Intel, sayısal eve taşınıyor

Intel, dijital evde birarada basit ve kolay bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanmış olan geniş bir PC, tüketici elektroniği, mobil platform ve teknoloji ailesini geliştirme çalışmalarını Intel Developer Forum’da açıkladı. Şirket ayrıca, ikinci çeyrekte hazır olacak ilk çift çekirdekli masaüstü PC işlemcileri ve yonga setlerinin detayları ve yeni markaları hakkında bilgi de verdi. Intel’in Dijital Ev Grubu’nun Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı olan Don MacDonald, Intel Geliştiriciler Forumu’ndaki (IDF) konuşmasında, Intel’in yakında çıkacak olan çift çekirdekli işlemcilerinin ve zengin özelliklere sahip yeni silikon teknolojilerinin, tüketicilerin evlerindeki bir çok cihazdaki dijital içerikten (oyunlar, müzik, fotoğraf ve video dahil olmak üzere) daha fazla keyif almasını sağlayacağını söyledi.

MacDonald, “Intel, ne dijital evi şekil, boyut ve konum olarak belirleyecek ne de dijital ev fırsatlarını tek bir cihazla sınırlayacak. Söz konusu olan ister grafik özellikli oyunlar için bir Eğlence PC’si, dijital müzik için bir MP3 çalar veya TV programlarını kaydetmek için kişisel bir medya kaydedici olsun, önemli olan teknolojiyi kullanmanın yeni yollarını bulmaktır ve bu kullanım tümüyle yeni bir dijital ev deneyimine kapıları açacaktır” dedi.

MacDonald, Intel’in ilk çift çekirdekli masaüstü PC platformlarının detaylarını da açıkladı, bunların arasında eskiden kod adı “Smithfield” olan Intel’in ana çift çekirdekli masaüstü işlemcisinin marka adı Intel® Pentium D de bulunuyor.

MacDonald, masaüstü, mobil ve sunucu pazarı dilimlerindeki, Intel çift çekirdek işlemcisine dayanan ve onun markasını taşıyan bir düzineden fazla sistem ve teknolojinin sergileneceği IDF Salonu’nundaki Çoklu Çekirdek Alanı’nı göstererek, “Çoklu çekirdek teknolojisi, dijital evdeki yenilikçilik için endüstrinin önemli bir fırsata sahip olduğunu gösteriyor” dedi. Çift veya çoklu çekirdekli ürünler, aktiviteleri aynı anda idare edebilecek şekilde, tek bir işlemcide iki veya daha fazla işlemci çekirdeği ile tasarlandılar.

Pentium D işlemcisi PC’lerin bilgi işlem kapasitelerini artıracak, böylece birkaç kullanıcı bilgi işlem deneyimini aynı anda yaşayarak eğlenebilecekler. Örneğin bir çocuk yatak odasında Pentium D işlemcili bir PC’de oyun oynarken, ebeveynleri de oturma odasında bir dijital medya adaptörü kullanarak, aynı PC’de kayıtlı olan müzik veya video’lara ulaşabilecek veya ona kayıt yapabilecekler, daha sonra da bu dijital içeriği dinlemek veya seyretmek için onu bilgisayara bağlı stereo veya görüntü cihazına yönlendirebilecekler. Çift çekirdekli Pentium D işlemcisi, her ikisinin de önceki kod adı “Lakeport” olan Intel® 945G Express veya Intel 945P Express yonga setleri ile birlikte kullanılacak.

Intel, Pentium D işlemci ve Intel 945G Express veya Intel 945P Express yonga setlerine dayanan çeşitli masaüstü PC tasarımlarının ilk olarak ikinci çeyrekte hazır olmasını ve yıl boyunca sayılarının artmasını bekliyor. Bunları üretecek bilgisayar üreticileri arasında da Acer*, Alienware*, Asus*, Dell*, Founder*, Fujitsu*, Fujitsu Siemens Company*, Gateway*, Gigabyte Technology Co., Ltd.*, Hitachi*, HP*, Lenovo*, LG Electronics*, Medion*, NEC*, Packard Bell*, Samsung*, Sony* ve TCL*, Tongang*, Trigem* şirketleri yer alacak.

Ses, video, dijital tasarım ve oyun için daha fazla bilgi işlem gücüne ihtiyacı olan PC kullanıcıları için Intel, OEM’lerin çift çekirdekli Intel® Pentium Processor Extreme Edition ve Intel® 955X Express yonga setine dayanan sistemleri çıkarmalarını bekliyor. Bunların arasında yer alan Alienware*, Dell*, Falcon Northwest* ve Velocity Micro* sistemlerini ilk kez IDF’de sergilediler. Çift çekirdekli Pentium Processor Extreme Edition, dört yazılım “thread”ini aynı anda çalıştırma olanağı sağlayan Hyper-Threading Teknolojisini içeriyor.

Intel’in dijital ev çalışmaları, tüketim elektroniği endüstrisinin ihtiyacı olan, dijital medyaya daha kolay ve kesintisiz erişimi sağlayacak ölçeklenebilir platformların geliştirilmesini de kapsıyor. MacDonald, dijital set üstü kutular, dijital TV’ler ve dijital medya kaydediciler gibi tüketim elektroniği cihazları için, Intel’in silikon yapı taşlarını, referans tasarımlarını ve yazılımlarını da açıkladı. Tüketim elektroniği pazarı için standart temelli silikon ve yazılım ürünlerini tamamlamak için Intel, dijital TV ve dijital ekranlar için video işlemcisi ve teknolojileri sağlamada lider bir şirket olan Oplus Technologies’i satın almak için geçtiğimiz günlerde bir anlaşma yaptı. MacDonald ayrıca, evler için küçük biçimlerde, yenilenmiş ve tüketicilerin dijital içerikleri taşımalarını sağlayacak mobil cihaz ve dizüstü platformlarından da bahsetti.

MacDonald, Intel’in teknoloji ve platform geliştirmenin yanı sıra, servislerini PC’lere ve evlerdeki diğer cihazlara kadar genişletmeleri için, içerik ve servis sağlayıcılarla da yakın bir ilişki içinde olduğunu söyledi. Örneğin Disney, yeni içerik servisi MovieBeam’i* gelecekteki Entertainment ve Media Center PC’lere taşımanın yollarını Intel ile görüşüyor. Bugün sadece set üstü kutular için hazır olan servis, tüketicilere dijital kalitede 100 kadar film sunuyor ve yayın teknolojisi yoluyla düzenli olarak yeni içerikleri gönderiyor. MovieBeam’in gelecek kuşağında servise HD (high-definition) filmler de eklenecek.

MacDonald ayrıca, evlerdeki önemli dijital içeriklerin korunmasına yönelik çalışmaların yanı sıra, şirketin cihazların birarada çalışmasını sağlayabilmek için spesifikasyonlarının endüstri tarafından güçlü bir şekilde kabul görmesine yönelik çalışmalarını da açıkladı. Intel, Eylül’den beri üye sayısını iki katına çıkaran ve şu anda 213 üye şirketi bulunan Dijital Yaşam Ağ Birliği (Digital Living Network Alliance) ile çalışmalarını sürdürüyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.