Internet’e yeni arama motoru

Next generation arama teknolojisini internet kullanıcılarının hizmetine sunmak amacıyla 2004 yılında nükleer fizikçi Dr. Rıza Can Berkan tarafından kurulan anlam arama motoru hakia.com 22 Kasım Salı günü düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı.
hakia’nın buluş ve yenilikleri, arama teknolojileri evriminde yeni bir başlangıcı tanımlayacak. İnternet kullanıcısına en hızlı, verimli ve kapsamlı arama tecrübesini yaşatmak amacıyla indeksleme teknolojisini geride bırakaran hakia, yepyeni bir altyapıyla dizayn edilmiştir. Yeni, lisan anlayan, semantik algoritmalarla geliştirilmiş olan hakia, bu konuda endüstrideki rakiplerine oranla çok avantajlı bir başlangıç yapma şansını yakalamıştır.

Yatırımcı Dr. Pentti Kouri tarafından finans edilen ve 2005 Ağustos ayında bir New York finans grubundan 5 milyon dolarlık yatırım alan hakia’nin yönetim kurulunda teknoloji yatırımları dünyasından önemli isimler yer almaktadır.

hakia Teknolojisi Hakkında

Günümüzün lider arama motorları (Google, Yahoo, gibi) sadece anahtar kelime, meta arama, indeksleme ya da buna benzer ilk-nesil teknolojileri kullanmaktadırlar. hakia teknolojisi yepyeni bir alt yapı tasarımı ve bu yapıya entegre edilmiş semantik algoritmaları içermektedir. hakia sorulan soruyu algılama ve komple cevap verme kapasitesine sahip bir arama motoru olma yolunda önemli ilk-adımları atmış ve bu becerisini otomatik bir halde “öğrenerek” geliştirmek üzere tasarlanmıştır. hakia teknolojisinin farkını örneklemek gerekirse, hakia arama motoru “Başağrısını hangi ilaç iyileştirir?” sorusuna “Aspirin migrene iyi gelir” gibi bir cevap getirebilecektir. Soru ve cevap cümlelerindeki hiçbir kelime aynı değildir.

hakia kullanımı arttıkça yeni kavramları ve farklı lisanları daha iyi anlayacak ve cevapları daha anlaşılır bir formatta verebilecektir. 2006 yılının ilk yarışında evrimini kısmen tamamlamış olacak hakia’nın yeni bir BETA versiyonuyla resmi açılışı yapılacaktır.

Ontolojik semantik teorisinin fikir babası kabul edilen Purdue Universitesi Profesörü Victor Raskin’i de tasarım gurubuna ekleyen hakia bu konuda lider durumunu uzun yıllar koruyup arama motorunu sürekli geliştirmeyi hedeflemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.