Intel ViMAX yongasını duyurdu

Intel Corporation, Intel Developer Forum’da evler bireysel ve kurumsal kullanıcılar için uzun mesafeli ve yüksek hızlı kablosuz Internet erişimine olanak veren WiMAX ürünlerinin, kablosuz geniş bant chip’i Rosedale’i tanıttı. Rosedale’in uygun maliyetli kablosuz ekipmanlar için üstün entegrasyon özelliğine sahip ilk 802.16-2004 bileşeni olması bekleniyor.
Entegrasyon ve Standardizasyon Yoluyla Yenilik

Yeni Rosedale chip’i, tasarım sürecini standardize etme ve CPE maliyetlerini azaltma konusunda gösterilen çabalar sonucunda, temel arabirimlerin yüksek düzeyli entegrasyonuyla tasarlanmıştır. Daha az chip’e gerek olduğundan entegrasyon, elektronik parçaların boyutunu azaltır ve cihazın doğrulama ve test süreçlerini hızlandırarak, sistem tasarımcılarının CPE’leri daha hızlı ve kolay geliştirmelerine olanak verir. CPE maliyetlerinin azalması, WiMAX’ın ekonomik açıdan kurumsal ve bireysel kullanıcılar tarafından benimsenmesini kolaylaştırdığından, daha geniş kitlelerin bu teknolojiyi kabul etmesi söz konusu olacaktır.

Rosedale kablosuz geniş bant arabiriminin, taşıyıcıların ve son kullanıcıların farklı satıcılardan ekipman seçmelerini kolaylaştıracak olan ve yeni onaylanan IEEE 802.16-2004 standardıyla uyumlu olacak. WiMAX ürünleri arasındaki uyumluluğu test etme ve onaylama yetkisine sahip bir sektör grubu olan WiMAX Forumunun, ilk uyumluluk testlerine ve sertifika programlarına 2005 yılında başlayacağı tahmin ediliyor.

Intel, Rosedale chip’inin ilk örneklerini ana müşterilerine dağıttı ve halihazırda taşıyıcı ile ekipman üreticileriyle birlikte dünya çapında ilk denemeler üzerinde çalışıyor. Açık alanda kullanılacak ilk WiMAX teknolojisinin 2005’in ilk yarısında hazır olması bekleniyor. Kapalı alan yeteneklerine sahip WiMAX teknolojisinin 2005’in ikinci yarısında yaygınlık kazanması tahmin edilirken, WiMAX servis alanları arasındaki “birarada calisabilirlik” özelliği için 2006’nın sonları öngörülüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.