıyı içeren üçlü mod çözünürlüğünün yararlarını görme fırsatına sahip oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.