Intel Sonoma görücüye çıktı

Intel, mobil teknolojide eğlence ve verimliliğin sınırlarını zorlayan yeni nesil Intel Centrino Mobil Teknolojisi’ni İstanbul’da tanıttı. Yeni nesil Intel Centrino Mobil Teknolojisi (kod adı Sonoma), hem ev hem de ofis kullanıcıları için geliştirilmiş yepyeni özellikleri ile, dizüstü bilgisayarın sadece bir bilgisayar ve kablosuz iletişim aracı değil, aynı zamanda istediğiniz her yere yanınızda götürebileceğiniz bir oyun konsolu, ev sineması, MP3 çalar ve vazgeçilmez bir iş aracı olarak kullanılabilmesini sağlıyor

Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem, iki sene önce pazara sunulan daha uzun pil ömrüne, kablosuz internet bağlantısına, üstün performans ve hafif tasarımlara izin veren Intel Centrino mobil teknolojisinin mobil yaşamda bir çığır açtığını söyleyerek

“2005 yılında mobil yaşam tutkunlarına sunduğumuz yeni nesil platform ile ev kullanıcıları ve kurumsal kullancılara yönelik yeni özelliklerle, mobil bilgisayar deneyimini bir üst bir seviyeye taşıyoruz. Yeni nesil Intel Centrino Mobil Teknolojisi her yerde mobil yaşamınızı eğlenceli, keyifli ve vazgeçilmez hale getiriyor.” dedi.

Yeni nesil Intel Centrino Mobil Teknolojisi, kişisel bilgisayar kullanımına farklı ve heyecan verici bir yaklaşım getiriyor. Yapmak istediğiniz şey ev sineması deneyimi yaşamak, güçlü oyunlar oynamak, aileniz, arkadaşlarınız ya da iş arkadaşlarınızla görüşmek ise Intel Centrino Mobil Teknolojisi dizüstü bilgisayar ihtiyaçlarınız için en önemli bileşendir. Intel Centrino Mobil Teknolojisine sahip bilgisayarlar üstün mobil performansı, uzun pil ömrü, hafifliği ve şıklığı ile yol boyunca size eşlik eden bir arkadaştır.

Yeni nesil Intel Centrino Mobil Teknolojisi, yeni Intel Pentium M işlemcilerini, Mobile Intel 915 Express yonga seti ailesini (eski kod adı Alviso) ve Intel PRO/Wireless 2915ABG veya 2200BG kablosuz ağ bileşenlerini içeriyor.

Güç açısından optimize edilmiş ve boyutu küçültülmüş yeni yonga setleri, ev ve ofis kullanıcılarına üstün grafik performansı sunuyor. Yeni Intel Graphics Media Accelerator 900 grafik çekirdeği, güç açısından optimize edilmiş 533 MHz’lik bir ön-yan veriyolu ve çift kanallı DDR2 bellek desteği, hepsi de Mobile Intel 915GM Express yonga setine dayanan entegre grafiğe sahip sistemlerde grafik performansın iki katına çıkmasına yardım ediyor. Ayrıca Intel Centrino Mobil Teknolojisi, yeni PCI Express grafik arabirimini destekliyor ve farklı grafik yapısına sahip üst seviye sistemler için grafik bant genişliğini dört katına çıkarabiliyor.

Satın aldıkları bilgisayar markasına bağlı olarak kullanıcılar, Intel Centrino Mobil Teknolojisine sahip laptoplarında TV tuner, Dolby* Digital & 7.1 surround ses özelliğine sahip Intel High Definition Audio, kişisel video kaydedici ve uzaktan kumanda gibi seçeneklere de sahip olabilecekler. Sistem üreticileri, Display Power Saving Technology v2.0, düşük güçlü DDR2 bellek desteği ve Enhanced Intel SpeedStep teknolojilerini kullanarak uzun pil ömrününe sahip laptoplar üretebilecekler.

Bilgi İşlem müdürleri ve iş yerinde bilgisayarını kullananlar, yeni Intel Centrino Mobil Teknolojisi ile, Intel’in ofisler için yeni kullanım modelleri getiren Dijital Ofis konseptiyle de tanışma fırsatı bulacaklar. Yüksek bant genişlikli entegre 802.11a/b/g kablosuz ağ özelliği ile çalışanlar ofis dışındayken dahi mobil olarak iletişim kurabilecek. Aynı zamanda bu yeni platform, Intel’in Stable Image IT programına uygun olduğu için, Bilgi İşlem departmanlarına en az bir yıl standart donanım ve driver konfigrasyonu sağlıyor ve bu sayede dizüstü bilgisayarlar çalışanlara dağıtılırken harcanan zaman ve masrafların da azalmasını sağlıyor.

Diğer BT özellikleri arasında, en üst seviye şifrelemeye uygunluk sağlayan kablosuz ağlar için endüstri standardı olan 802.11i§ ile, kurumlar için gelişmiş güvenlik desteği sağlayabilen Intel PRO/Wireless 2915ABG entegre kablosuz yongaların sunulması da yer alıyor. İsteğe bağlı olarak alınabilen Intel PROSet Wireless Software, en yeni Cisco* Uyumlu Ekler için destek sağlıyor. Kullanıcılar ayrıca, en popüler Wi-Fi ağ tiplerinden üçü ile bağlanma esnekliğine sahip olacak. Intel PROSet Wireless Software v9,0 ile ev ve iş kullanıcıları da evde ve halka açık alanlardaki hotspot’larda Wi-Fi teknolojisinin daha rahat kullanımını sağlayan gelişmiş kullanıcı arabirimlerine ve yeni yönetim özelliklerinin sunduğu imkanlardan yararlanabilecek.

Yeni yonga seti ve kablosuz bileşenlerinin yanı sıra Intel, 2.13 GHz’de çalışan 770 serisinin en üst sürümünden, sadece 5 W gerektiren çok düşük güçlü Intel Pentium M işlemciye kadar değişen bir aralıkta yedi farklı Intel Pentium M işlemcisi sunacak. İşlemci, uygulama özelliklerini hızlandırmak ve iyileştirmek için, hızlı, güç açısından optimize edilmiş 533 MHz hızda bir ön-yan veriyoluna ve işletim desteği ile birlikte belirli virüslere karşı daha fazla koruma sağlayabilen, isteğe bağlı Execute Disable Bit teknolojisi desteğine sahip.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.