Ana sayfa BT Gündem Internet Explorer 9 testte

Internet Explorer 9 testte

171
0

Microsoft, dünya çapında ön duyurusunu yaptığı Internet Explorer 9 ile web tarayıcı teknolojisinde yepyeni bir dönemi başlatıyor. Internet Explorer 9 Platform Preview sürümünü duyuran Microsoft, Internet Explorer 8 ile başlayan yeni nesil web tarayıcı yaklaşımını yüz binlerce web kullanıcısının ve programcısının deneyimleriyle son sürümde kesin hatlarına kavuşturmayı planlıyor. Kullanıcı deneyiminde çığır açmaya hazırlanan Internet Explorer 9, internet dünyasının en gelişmiş uygulamalarını ve geleceğin web sitesi formatlarını oluşturmayı hedefleyen yazılım geliştiriciler açısından da zengin bir altyapı sunuyor olacak.Geleceğin en çok kullanılan arayüzü olmaya aday Internet Explorer 9, platformlar arasında geçiş rahatlığı ve yüksek performansının yanı sıra donanımın gücünü en iyi şekilde kullanan gelişmiş teknolojisiyle bir ilke imza atacak. Bugün Uyumluluk Modu olmaksızın dünyadaki web sitelerinin % 90’ından fazlasıyla uyumlu çalışan mevcut Internet Explorer 8 sürümü, çok kısa bir sürede diğer web tarayıcılardan daha çok sayıda kullanıcının öncelikli tercihi oldu.
IE8 gelişmiş güvenlik teknolojisi ile bugüne kadar yaklaşık 560 milyona yakın kötü amaçlı yazılım kodunu bloklayarak kullanıcılarını ciddi risklerden uzak tutma başarısı gösterdi. Gelişmiş yönlendirme ve güvenlik özellikleri nedeniyle kullanıcılar Internet Explorer 6’dan Internet Explorer 8’e hızlı bir geçiş yaparken, yazılım geliştirenler ise IE8’in platform desteği sayesinde yenilikçiliğe daha fazla zaman ayırma fırsatı buldu.

Donanıma ayak uyduran teknoloji
Internet Explorer 9’un üstün mimarisi, günümüzün gelişmiş işletim sistemi ve donanım teknolojilerinin avantajlarını son sınırlarına kadar kullanabilmek amacıyla tasarlandı. Günümüzün en son PC teknolojilerini esas alan HTML5 web uygulamaları, gerek grafiksel, gerekse işlevsel açıdan kullanıcıya ve web tasarımcısına yeni ufuklar açmayı hedefliyor.
Internet Explorer 9 kalbinde yer alan HTML5 teknolojisinin yanı sıra işlemci ve bellek gibi sistem kaynaklarını başarıyla kullanan diğer yenilikçi özellikleri, bu web tarayıcısının gerçek zamanlı uygulamalarda yüksek bir başarı sergilemesini sağlıyor.
IE9, donanım ivmeli SVG desteğinin yanı sıra grafik desteğini bilgisayar işlemcisinden (CPU) grafik işlemcisine (GPU) taşımayı sağlayan JavaScript motoruyla ana işlemci üzerindeki yükü azaltıyor. Böylece bilgisayar farklı ihtiyaçlar için işlemci kaynağını daha verimli kullanabiliyor. Güçlendirilmiş grafik işlemci desteğine sahip ilk HTML5 web tarayıcısı olarak IE9 sürümünün, grafik ağırlıklı web tabanlı uygulamaları ve web sitelerini inanılmaz bir performans artışıyla kullanıcının hizmetine sunması bekleniyor.