Ana sayfa BT Gündem Intel yeniden cep telefonu işinde

Intel yeniden cep telefonu işinde

101
0

Internet’in mobil telefon ve bilgisayarlarla bütünleşmesini bir adım ileriye taşıyan Intel ve Nokia, güçlü bilgisayarların performansını mobil geniş bantlı iletişim ve yaygın Internet bağlantısı ile bir araya getiren, Intel Mimarisi temelli yeni mobil bilgi işlem cihazı sınıfı ve yonga seti mimarilerini geliştirmeye yönelik uzun vadeli bir ilişkiye girdiklerini duyurdu. Bu açıklamayla birlikte her iki şirket de bu ortak vizyonu gerçekleştirmek amacıyla uzun süredir gündemde olan ilişkilerini çeşitli yenilikçi donanım, yazılım ve mobil Internet servislerinin geliştirilmesine izin verirken bugünün akıllı telefon, notebook ve netbook’larının ötesinde yeni bir mobil platformu ortaya çıkaracak doğrultuda genişletmiş oluyor.

Her biri kendi alanının lideri olan Intel ve Nokia’nın uzmanlık avantajını kullanan geleceğin standart cihazları, bilgi işlem ve iletişim dünyasının en iyi özelliklerini ve yeteneklerini bünyelerinde toplayacak ve kullanıcı dostu cepte taşınabilir bir formatta inanılmaz mobil uygulamalarla birlikte her zaman açık ve hazır bir kablosuz Internet erişimi sunarak, kullanıcı deneyiminin dönüştürülmesini sağlayacaklar.

Intel ve Nokia’nın girişimleri, çeşitli açık kaynak mobil Linux yazılım projelerindeki işbirliğini de içeriyor. Intel ayrıca, gelecekte ürünlerde kullanılmak üzere, bir Nokia HSPA/3G modem IP lisansını da satın alacak.

Intel – Nokia İşbirliği pek çok yenilikçi sonuç getirecek
Intel Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ultra Mobilite Grubu Genel Müdürü Anand Chandrasekher, “Bu işbirliği, dünyadaki parlak pek çok bilgi işlem ve iletişim fikirlerine odaklanıp bir araya getirecek. Sonunda da yenilikçiliği, yaygınlaşmayı ve bir tüketici seçeneği olmayı hızlandırdığı tarih tarafından da ortaya konan açık ve standart teknolojileri sunacak. Ekibin tek engeli olan Internet ve mobilitenin birleşmesiyle de, Nokia ile olan eşsiz ilişkimiz sonucunda ortaya çıkacak yenilikleri sadece hayal edebiliyorum. Olanaklar sonsuz.” dedi.

Nokia’da Cihazlardan Sorumlu İdari Başkan Yardımcısı Kai Öistämö, “Bu duyuru, mobil bilgi işlemin geleceği üzerine çalışma konusundaki önemli bir vaadi gösteriyor. Ortak araştırmalarımızı harekete geçirmeyi planlıyoruz. Tasarımda, malzemede ve ekranlarda, bugün pazardaki cihazların ve servislerin ötesine geçecek yeni fikirleri keşfedeceğiz. Bu işbirliğinin faydası sadece şirketimize değil, endüstrilerimize, iş ortaklarımıza ve elbette müşterilerimize de olacaktır” dedi.

Açık Kaynak Yazılımı İşbirliği
Çalışma ayrıca, geleceğin mobil bilgi işlemi cihazlarında kullanılacak Linux temelli işletim sistemlerini sağlayacak olan Moblin ve Maemo platformu projelerinde kullanılacak yaygın teknolojileri geliştirmek için çeşitli açık kaynak yazılımı girişimlerindeki işbirliğini ve teknoloji geliştirmeyi de içeriyor.
Şirketler, oFono*, ConnMan*, Mozilla*, X.Org*, BlueZ*, D-BUS*, Tracker*, GStreamer*, PulseAudio* gibi Mobil Bilgi İşlem için bir dizi önemli Açık Kaynak teknolojisini de içerecek şekilde, kendi Açık Kaynak teknoloji seçimlerini ve geliştirme yatırımlarını koordine ediyorlar. Bu araçlar topluca, zengin grafik ve multimedya özellikleri ile sağlıklı bir mobil Internet ve iletişim deneyimi sağlamak amacıyla açık kaynak standartlarına dayanan araçlar sağlayacaklar.